Czasowe zamknięcie ul. Wiczlińskiej – ważne informacje dla mieszkańców. Aktualizacja terminu
Co nowego

Gdynia dziękuje za służbę – Regionalne Centrum Informatyki Gdynia miało swoje święto

18 czerwca na terenie jednostki zorganizowano uroczysty apel (fot. Karolina Szypelt)

18 czerwca na terenie jednostki zorganizowano uroczysty apel (fot. Karolina Szypelt)

Regionalne Centrum Informatyki Gdynia im. podpułkownika Ignacego Stanisława Szpunara z dumą kultywuje dziedzictwo morskich formacji. Codziennie dba też nasze bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. Święto jednostki było okazją, by podkreślić wagę tej misji, a także uhonorować wyróżniających się żołnierzy i pracowników oraz podziękować jednostce za jej ważną i potrzebną służbę.


Główne zadania realizowane przez mieszczące się na Witominie Regionalne Centrum Informatyki Gdynia związane są z zarządzaniem i utrzymywaniem systemów łączności i informatyki w rejonie Wybrzeża. Kadra i pracownicy RON-u zabezpieczają również na co dzień funkcjonowanie systemów i sieci teleinformatycznych dla całego resortu obrony narodowej.

Jednostka mieści się na Witominie
Jednostka mieści się na Witominie (fot. Karolina Szypelt)

Święto jednostki przypada 17 czerwca, ale jego celebrowanie zaplanowano na kilka dni. Pierwszy dzień obchodów poświęcony był pamięci o patronie jednostki oraz bohaterach związanych z tradycjami dziedziczonymi przez RCI Gdynia. Żołnierze i pracownicy Resortu Obrony Narodowej uczestniczyli w mszy św. w intencji społeczności jednostki, a następnie złożyli kwiaty i oddali hołd patronowi RCI Gdynia – płk. Ignacemu Stanisławowi Szpunarowi. Delegacje odwiedziły również miejsca pamięci związane z 2. Morskim Pułkiem Strzelców oraz obrońcami Wybrzeża.

18 czerwca na terenie jednostki zorganizowano uroczysty apel. W uroczystości uczestniczył Szef Szefostwa Dedykowanych Systemów Wsparcia Działań Wojskowych Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni płk Paweł Skuratowicz, reprezentujący Dowódcę Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni gen. bryg. Mariusza Chmielewskiego. W obchodach udział wzięli również dowódcy i komendanci jednostek wojskowych, przedstawiciele władz samorządowych (Gdynię reprezentowali sekretarz miasta Łukasz Kobus oraz radny dr Jarosław Kłodziński, Rumię burmistrz Michał Pasieczny, a Redę burmistrz Mateusz Richert), matka chrzestna Sztandaru RCI Gdynia Maria Preizner-Całka, służb mundurowych, środowisk naukowych, duszpasterstwa oraz instytucji współpracujących z Regionalnym Centrum Informatyki Gdynia.

Podczas uroczystości Komendant Regionalnego Centrum Informatyki Gdynia kmdr Tomasz Malinowski podziękował żołnierzom i pracownikom Resortu Obrony Narodowej za zaangażowanie, profesjonalizm oraz codzienną służbę na rzecz bezpieczeństwa państwa. Odczytano również list okolicznościowy od Dowódcy Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, zawierający słowa uznania dla społeczności RCI Gdynia oraz podkreślający znaczenie jednostki w strukturach Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.
Podczas okolicznościowego wystąpienia sekretarz miasta Łukasz Kobus podkreślił, jak ważne i potrzebne są działania prowadzone przez jednostkę.

wystąpienie Łukasza Kobusa
Reprezentujący gdyński samorząd Łukasz Kobus podkreślał, jak ważna dla mieszkańców jest codzienna służba RCI Gdynia (fot. Karolina Szypelt)

Ważnym elementem apelu było wręczenie odznaczeń, medali, odznak honorowych oraz wyróżnień dla żołnierzy i pracowników Resortu Obrony Narodowej. Uhonorowano osoby wyróżniające się wzorową służbą, zaangażowaniem i szczególnymi osiągnięciami, wręczając między innymi Medale za Ofiarność i Odwagę, Medale „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”, Odznaki Pamiątkowe Regionalnego Centrum Informatyki Gdynia oraz inne liczne wyróżnienia.

Uroczystą oprawę wydarzenia zapewniła Kompania Honorowa Pułku Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny–Wschód z Elbląga oraz Orkiestra Wojskowa ze Świnoujścia. Uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół w Redzie, wielokrotnie nagradzanej szkoły współpracującej z Regionalnym Centrum Informatyki Gdynia, przygotowali na ten dzień pokaz musztry paradnej.

na zdjęciu orkiestra wojskowa
Uroczystość uświetniły zaprzyjaźnione orkiestry wojskowe (fot. Karolina Szypelt)

Ostatnim akcentem świętowania było spotkanie z cyklu „Nasze Sygnały” w Muzeum Marynarki Wojennej, zatytułowane „Z dziedzictwem – spadkobiercy Bohaterów Września ’39”, które odbyło się 22 czerwca. W ramach obchodów Święta Morza oraz dorocznego święta jednostki przypomniano historyczne dziedzictwo formacji. O walkach 2 Morskiego Pułku Strzelców oraz sylwetce ppłk. Ignacego Szpunara, kawalera Orderu Virtuti Militari, opowiedział w swojej prezentacji kmdr rez. Sebastian Draga. Komendant RCI, kmdr Tomasz Malinowski, przybliżył natomiast charakterystykę i zadania podległej jednostki, dbającej o nasze bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.

Źródło: mat. prasowe Regionalnego Centrum Informatyki Gdynia oraz materiały własne

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 24.06.2026 12:34
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (karolina.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 24.06.2026 15:55
  • ikonaZmodyfikował: Jakub Winiewski
ikona

Najnowsze