Co nowego

Gdynia pamięta o Polskim Państwie Podziemnym

Uroczystości z okazji 82. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego odbyły się przy przed pomnikiem Armii Krajowej na skwerze Kościuszki // fot. Przemysław Kozłowski

Uroczystości z okazji 82. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego odbyły się przy przed pomnikiem Armii Krajowej na skwerze Kościuszki // fot. Przemysław Kozłowski

27 września mija 82. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Z tej okazji w Gdyni odbyły się oficjalne uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia.


Polskie Państwo Podziemne działało w latach 1939-1945 na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów. Było fenomenem w ogarniętej wojną Europie. Wszystko zaczęło się, kiedy w oblężonej Warszawie przystąpiono do tworzenia konspiracyjnej organizacji wojskowo-cywilnej pod nazwą Służba Zwycięstwu Polski. Za datę jej powstania przyjmuje się 27 września 1939 roku. SZP przekształcono później w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową. Polskie Państwo Podziemne walczyło z okupantami, miało rozbudowany wywiad, a także prowadziło działalność informacyjną i propagandową.

Każdego roku wiele miast upamiętnia powstanie Polskiego Państwa Podziemnego. Wśród nich jest także Gdynia. Tegoroczne miejskie uroczystości odbyły się w poniedziałek, 27 września przed pomnikiem Armii Krajowej na skwerze Kościuszki.

– Zadaniem tej organizacji była odbudowa państwa poprzez walkę zbrojną, której kulminacyjną fazą miało być ogólnonarodowe powstanie. W 1942 roku w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego działało kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy. Czas szybko płynie i nie ma już wśród nas wielu z tych, którzy walczyli. Jesteśmy tu, żeby uczcić pamięć o nich. Ich historia powinna wszystkich wiele nauczyć – mówiła podczas uroczystości Helga Łukaszewska, prezes gdyńskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

W obchodach wzięli udział m.in.: samorządowcy, przedstawiciele Marynarki Wojennej, członkowie gdyńskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, delegacja Akademii Marynarki Wojennej, uczniowie i nauczyciele z gdyńskich szkół oraz mieszkańcy.

Podczas uroczystości głos zabrali zaproszeni goście.

– Cieszę się, że możemy się tutaj spotykać i mówić o historii naszego kraju. Polskie Państwo Podziemne to był ewenement w skali światowej. Osoby, które wtedy walczyły, żyją w naszych sercach. W imieniu mieszkańców Gdyni chciałbym podziękować i zapewnić, że będziemy dbali o to, aby nasze dzieci i wnuki doskonale znały historię i pamiętały o tamtych wydarzeniach – mówił Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

– Dzisiaj świętujemy hołd złożony heroizmowi i sprawności organizacyjnej. W czasie najstraszniejszej z wojen udowodniliśmy swoją odwagę oraz to, że w obronie wolności jesteśmy gotowi narazić własne życie i nie godzić się na niewolę. W tym konflikcie przegrywaliśmy regularnie, ponosiliśmy klęski, ale przygotowaliśmy się do walki w konspiracji i prowadziliśmy ją do końca – podkreślał prof. dr hab. Mirosław Golon, dyrektor gdańskiego oddziału IPN.

Na koniec uczestnicy złożyli wieńce i wiązanki kwiatów przed pomnikiem.

Obchody odbyły się z udziałem wojskowej asysty honorowej.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 27.09.2021 15:36
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (magdalena.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 27.09.2021 16:23
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze