Co nowego

Fundacja FLY i Stowarzyszenie Dlaczego NIE wyróżnieni Bursztynowymi Mieczykami

Uroczysta gala wręczenia Nagród Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku (fot. Jacek Klejment)

Uroczysta gala wręczenia Nagród Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku (fot. Jacek Klejment)

Organizacje pozarządowe są najbliżej potrzeb mieszkańców – wspierają, edukują, zachęcają do działania i aktywności. Ich codzienna praca i wysiłek doceniła kapituła Nagrody Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego. W tym roku wyróżniona została gdyńska Fundacja FLY, a Stowarzyszenie Dlaczego NIE otrzymało Nagrodę Marszałka Senatu RP.


Za nami 31. gala wręczenia Nagród Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego. W tym roku nominowano 103 organizacje, wśród wyróżnionych znalazły się Fundacja FLY i Stowarzyszenie Dlaczego NIE z Gdyni.
Organizacje pozarządowe od lat pozostają najbliżej mieszkańców. W tym roku kapituła Nagrody Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego wyróżniła gdyńską Fundację FLY. Dodatkowo wyjątkową Nagrodą Marszałka Senatu RP uhonorowano Stowarzyszenie Dlaczego NIE – mówi Mariusz Bzdęga, dyrektor zarządzający ds. kultury i aktywności mieszkańców. – To wielka duma, serdecznie gratuluję i dziękuję za codzienną, wytężoną pracę dla mieszkańców naszego miasta.

W kategorii edukacja wyróżniono gdyńską Fundację FLY, która na co dzień wspiera osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Ich działalność opiera się również na pomocy seniorom oraz młodzieży z niezamożnych rodzin, organizując: korepetycje, zajęcia pozalekcyjne i opiekę świetlicową.

fot. Jacek Klejment
Fundacja FLY została wyróżniona tegoroczną nagrodą w kategorii edukacja. Na zdjęciu: wicewojewoda pomorska Anna Olkowska-Jacyno, członek zarządu województwa pomorskiego Agnieszka Baranowska wraz z laureatami (fot. Jacek Klejment)
Jesteśmy ogromnie szczęśliwi. W związku z tym, że jesteśmy z Gdyni, pozwolę sobie na małe porównanie: można powiedzieć, że płyniemy z Wami przez ocean codzienności i próbujemy dopłynąć do źródła młodości, ale pandemia rozmagnesowała nam kompasy. Przeszorowaliśmy wtedy po dnie, prawie wylądowaliśmy na mieliźnie – piszą na facebookowym profilu przedstawiciele Fundacji FLY. – Do nawigacji zostały nam jedynie gwiazdy i prądy. Takie nagrody są jak latarnie morskie, pozwalają nam złapać punkt odniesienia. Dzięki nim upewniamy się, że płyniemy w dobrym kierunku. Serdecznie dziękujemy za to wyróżnienie.

Nagrodą Marszałka Senatu RP wyróżniono Stowarzyszenie Dlaczego NIE, które od ponad 20 lat wspiera dzieci z niepełnosprawnościami. Ich misją jest nie tylko pomoc dzieciom z zespołem Downa, niewidomym, zmagającym się z mózgowym porażeniem dziecięcym lub innymi chorobami genetycznymi, niepełnosprawnością intelektualną, ale również budowanie empatii w społeczeństwie.

fot. Jacek Klejment
Stowarzyszenie Dlaczego NIE zostało wyróżnionę przez kapitułe nagrody. Na zdjęciu: senator Sławomir Rybicki i członkowie stowarzyszenia (fot. Jacek Klejment)
Jesteśmy ogromnie szczęśliwe, wzruszone, zaskoczone i bardzo dumne, że nasza praca, zaangażowanie, determinacja zostały zauważone i docenione. Trudno nam opisać, ile to dla nas znaczy. Jedno jest pewne: to wiatr w nasze żagle. Ta nagroda to uznanie dla naszych często szalonych pomysłów. Póki wystarczy nam sił, będziemy wspierać i walczyć o godne życie naszych córek i synów. Będziemy podejmować kolejne wyzwania i spełniać marzenia. Nagrodę dedykujemy naszym dzieciom, bo to one są naszą najważniejszą motywacją – piszą na facebookowym profilu przedstawiciele stowarzyszenia.

Laureatami 31. edycji Nagrody Bursztynowych Mieczyków zostali:
  • Zupa na Monciaku – w kategorii pomoc społeczna,
  • Fundacja Prowadnica – w kategorii pomoc społeczna,
  • Stowarzyszenie Alternatywny Cypel – w kategorii edukacja,
  • Stowarzyszenie Drapolicz – w kategorii ochrony środowiska i edukacji ekologicznej.

Nagrodę Stowarzyszenia „Pomorskie w Unii Europejskiej” otrzymał Klub Sportowy Beniaminek 03, a wyróżnienie trafiło do Stowarzyszenia Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata Maitiri.

Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymały: Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne MOST oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Stężycy, a wyróżnienie trafiło do Fundacji BoFolk.

Nagrodę Rzecznika Praw Obywatelskich otrzymało Stowarzyszenie Sabat Szefowych, a wyróżniono Fundację Otoczenie.

Debiutem Roku ogłoszono Perłę Przywidza, a wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Fundacja KOLAB.

Nagrodę Fundacji LPP w kategorii zdrowie otrzymało Diversity PL, natomiast wyróżnienie: trafiło do Fundacji 3 Maliny.

Nagrodę w dziedzinie ekonomii społecznej Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej otrzymała Fundacja Społecznie Bezpieczni.

31. Edycja Nagrody Bursztynowego Mieczyka


fot. Jacek Klejment
Nagroda Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego (fot. Jacek Klejment)

Nagroda Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego została stworzona przez Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych. Od 1994 roku kapituła wyróżnia organizacje pozarządowe, które w sposób szczególny pomagają i podejmują liczne inicjatywy na Pomorzu.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona

Najnowsze