Co nowego

Gdynia dofinansowuje wymianę pieców

Aby smog w Gdyni nie stał się problemem na skalę podobną do miast w południowej Polsce, miasto od lat działa na rzecz poprawy lokalnego środowiska, podejmując coraz to nowe inicjatywy. Do zminimalizowania ryzyka mogą włączyć się sami mieszkańcy. 


Smog nie jest nowym zjawiskiem, ale w skutek szkodliwej działalności człowieka sukcesywnie postępującym. Mimo, że Gdynia nie jest zagrożona stałym alarmem smogowym, to władze miasta dbają o to, aby całkowicie pozbyć się problemu. Duże znaczenie ma uświadamianie mieszkańców i uczenie dobrych nawyków takich jak rezygnowanie z palenia śmieciami w piecach, używanie ogrzewania elektrycznego lub gazowego, korzystanie z odnawialnych źródeł energii czy wymiana pieców. Zachętą do tego ostatniego jest możliwość dofinansowania przez miasto.

Z inicjatywy  radnej miasta Beaty Szadziul, specjalnie dla mieszkańców Małego Kacka i części Orłowa (okolice Placu Górnośląskiego) i wszystkich tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej nt. działań miasta na rzecz poprawy stanu czystości powietrza już 9 maja o godz. 17.00 (Szkole Podstawowej nr 13, ul. Halicka 8) odbędzie się spotkanie informacyjne.


Oferujemy dofinansowanie do wymiany pieców węglowych na gazowe. Można liczyć nawet do 50 procent kosztów w ramach konkursu „Czyste powietrze Trójmiasta”. O tę dotację można się ubiegać do 15 maja - mówi Beata Szadziul, radna miasta. - Występuje też szereg dofinansowań stałych. Niedługo też rozpocznie się nowy program miejski. Będzie promował termomodernizację domów, połączoną ze zmianą źródła ogrzewania. Jest to projekt przeprowadzenia 250 bezpłatnych termowizji budynków należących do mieszkańców Gdyni. Nabór do udziału w projekcie planowany jest na lipiec 2017. Zapraszam po bardziej szczegółowe informacje. 



W spotkaniu uczestniczyć będą przedstawiciele Referatu Energetyki Urzędu Miasta Gdyni, którzy opowiedzą m.in. o możliwości uzyskania zwrotu do 50% kosztów wymiany pieca węglowego, o darmowych termowizjach budynków oraz innych metodach ograniczania emisji spalin. Plany inwestycyjne w tym rejonie miasta przedstawią przedstawiciele firmy OPEC. Obecni będą też pracownicy PNGiG oraz Eko Patrolu.



Jednak to nie jedyne działania miasta.


- W zeszłym roku rozpoczęliśmy akcję społeczną „Daj się ogrzać. Przyłącz się do ciepłolubnych” promującą m.in. redukcję szkodliwej dla zdrowia niskiej emisji związanej z indywidualnym ogrzewaniem węglowym i gazowym. W czerwcu odbędą się także warsztaty edukacyjne dla mieszkańców. Na stronie internetowej kampanii www.ciepłolubni.com.pl można znaleźć informacje nt. przebiegu kampanii, organizowanych warsztatów czy kalkulator dotacji. - mówi Hanna Górecka – Banasik z Referatu Energetyki Urzędu Miasta Gdyni.



Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 27.04.2017 13:04
  • ikona

    Autor: Marta Jaszczerska-Zawadzka (m.jaszczerska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 27.04.2017 19:19
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel
ikona

Zobacz także

Najnowsze