Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Wiemy, jak walczyć z przemocą w sieci!

Konferencja dotyczącą cyberprzemocy odbędzie się w czwartek, 4 października w PPNT w Gdyni, fot.www.cyberprzemocgdynia.pl

Konferencja dotyczącą cyberprzemocy odbędzie się w czwartek, 4 października w PPNT w Gdyni, fot.www.cyberprzemocgdynia.pl

Jest jednym z największych zagrożeń XXI wieku dotykających przede wszystkim dzieci. Przemoc stosowana w sieci ma wiele twarzy. Zastraszanie, groźby, kradzież tożsamości, nękanie to tylko niektóre z zagrożeń występujących w społeczeństwie online. Zapoznaj się z efektami „Gminnego programu walki z cyberprzemocą na lata 2015-2018” oraz z nowym projektem rozszerzonym o infoholizm podczas konferencji w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w czwartek, 4 października. Wydarzenie jest bezpłatne. Obowiązują zapisy.
 
W 2015 r. Gdynia jako pierwsze miasto w Polsce podjęło usystematyzowane działania w kierunku przeciwdziałania przemocy w sieci. Jednym z elementów zbliżającej się konferencji będzie podsumowaniem trzyletnich działań Gdyni na rzecz walki z tym nowym zagrożeniem.
 
- Gdyński samorząd jest prekursorem w walce z cyberprzemocą – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - W ramach „Gminnego programu walki z cyberprzemocą na lata 2015-2018” przeprowadziliśmy 480 warsztatów z uczniami, w tym 173 – w szkołach podstawowych, 165 – w szkołach gimnazjalnych oraz 142 w szkołach ponadgimnazjalnych. Ponadto zrealizowaliśmy 40 szkoleń dla rodziców i 48 dla rad pedagogicznych. Są to twarde dane świadczące o zaangażowaniu Gdyni w walkę z problemem przemocy w sieci - podkreśla.
 
Konferencja ma charakter otwarty. Organizatorzy zachęcają do udziału w niej nie tylko pracowników oświaty, ale przede wszystkim osoby najbardziej zainteresowane bezpieczeństwem dzieci, czyli samych rodziców. - Zapraszamy na nią zarówno pracowników związanych z oświatą, dyrektorów, pedagogów, psychologów, wychowawców, ale również rodziców. Ponieważ po pierwszych latach działań widzimy kluczową rolę rodzica w procesie modelowania bezpiecznych postaw u dzieci i młodzieży – mówi Jakub Ubych, ekspert w dziedzinie cyberprzemocy, Stowarzyszenie In gremio. Na wydarzenie obowiązują zapisy.
 
Konferencja to także prezentacja nowego projektu rozpisanego na lata 2018-2020 pt. „Gminny program przeciwdziałania cyberprzemocy i infoholizmowi”. Program został uchwalony w środę, 26 września na sesji Rady Miasta i rozszerza dotychczas realizowany projekt o nowe pola działania. - Główną zmianą jest poszerzenie grupy beneficjentów o przedszkola oraz seniorów. Te dwie grupy, choć całkiem różne są kluczowe w budowaniu społeczeństwa cyfrowo odpowiedzialnego. Z jednej strony dzieci pierwszy kontakt z multimediami mają co raz wcześniej, aniżeli przed 2015 rokiem i musimy nad ich odpowiednim przygotowaniem pracować już od przedszkola. Z drugiej strony mamy seniorów, dla których świat cyfrowy staje się coraz bardziej dostępny i atrakcyjny. Chcemy, aby w tym świecie czuli się bezpieczni i przygotowani na wszelkie pułapki, które czyhają na osoby o niższym doświadczeniu – dodaje Jakub Ubych.
 
Bogaty program konferencji to nie tylko kopalnia wiedzy teoretycznej. Zaproszeni eksperci to przede wszystkim praktycy od lat zaangażowani w problematykę cyberprzemocy i infoholizmu. - Wśród prelegentów znaleźli się realizatorzy największego programu profilaktycznego ze stowarzyszenia In gremio. Dodatkowo poruszone zostaną kwestie wprowadzania zasad korzystania z telefonów w gdyńskich szkołach, o czym opowiedzą dyrektorzy placówek. Nowością będzie temat dotyczący eSportu, a także przedstawienie działań interdyscyplinarnych w działaniach profilaktycznych, które będą wprowadzane przez koalicję zrzeszoną przy Ośrodku Profilaktyki i Terapii Uzależnień– tłumaczą organizatorzy.

Program konferencji

Rozpoczęcie konferencji godz. 10.00

  • Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni: „Dlaczego Gdynia była prekursorem działań związanych z cyberprzemocą i infoholizmem?"
  • Aneta Grygiel-Dorszewska z Wydziału Edukacji UM: „Podsumowanie oraz przedstawienie oceny zewnętrznej GPPC 2015 -2018 r."
  • Jakub Ubych, Stowarzyszenie In gremio: „3 sceny z życia nastolatka. Jak wyglądały w 2015, a jak wyglądają w 2018 roku?"
  • Maciej Dębski, Fundacja DoMZ: "Zmiana relacji w domu i szkole związana z nałogowym korzystaniem z telefonów. Model porównawczy od 2015 r. do 2018 r."
  • Paweł Brzeziński, Stowarzyszenie In gremio: „Terapia w szkole – z czym zmierza się teraz psycholog?"
Przerwa godz 11.15-11.45

  • Marek Radyko, PSSP: „Dwa lata doświadczeń dyrektora szkoły z ograniczaniem telefonów w placówce"
  • Krzysztof Jankowski, ZSP3: „Nowa szkoła podstawowa. Wyzwania."
  • „eSport oczami rodzica szansa czy zagrożenie?"
  • Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień: Pilotażowe działanie interdyscyplinarne – „Bądź w relacji", czyli program profilaktyki uzależnień.
  • Wprowadzenie do założeń projektowych w następnych 2 latach.
Zakończenie konferencji godz. 13.15

Organizatorami wydarzenia są miasto Gdynia i Stowarzyszenie In gremio.

  • ikonaOpublikowano: 28.09.2018 14:01
  • ikona

    Autor: _Jan Ziarnicki (j.ziarnicki@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 04.10.2018 13:31
  • ikonaZmodyfikował: Jan Ziarnicki
ikona

Najnowsze