Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Gdynia pożegnała dowódcę Marynarki Wojennej
adm Andrzeja Karwetę

Ceremonia pożegnalna admirała floty Andrzeja Karwety; fot. Marynarka WojennaW poniedziałek 26 kwietnia 2010 r. w Gdyni, Marynarka Wojenna, rodzina, bliscy, przedstawiciele władz państwowych, lokalnych oraz delegacje zagraniczne pożegnali tragicznie zmarłego Dowódcę Marynarki Wojennej admirała floty Andrzeja KARWETĘ. Ceremonia pożegnania odbyła się przy historycznym okręcie ORP „Błyskawica" w honorowej asyście marynarzy i pocztów sztandarowych jednostek Marynarki Wojennej od Świnoujścia do Gdyni. "Marynarka Wojenna straciła dowódcę, Gdynia przyjaciela" - powiedział w homilii dziekan Marynarki Wojennej ksiądz komandor Bogusław Wrona. 

Ceremonia pożegnalna admirała floty Andrzeja Karwety; fot. Marynarka WojennaUroczystości pożegnalne w Gdyni rozpoczęły się od powitania trumny z ciałem Dowódcy Marynarki Wojennej przed budynkiem DMW w asyście honorowej Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej MW. Przez godzinę trumna wystawiona była w budynku Dowództwa MW. Czuwały przy niej marynarskie warty.

Następnie, w kondukcie żałobnym, w asyście honorowej Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej, trumna z ciałem Dowódcy Marynarki Wojennej została przeniesiona na nabrzeże, przy którym cumuje historyczny okręt ORP „Błyskawica". Warty honorowe przy trumnie wystawili admirałowie, oficerowie, podoficerowie i marynarz, a także byli dowódcy MW: admirałowie Roman Krzyżelewski, Jędrzej Czajkowski, Ryszard Łukasik i Piotr Kołodziejczyk.

Ceremonia pożegnalna admirała floty Andrzeja Karwety; fot. Marynarka WojennaW południe rozpoczęło się nabożeństwo przy którym asystowały poczty sztandarowe jednostek Marynarki Wojennej, pododdziały Marynarki Wojennej, Kompania Reprezentacyjna MW i Orkiestra Reprezentacyjna MW oraz okręty: niszczyciel min ORP „Flaming" (przy molo za „Błyskawicą"), okręty rakietowe ORP „Orkan" i ORP „Metalowiec", korweta zwalczania okrętów podwodnych ORP „Kaszub", okręt rozpoznawczy ORP „Hydrograf" i okręt ratowniczy ORP „Piast".

Admirała wspominali: 
Minister Obrony Narodowej Bogdan Klich: Z wielkim szacunkiem odnosiłem się zawsze do tego co miałeś do powiedzenia. Wiedziałem o tym, że mówisz tak jak jest, że mówisz prawdę. Bez względu na to czy ta prawda była radosna, czy ta prawda była smutna. Bardzo ceniłem Twoje zdanie zarówno wtedy kiedy roztaczałeś wizje przyszłości swojej floty wojennej, jak i wtedy kiedy mówiłeś o jej potrzebach. Godnie znalazłeś swoje miejsce w tej wspaniałej dynastii dowódców Marynarki Wojennej. Dla mnie zawsze byłeś prawdziwym człowiekiem morza. Byłeś tym, który przez wiele lat swojej służby to morze poznał od podszewki. Byłeś tym, który doskonale wiedział że nie ma bezpiecznej Polski bez sprawnej Marynarki Wojennej.

Generał broni Mieczysław Stachowiak Żegnamy dziś Pierwszego Marynarza Rzeczpospolitej Polskiej. Służył w jednostkach liniowych i sztabach, krajowych strukturach i w NATO. Bogate doświadczenie, a przede wszystkim rozległa wiedza i profesjonalizm przyniosły mu zasłużony szacunek wśród przyjaciół i podwładnych. Ceniono jego upór i determinację w walce o współczesne polskie siły morskie i ich przyszłość.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek Panie admirale, przybyłeś nad polskie Wybrzeże z głębi kraju, bo miałeś marzenie o służbie dla Polski na morzu. Jak mało kto rozumiałeś, jak ważne jest dla Polski polskie morze, że jest źródłem bogactwa i rozwoju. Czułeś i rozumiałeś ziemię pomorską. Byłeś nasyzm przyjacielem. Mieliśmy jeszcze tyle wspólnych planów i wizji... Żegnamy Cię dziś w sercu morskiej Gdyni. W naszych sercach i myślach pozostaniesz człowiekiem wielkiej sprawy. 

Metropolita gdański abp Leszek Sławoj Głódź Długo na ciebie czekaliśmy, admirale. Wróciłeś, przybiłeś do portu, do swoich, do marynarzy. Na wieczną wachtę. Dziś otaczamy cię wieczną pamięcią i modlitwą. 

Na zakończenie uroczystej mszy, po przemówieniach, z pokładu ORP „Błyskawica" oddany został salut honorowy, po którym Orkiestra Reprezentacyjna MW odegrała „Hymn do Bałtyku", a klucz śmigłowców Marynarki Wojennej wykonał przelot pożegnalny. Po mszy na wszystkich okrętach Marynarki Wojennej od Świnoujścia po Gdynię rozległy się syreny okrętowe.

Po uroczystościach pożegnalnych trumna z ciałem admirała Andrzeja KARWETY została przewieziona na cmentarz w Baninie, gdzie odbył się pogrzeb.
 
adm. Andrzej KarwetaDowódca Marynarki Wojennej Andrzej Karweta był wśród ofiar katastrofy samolotu Tu-154M, który 10 kwietnia 2010 r. rozbił się pod Smoleńskiem. 

Urodził się 11 czerwca 1958 roku w Jaworznie w województwie śląskim. W 1977 roku, po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Chrzanowie, rozpoczął studia w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej w Gdyni, na Wydziale Dowódczym. Po ukończeniu studiów i uzyskaniu tytułu magistra nawigacji, został skierowany do służby na trałowcach w 13 Dywizjonie Trałowców 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. W 1986 roku objął dowodzenie swoim pierwszym okrętem ORP „Czapla", z którym w 1987 i 88 zdobył miano najlepszego okrętu 9 FOW. W latach 1989-1992 dowodził grupą taktyczną i okrętem ORP „Mewa". W 1992 roku ukończył podyplomowe studia operacyjno-taktyczne o kierunku dowódczo-sztabowym w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, a następnie rozpoczął służbę w 13 Dywizjonie Trałowców na stanowisku szefa sztabu. W latach 1996-2002 dowodził 13 Dywizjonem Trałowców i jako pierwszy wprowadził polski okręt (niszczyciel min ORP „Mewa") do składu stałego Ceremonia pożegnalna admirała floty Andrzeja Karwety; fot. Marynarka WojennaZespołu NATO Sił Trałowo-Minowych Morza Północnego i Bałtyku (MCMFORNORTH). Dowodząc zespołem polskich sił trałowych aktywnie uczestniczył w pierwszej poważnej modernizacji tych sił oraz powstaniu pierwszego polskiego niszczyciela min. W 2000 roku w czasie ćwiczenia „Baltops 2000" dowodził międzynarodowym zespołem sił trałowych. W roku 2002 został skierowany do pracy w dowództwie Sił Morskich NATO SACLANT w Norfolk (Virginia, USA), gdzie łączył obowiązki Polskiego Narodowego Przedstawiciela Wojskowego przy HQ SACLANT oraz zastępcy szefa Oddziału Broni Podwodnej. W 2003 roku, po rozwiązaniu SACLANT, został wyznaczony na stanowisko Narodowego Przedstawiciela Łącznikowego przy nowo powstałym Dowództwie Transformacji ACT w Norfolk. Po zakończeniu trzyletniej służby w dowództwach NATO, wrócił do kraju i objął obowiązki zastępcy dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. W 2006 został skierowany na Studia Polityki Obronnej w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, a rok później na studia w prestiżowej Royal College of Defense Studies w Londynie. 11 listopada, 2007 roku, nominowany przez Prezydenta RP na stanowisko Dowódcy Marynarki Wojennej.

Postanowieniem Nr 112-8-2010 z dnia 15 kwietnia 2010 roku, Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, wykonujący obowiązki Prezydenta RP pośmiertnie mianował wiceadmirała Andrzeja Karwetę na stopień admirała floty.

Ceremonia pożegnalna admirała floty Andrzeja Karwety; fot. Marynarka Wojenna

Ceremonia pożegnalna admirała floty Andrzeja Karwety; fot. Marynarka Wojenna

Ceremonia pożegnalna admirała floty Andrzeja Karwety; fot. Marynarka Wojenna

Ceremonia pożegnalna admirała floty Andrzeja Karwety; fot. Marynarka Wojenna

Ceremonia pożegnalna admirała floty Andrzeja Karwety; fot. Marynarka Wojenna

Ceremonia pożegnalna admirała floty Andrzeja Karwety; fot. Marynarka Wojenna


fot. Marynarka Wojenna
więcej zdjęć
 
Zobacz także: 

Dowódcę Marynarki Wojennej wiceadmirała Andrzeja Karwetę wspominają podwładni oraz koledzy, którzy wspólnie z nim służyli na różnych etapach zawodowej kariery.
szczegóły na stronie Marynarki Wojennej 

Po stracie Dowódcy Marynarki Wojennej, marynarze składają kondolencje i wyrazy współczucia Rodzinie tragicznie zmarłego wiceadmirała Andrzeja Karwety.
szczegóły na stronie Marynarki Wojennej

Powitanie ostatnich ofiar tragedii smoleńskiej

Powrót śp. adm Karwety do Gdyni


Gdynia pożegnała admirała Andrzeja Karwetę, fot.: Dorota Nelke

Gdynia pożegnała admirała Andrzeja Karwetę, fot.: Dorota Nelke

Gdynia pożegnała admirała Andrzeja Karwetę, fot.: Dorota Nelke

fot.: Dorota Nelke

ikona

Najnowsze