Co nowego

Dwie zwycięskie praktyki Gdyni w międzynarodowym konkursie

Zwycięskie w konkursie gdyńskie praktyki:

Zwycięskie w konkursie gdyńskie praktyki: "Dzień dobry, dzwonię z CAS..." i Gdyńskie Centrum Kontaktu w dobie pandemii covid-19. Fot. archiwum CAS, Jacek Klejment

Spośród 49 dobrych praktyk nadesłanych z 9 krajów na konkurs organizowany w ramach Kongresu Współpracy Transgranicznej LUBLIN 2020, Gdynia zwyciężyła w dwóch kategoriach. W kategorii Pomoc Społeczna praktyką „Dzień dobry, dzwonię z CAS...” oraz w kategorii Samorząd praktyką „Gdyńskie Centrum Kontaktu w dobie pandemii Covid-19".

Właśnie zakończył się Kongres Współpracy Transgranicznej Lublin 2020, który trwał od 6 do 9 października. Już od dziesięciu lat Lublin staje się na kilka jesiennych dni miejscem spotkania osób zaangażowanych we współpracę transgraniczną z krajów Unii Europejskiej i Partnerstwa Wschodniego. Tegoroczny kongres ze względu na pandemię odbył się w całości w przestrzeni wirtualnej.

- Kiedy na początku tego roku rozpoczęliśmy przygotowania do kolejnej edycji Kongresu Współpracy Transgranicznej i zastanawialiśmy się nad jego formułą, nikt nie przypuszczał, że nasze życie zmieni się w tak zasadniczy sposób. W ciągu kilku tygodni znaleźliśmy się w zupełnie nowej, nieznanej do tej pory rzeczywistości. Pandemia Covid-19 diametralnie zmieniła nie tylko nasz styl życia, pracy i wypoczynku, ale również ujawniła, a niekiedy przyspieszyła, wiele procesów i zmian zachodzących w otaczającej nas sytuacji społeczno-gospodarczej – mówi prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Nic więc dziwnego, że w tym roku Kongres Współpracy Transgranicznej (znany poprzednio jako Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej) poświęcono wyzwaniom, jakie przed lokalnymi wspólnotami w całej Europie postawiła pandemia COVID-19. Tematem przewodnim był Samorząd jutra. Między otwartością a odpowiedzialnością.

Cztery dni Kongresu wypełniły panele i warsztaty z udziałem wybitnych europejskich ekspertów, takich jak Charles Landry (Wielka Brytania), prof. Aleksander Sogomonov (Rosja), Rasmus Wiinstedt Tscherning (Dania), Marharyta Zhenchuk (Ukraina) czy Krzysztof Czyżewski (Polska), skupione wokół czterech obszarów tematycznych. Debata otwierająca, z udziałem włodarzy miast z różnych części Europy, dotyczyła priorytetów samorządu w nowej (post)pandemicznej rzeczywistości. W kolejnych dniach poświęcono uwagę na funkcjonowanie kultury i turystyki kulturowej w nowych warunkach oraz temu, jak budować markę turystyczną miasta, dyskutowano na temat możliwości zrównoważonego rozwoju gospodarczego, granic tradycyjnie rozumianego wzrostu oraz strukturalnych zmian na rynku pracy. Zwrócono uwagę na nową falę innowacyjności, firmy i sektory, które najlepiej poradziły sobie w obecnych warunkach. Dyskutowano także na temat samoorganizacji społecznej w czasach pandemii, z uwzględnieniem sytuacji społeczności migranckich.

Konkurs dobrych praktyk

Kongresowi towarzyszy co roku konkurs mający na celu promocję najlepszych rozwiązań wdrożonych w Europie i krajach Partnerstwa Wschodniego, które mogą stać się inspiracją dla innych. Jego tegoroczna edycja skierowana była do tych, którzy mogą pochwalić się dobrymi praktykami w zakresie rozwiązań wdrożonych, aby sprostać wyzwaniom w czasie pandemii COVID-19.

Organizatorzy otrzymali na konkurs 49 praktyk z następujących krajów: Autonomia Palestyńska, Gruzja, Hiszpania, Francja, Litwa, Łotwa, Polska, Turcja, Ukraina, w 5 kategoriach:
Samorząd: rozwiązania, których celem było ułatwienie mieszkańcom dostępu do usług publicznych;
Kultura i Turystyka: rozwiązania, których celem było kontynuowanie dotychczasowej działalności i dostarczanie odbiorcom usług i produktów z uwzględnieniem potrzeb i uwarunkowań wynikających ze stanu pandemii. Kategoria obejmuje również rozwiązania dotyczące wsparcia sektora turystyki i kultury przez inne podmioty;
Edukacja: rozwiązania w zakresie edukacji formalnej i nieformalnej świadczonej po zamknięciu placówek;
Pomoc Społeczna: rozwiązania w zakresie pomocy społecznej i wsparcia służby zdrowia podczas kryzysu wywołanego pandemią COVID-19;
Przedsiębiorczość: rozwiązania wdrożone zarówno przez przedsiębiorców, jak też dla przedsiębiorców, których branża została dotknięta przez kryzys wywołany pandemią i wymagała natychmiastowych działań pozwalających na utrzymanie się, jak również rozwiązania skierowane na zmianę profili strategicznych firm, które w obliczu pandemii zostały zmuszone do budowania modeli przyszłości.

W wyniku głosowania online uczestników Kongresu Współpracy Transgranicznej Lublin 2020 praktyki Gdyni zwyciężyły aż w dwóch kategoriach: Samorząd i Pomoc Społeczna.

Kategoria Samorząd

W tej kategorii nagrodzono przeorganizowanie pracy Gdyńskiego Centrum Kontaktu (GCK) w sposób, który pozwolił na utrzymanie kontaktu z mieszkańcami w każdych okolicznościach, nawet w konieczności przejścia pracowników w tryb pracy zdalnej.

W ramach działalności GCK uruchomiono w okresie pandemii:
- nową stronę internetową – gdzie zbierano i aktualizowano na bieżąco wszystkie informacje dotyczące funkcjonowania urzędu i miasta w całości;
- Konto Mieszkańca – autorskie rozwiązanie – umożliwiające dokonywanie rezerwacji wizyt w UM online, pozyskanie pomocy psychologicznej w ramach panelu Gdynia Wspiera, zarządzanie obecnościami dzieci w uruchomionych w maju przedszkolach, zgłaszanie problemów poprzez Asystenta Mieszkańca;
- rozszerzono katalog cyfrowy usług miejskich.

- Dla powodzenia przeorganizowania Gdyńskiego Centrum Kontaktu w dobie pandemii, a tym samym zwycięstwa w konkursie dobrych praktyk, kluczową sprawą była umiejętność szybkiego dostosowania się do zmian. Pandemia pokazała, że Gdynia potrafi szybko reagować na nieoczekiwane zajścia, ale i nauczyła nas pracować w nowych warunkach. To cieszy, uspokaja i napawa optymizmem na przyszłość, w której być może będziemy musieli się mierzyć z innymi nieoczekiwanymi wyzwaniami – komentuje wygraną w konkursie Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

W finale Gdynia konkurowała z gminą Muratpasa, Antalya w Turcji oraz gminą Ramallah w Autonomii Palestyńskiej.

Kategoria Pomoc Społeczna

Tu zwycięzcą okazało się gdyńskie Centrum Aktywności Seniora (CAS), które od marca br. pracując zdalnie, otoczyło wsparciem jedną z najbardziej narażonych grup społecznych – seniorów. Działania Centrum były realizowane na kilku płaszczyznach:
- animatorzy wykonywali telefony do seniorów, będących w bazie danych CAS, pytając o zdrowie i aktualne potrzeby. Informowali także o dostępnej pomocy miasta przy zrobieniu zakupów produktów żywieniowych, lekarstw lub załatwieniu innych spraw;
- Centrum przygotowało paczki świąteczne rozwożone "pod drzwi";
- włączyło się do akcji "Pomocna dłoń Riviery", dostarczając artykuły spożywcze i higieniczne;
- Centrum prowadziło także wykłady online dla seniorów (Wirtualny CAS).

Nieprzerwany kontakt z Centrum zapewniał seniorom poczucie bezpieczeństwa, pomagał w rozwiązywaniu codziennych problemów i trudności. Pracownicy wspierali psychicznie seniorów pozostających w izolacji, codziennie docierając telefonicznie do ok. 200 osób. Od marca do lipca łącznie skontaktowano się 22 384 razy – telefonicznie i za pośrednictwem internetu.

- Gdyńscy seniorzy bardzo docenili zaoferowane im przez miasto wsparcie. O jego unikalności przesądzała działalność zespołu Centrum Aktywności Seniora. Korzystając z baz danych, w których znajdują się kontakty do kilku tysięcy studentów Uniwersytetu III Wieku, uczestników klubów seniora i innych zajęć aktywizacyjnych, docierali do seniorów dobrym słowem, otuchą i wsparciem. Seniorzy wyrażali ogromną wdzięczność za taką formę – wykonanie pierwszego kroku, profilaktyczny kontakt zamiast oczekiwania na zgłoszenie podopiecznych. Seniorzy uzyskali pomoc w zakupach, realizacji recept, umówieniu się na wizytę lekarską. Jeśli nie potrzebowali w danym momencie wsparcia, zapisywali numer, aby móc skorzystać z niego w razie potrzeby. Sami również, mimo  obaw i stanu niepewności, oferowali gotowość do szycia maseczek ochronnych – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

W finale tej kategorii CAS z Gdyni spotkał się z Podolską Agencją Rozwoju Regionalnego z Winnicy w Ukrainie oraz Stowarzyszeniem „Paliec mājās” (#Stayathome) z Rygi w Łotwie.

  • ikonaOpublikowano: 09.10.2020 19:32
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 11.10.2020 13:29
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze