Co nowego

Gdynia - pierwsza z certyfikatem miasta inteligentnego!

Gdynia - pierwsza z certyfikatem miasta inteligentnego!

Gdynia - pierwsza z certyfikatem miasta inteligentnego!

To kolejny sukces Gdyni w zakresie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Nasze miasto jako pierwsze w Polsce oraz w całej Europie Wschodniej otrzymało od kanadyjskiej organizacji World Council on City Data certyfikat miasta inteligentnego. Tym samym Gdynia trafiła do grona światowej czołówki ośrodków wyróżnionych dokumentem ISO 37120.

- W dzisiejszym świecie podnoszenie standardów jakości życia jest bardzo ważne. Nie tylko musimy zbierać i gromadzić własne doświadczenia, ale przede wszystkim powinniśmy szukać wzorów dobrych praktyk na całym świecie i wdrażać je z myślą o naszych mieszkańcach. Mamy jako miasto aspiracje globalne, co oznacza, że chcemy porównywać się z najlepszymi ośrodkami. Certyfikat ISO 37120 jest właśnie narzędziem, które pozwala w sposób uporządkowany, zewnętrzny, obiektywny udostępnić i zebrać dane oraz konfrontować je z tymi pochodzącymi z ośrodków takich, jak: Londyn, Amsterdam, Barcelona, Los Angeles czy Dubaj. – tłumaczy prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.
 
Prace związane z certyfikacją Gdyni trwały prawie rok.

- W maju zeszłego roku wspólnie z firmą ThinkIt Consulting rozpoczęliśmy przygotowania od analizy. W grudniu certyfikacja zakończyła się na poziomie polskim, a następnie przez okres 4-5 miesięcy to właśnie Kanadyjczycy sprawdzali, czy wszystkie dane są kompletne. W maju wpłynęła do nas informacja, iż certyfikat został nam przyznany jako pierwszym w Polsce. – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni.
 
Wskaźniki, na podstawie których dokonywana jest certyfikacja, zebrano w 17 kategoriach: ekonomia, edukacja, energia, środowisko, finanse, straż pożarna i reagowanie kryzysowe, zarządzanie, zdrowie, rekreacja, bezpieczeństwo, schronienie, odpady stałe, telekomunikacja i innowacja, transport, urbanistyka, ścieki, woda i kanalizacja. Te następnie podzielono na podstawowe (46) i dodatkowe (54). W zależności od tego, ile wskaźników w mieście może zostać zmierzonych, certyfikacja odbywa się na poziomie aspirującym, brązowym, srebrnym, złotym lub platynowym.
 
Gdynia swą obecność w gronie certyfikowanych miast rozpoczęła od poziomu aspirującego.

- Rok temu rozpoczęliśmy współpracę z założeniem, że podejmiemy się wspólnie certyfikacji na jednym z wybranych poziomów dostępnym przez organizację kanadyjską. Przyjęliśmy założenie, że idziemy ścieżką taką jak Helsinki, Amsterdam, Szanghaj, czyli najpierw podchodzimy do poziomu aspirującego, sprawdzamy możliwość pozyskania wszystkich danych twardych dla 100 wskaźników i w ten sposób przygotowujemy się, aby w kolejnym roku od razu wskoczyć na poziom wyższy – sądzę, że bez problemu na poziom złoty. – mówi Adam Kruczek z firmy ThinkIt Consulting.
 
Gdynia wraz z 43 pozostałymi certyfikowanymi miastami z całego świata zarejestrowana jest na międzynarodowym, ogólnodostępnym portalu WCCD Globar Cities Registry TM, www.dataforcities.org, gdzie jej wskaźniki można porównywać z innymi ośrodkami.
 
Przypomnijmy, że certyfikat WCCD przyznawany jest na rok. O tym, czy dane miasto ponownie przystąpi do procesu weryfikacji i zdecyduje się ubiegać o certyfikat na wyższym poziomie, decydują jego władze najpóźniej na trzy miesiące przed upływem terminu, na jaki przyznano normę ISO. W przypadku Gdyni będzie to luty 2018 roku.


  • ikonaOpublikowano: 05.06.2017 15:00
  • ikona

    Autor: _Agnieszka Wołowicz-Bińkowska (a.wolowicz@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 18.08.2022 14:26
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona

Najnowsze