Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
Co nowego

Dobre, bo lokalne. Poznaj gdyńskie firmy rodzinne

Dobre, bo lokalne. Poznaj gdyńskie firmy rodzinne // fot. facebook.com/firmyrodzinnegdynia

Dobre, bo lokalne. Poznaj gdyńskie firmy rodzinne // fot. facebook.com/firmyrodzinnegdynia

Smacznie gotują, pieką, szyją odzież lub akcesoria, oferują zdrową żywność i inne, różnego rodzaju usługi. Działają w Gdyni, bo to ich miejsce. Firmy rodzinne stanowią dużą część spośród wszystkich zarejestrowanych w naszym mieście przedsiębiorstw. Jedni dopiero zaczynają swoją drogę, inni działają od wielu lat. Często są obok nas, ale nie wszyscy znają ich historie. Dlatego powstał specjalny profil pod hasłem Firmy Rodzinne Gdynia. Dzięki niemu mieszkańcy mogą dowiedzieć się więcej o gdyńskich przedsiębiorcach i ich aktywności, a także przekonać się, że lokalne znaczy dobre. To również miejsce spotkań, współpracy i wzajemnej inspiracji dla właścicieli rodzinnych biznesów.

Firmy rodzinne zajmują ważne miejsce w lokalnej przedsiębiorczości. Szacuje się, że stanowią one 70-80 procent wszystkich działających w naszym mieście przedsiębiorstw. Charakteryzuje je gdyńska tożsamość i przywiązanie do miejsca. Funkcjonują w wielu branżach. To nie tylko drobne usługi, sklepy czy restauracje, ale także duże firmy produkcyjne, kancelarie prawnicze czy praktyki lekarskie, a nawet firmy o zasięgu międzynarodowym.

Wiele osób korzysta z ich usług na co dzień, ale często nie wiedzą o ich rodzinnym charakterze. Żeby to zmienić powstał specjalny, nowy miejski facebookowy profil o nazwie Firmy Rodzinne Gdynia. Można go znaleźć pod tym linkiem. Pozwoli on poszerzyć wiedzę mieszkańców w zakresie znaczenia i aktywności tych firm. To również szansa na zapoznanie się z ich ofertą oraz często niezwykłymi historiami, a także okazja do wsparcia ich działalności, szczególnie w tym trudnym czasie.

Rodzinne firmy budują lokalną społeczność i są wartością miasta. Warto je znać, wspierać i wiedzieć o nich więcej. Miasto od dawna inwestuje w ich potencjał i rozwój. W Gdyni działają programy wsparcia rozwoju rodzinnej przedsiębiorczości. Organizowane są również specjalne szkolenia z zakresu konkurencyjności firmy, przekazywania kompetencji czy ochrony własności intelektualnej. W tym szczególnym okresie pandemii wszyscy lokalni przedsiębiorcy także nie są pozostawieni sami sobie. Miasto oferuje im Falochron – czyli szeroki pakiet pomocowy, a w nim m.in. bezpłatne fachowe doradztwo na czas kryzysu. Nic jednak nie zastąpi grona lojalnych i stałych klientów, dlatego zachęcam do zapoznania się z gdyńskimi rodzinnymi biznesami. To gwarancja lokalności – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Na profilu regularnie pojawiają się nowe posty i zdjęcia prezentujące kolejne gdyńskie rodzinne firmy oraz opisy, jak powstały, co jest dla nich najważniejsze i jak działają. Do tej pory można było przeczytać m.in. o: Santi Diving, Mana Mana, Zakwasowni, Atelier Smaku, piekarni Pajda, firmie Cumulus, przedsiębiorcach z Hal Targowych czy zupiarni Gary na ogniu, a to dopiero początek.

Miejsce to ma jednak służyć nie tylko gdynianiom, ale też samym przedsiębiorcom. Znajdą tam informacje m.in. o ciekawych projektach dla firm rodzinnych, szkoleniach online oraz o aktualnych programach wsparcia.

Firmy Rodzinne Gdynia to także miejsce spotkań, inspiracji i szansa na nowe lokalne kontakty, tworzenie pomostu komunikacji i informacji między przedsiębiorcami. Pomoże w tym grupa Rodzinni Rodzinnym, która funkcjonuje w ramach profilu. Można do niej dołączyć tutaj. Ma ona wspierać sieciowanie i nawiązywanie kontaktów biznesowych oraz umożliwić wzajemną wymianę informacji, produktów i usług.

Profil oraz grupę tworzy Gdyńskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości razem z Agencją Rozwoju Gdyni.

  • ikonaOpublikowano: 05.05.2020 09:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 05.05.2020 09:16
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze