Co nowego

Ekspedycja Orzeł wyruszyła z Gdyni rozwiązać zagadkę zaginięcia okrętu!

3 lata trwały przygotowania 16-osobowej grupy entuzjastów do wyprawy, która ma rozwiązać jedną z największych zagadek II Wojny Światowej - jak zaginął i gdzie spoczywa wrak okrętu podwodnego Marynarki Wojennej RP - ORP "Orzeł"...

Ekspedycja Orzeł - członkowie wyprawy na konferencji prasowej w Urzędzie Miasta Gdyni, fot.: Dorota NelkeW niedzielę 27 lipca 2008 r. z Gdyni na katamaranie IMOR, zbudowanym w 2005 roku oraz przeznaczonym do badania szelfu i dna morskiego, wyruszyła Ekspedycja Orzeł Balex Metal, która jako punkt honoru postawiła sobie rozwiązanie tej zagadki. Uroczystość pożegnania Ekspedycji Orzeł odbyła się na Skwerze Kościuszki i była połączona z piknikiem historycznym.

Inicjatywa wyprawy zrodziła się w Morskiej Agencji Poszukiwawczej, którą założyła grupa miłośników nurkowania i historycznych zagadek. Przez trzy lata poszukiwali odpowiedzi na pytania: w którym miejscu zatonął, i dlaczego, okręt podwodny ORP Orzeł.

Istnieje bowiem siedem hipotez zagadkowego zaginięcie okrętu w tym m.in. takie, które sugerują zestrzelenie okrętu, storpedowanie czy nawet omyłkowe zatopienie przez aliancki niszczyciel. Jednakże, najprawdopodobniejszą przyczyną, którą właśnie przyjęli za punkt wyjścia organizatorzy ekspedycji, było natrafienie przez okręt na niemieckie pole minowe.

Współrzędne terenu poszukiwań określono na podstawie brytyjskiej dokumentacji z czasów II wojny światowej, w której zapisana jest m.in. trasa ostatniego rejsu ORP Orzeł oraz granice pola minowego.

Katamaran IMOR, należący do Instytutu Morskiego jest wyposażony m.in. w ROV - robot podwodny oraz sonar EdgeTech 4200.
Przeszukaniu zostanie poddany obszar na Morzu Północnym, w prostokącie 20 x 15 mil morskich.

Uczestnicy ekspedycji liczą na sukces, jednakże zaznaczają, że w wypadku, gdy odnajdą wrak, nie podadzą dokładnych współrzędnych położenia okrętu, by nie stał się on obiektem amatorskich czy pirackich penetracji. Oni sami także nie zamierzają, w przypadku odnalezienia „Orła" podejmować prób otwarcia go. Świadectwem dotarcia do celu wyprawy i pamiątką, która trafi do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, ma być tablica, która została w lutym 1939 umieszczona na kiosku okrętu.

Codziennie będą na stronie internetowej ekspedycji umieszczane relacje z podróży, a Telewizja Polska, która patronuje przedsięwzięciu, przygotuje specjalny film dokumentalny o wyprawie.

na zdjęciu: uczestnicy ekspedycji Hubert Jando i Andrzej Siadek podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miasta Gdyni, fot.: Dorota Nelke

Zobacz także
Piknik historyczny pod znakiem „Orła"

Ekspedycja Orzeł 450x168

ikona

Najnowsze