Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Gdynia szczepi na wirusa HPV – w tym dzieci z rocznika 2009

Lepiej zapobiegać, niż leczyć - Gdynia szczepi na wirusa HPV, w tym dzieci z rocznika 2009! Fot. Pixabay

Lepiej zapobiegać, niż leczyć - Gdynia szczepi na wirusa HPV, w tym dzieci z rocznika 2009! Fot. Pixabay

Gdynia w trosce swoich mieszkańców, stała się pierwszym samorządem, który już w 2008 roku rozpoczął program darmowych szczepień młodych gdynianek przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), wywołującego nowotwory. I choć od 1 czerwca Ministerstwo Zdrowia wdraża projekt  bezpłatnych szczepień przeciwko HPV dla dziewczynek i chłopców w wieku 12 i 13 lat, to samorząd Gdyni będzie kontynuował przyjęty już wcześniej przez Radę Miasta program szczepień w naszym mieście na rok 2023. Obejmie dziewczynki z rocznika 2009, które nie będą mogły skorzystać z programu ministerialnego. 

Lepiej zapobiegać niż leczyć – ta filozofia leży u źródła bezpłatnych szczepień przeciwko zakażeniom wirusem HPV. Czym jest HPV? To ludzki wirus brodawczaka. Znanych jest prawie 200 typów HPV, część z nich to wirusy niskiego ryzyka, jednak inne niosą ze sobą wysokie ryzyko zmian nowotworowych. Oznacza to możliwość zapadnięcia na takie choroby jak rak szyjki macicy, odbytu, pochwy, sromu, prącia oraz gardła. Warto wiedzieć, że tylko typy HPV-16 i HPV-18 powodują około 70% wszystkich przypadków raka szyjki macicy.

Jak się zarazić brodawczakiem? 

Wirus HPV jest przenoszony poprzez kontakt skórny. Najwięcej jest go w komórkach skóry i błon śluzowych. Droga zakażenia to głównie kontakt seksualny. Warto tu podkreślić, że do zakażenia wcale nie jest potrzebny pełny stosunek, mało tego – przed zakażeniem nie uchroni nawet użycie prezerwatywy. Owszem, zmniejszy ryzyko, ale przed nim nie ochroni, jak ma to miejsce w przypadku większości zakażeń przenoszonych drogą płciową. 


Brodawczak ludzki może zabić. Ratunkiem - szczepienie! Fot. Pixabay

Statystyki zatrważają 

Jak informuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, około 50%-75% aktywnych seksualnie kobiet zakazi się wirusem HPV wysokiego ryzyka w okresie całego życia, zazwyczaj wkrótce po rozpoczęciu aktywności seksualnej. Tak więc infekcje HPV są powszechne. Większość zakażeń ma charakter bezobjawowy i przemijający, ale w przypadku organizmów osób, które samoistnie nie usuwają wirusa, mogą rozwinąć się potencjalnie poważne lub zagrażające życiu choroby nowotworowe. 

Warto się szczepić 

Szczepienia przeciwko wirusowi HPV są jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania rakowi szyjki macicy. Szczepienie przeciw HPV przynosi najwięcej korzyści, jeśli zostanie przeprowadzone w okresie poprzedzającym inicjację seksualną. Od 2007 roku szczepienia te zaczęły być wprowadzane do programów immunizacji w wielu krajach na świecie. Polska już w 2008 roku uznała szczepionkę przeciw HPV za zalecaną, jednak jak dotąd nie wprowadziła jej do narodowego programu szczepień, jako jedyne państwo w Unii Europejskiej. Do tej pory więc państwo wyręczały niektóre samorządy (ponad 100 miast), w tym Gdynia

Gdynia szczepi przeciw HPV od 15 lat! 

Od 15 lat trwa w naszym mieście w pełni finansowany przez samorząd program szczepień przeciw HPV dla dziewcząt w wieku 13-14 lat.

- Bardzo ważnym elementem profilaktyki raka szyjki macicy są szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Miasto Gdynia od wielu lat w pełni finansuje ten program, zapraszając do niego najmłodsze mieszkanki naszego miasta w wieku 13 i 14 lat – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia i zapowiada, że gdyński program szczepienia przeciw HPV będzie kontynuowany bez zmian do czerwca 2023 r. - Przypomnijmy, że z bezpłatnego szczepienia na HPV w tym roku skorzystać mogą w Gdyni dziewczęta z roczników 2009 i 2010. Szczepienia na HPV chronią przed zarażeniem najbardziej onkogennymi typami wirusa HPV – dodaje Bartoszewicz. 

Ministerstwo Zdrowia wdraża obecnie projekt bezpłatnych szczepień przeciwko HPV dla dziewczynek i chłopców w wieku 12 i 13 lat. Ma on wejść w życie 1 czerwca. Oznacza to, że będą mogły z nich skorzystać dzieci z rocznika 2010 i 2011. W konsekwencji, realizacja gdyńskiego programu polityki zdrowotnej dotyczącej zakażeń  wirusami HPV będzie kontynuowana i finansowana przez Ministerstwo. 

Dziewczynki z rocznika 2009 objęte szczepieniem w Gdyni 

Mając na uwadze troskę o zdrowie mieszkanek naszego miasta, samorząd Gdyni postanowił kontynuować przyjęty już wcześniej przez Radę Miasta program szczepień w Gdyni w roku 2023 i objąć nim dziewczynki z rocznika 2009, które nie będą mogły skorzystać z programu ministerialnego. W tym celu zakupiony zostanie dodatkowy zapas preparatów ochronnych 9-walentnych. 

Jak skorzystać ze szczepień? 

Możliwość skorzystania ze szczepień przeciwko HPV będą miały dziewczynki z rocznika 2009, których rodzice/opiekunowie zgłoszą do programu na stronie www.zdrowie.gdynia.pl/hpv do 30 czerwca 2023 roku. Po tym terminie nie będzie już można zapisać nikogo do programu. Kompletne szczepienie składa się z 2 dawek szczepionki podanych w odstępie 6–12 miesięcy, przy czym minimalny czas między pierwszą a drugą dawką wynosi 5 miesięcy.

  • ikonaOpublikowano: 26.05.2023 13:20
  • ikona

    Autor: Zygmunt Gołąb (z.golab@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 31.05.2023 12:32
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także

Najnowsze