Co nowego

Gdynia uczci pamięć ofiar zbrodni katyńskiej

Posterunek honorowy przy pomniku Ofiar Katynia na Cmentarzu Wojennym w Gdyni (zdjęcie archiwalne) // fot. Magdalena Czernek

Posterunek honorowy przy pomniku Ofiar Katynia na Cmentarzu Wojennym w Gdyni (zdjęcie archiwalne) // fot. Magdalena Czernek

Wiosną 1940 roku, decyzją władz ZSRR, rozstrzelano około 22 tysięcy polskich obywateli przetrzymywanych w obozach i więzieniach na terenie Związku Sowieckiego. Była wśród nich elita naszego państwa. W tym roku minęło 81 lat od zbrodni katyńskiej.  W piątek, 17 września odbędą się oficjalne uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia.

 
Pamięć o ofiarach zbrodni katyńskiej jest zazwyczaj czczona 13 kwietnia. Wtedy obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Jednak ze względu na pandemię tradycyjne gdyńskie obchody nie mogły się odbyć w pierwotnym terminie. Przeniesiono je na piątek, 17 września, kiedy przypada 82. rocznica agresji sowieckiej na Polskę.
 
Uroczystości związane z 81. rocznicą zbrodni katyńskiej rozpoczną się o godz. 11.00 przed tablicą Marynarzy Polskich Zamordowanych na Wschodzie, która znajduje się przy ul. Waszyngtona (budynek Dowództwa Marynarki Wojennej). W tym miejscu zostaną złożone wieńce i wiązanki kwiatów.
 
Następnie uczestnicy udadzą się na Cmentarz Wojenny w Redłowie, gdzie zaplanowano dalszą część obchodów. O godz. 12.00 odbędzie się złożenie kwiatów przed pomnikiem Ofiar Katynia
 
W obchodach wezmą udział m.in. samorządowcy, przedstawiciele wojska, rodziny katyńskie oraz mieszkańcy.

Uroczystości odbędą się z udziałem honorowej asysty wojskowej.
 

Zbrodnia katyńska


Wiosną 1940 roku sowiecka policja polityczna – NKWD – wymordowała blisko 22 tysiące Polaków. Było wśród nich 14,5 tysiąca jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tysiąca więźniów aresztowanych w okupowanej przez Związek Sowiecki wschodniej części Polski. Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu. Jeńców ze Starobielska – w Charkowie, a policjantów z Ostaszkowa – w Kalininie. Kolejne egzekucje przeprowadzono w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu.
 
Należy pamiętać, że wśród ofiar zbrodni katyńskiej byli również gdynianie oraz osoby związane z Gdynią zawodowo. Najbardziej znaną z nich jest zapewne admirał Xawery Czernicki.

  • ikonaOpublikowano: 16.09.2021 13:32
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (magdalena.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 17.09.2021 08:26
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze