Antoni Abraham to dla Gdynian symbol odwagi, determinacji i konsekwencji w walce o narodową i regionalną sprawę. 23 czerwca przy jego pomniku odbyły się uroczystości z udziałem władz samorządowych, duszpasterstwa, środowisk kaszubskich i mieszkańców. Po raz pierwszy uświetniła je także honorowa asysta Marynarki Wojennej jako gest szacunku dla wszystkich, którzy przez pokolenia budowali polską obecność nad Bałtykiem. Wydarzenie byłp ostatnim punktem tegorocznych Uroczystości Abrahamowych. Wcześniej wręczono Srebrne Tabakiery Abrahama, odbyła się msza święta częściowo sprawowana w języku kaszubskim, a także złożono kwiaty na cmentarzu parafialnym na Oksywiu, gdzie spoczął Król Kaszubów. Data wtorkowego wydarzenia była nieprzypadkowa, bo przypadła w 103. rocznicę śmierci Antoniego Abrahama. Wideo i montaż: Przemysław Dopke „Nie ma Kaszëb bez Polonii, a bez Kaszëb Polśczi" ‒ te słowa Hieronima Derdowskiego Antoni Abraham powtarzał jak wyznanie wiary. W nich zawiera się właściwie całe jego życie: przywiązanie do kaszubskich korzeni, miłość do Polski i przekonanie, że tożsamość trzeba pielęgnować ‒ w języku, kulturze i codziennej odpowiedzialności za wspólnotę – mówił wiceprezydent Rafał Geremek. Dla Gdyni Antoni Abraham pozostaje postacią szczególną. To tutaj spędził ostatnie lata życia, tutaj wspierał ideę budowy portu i tutaj zapisał się w zbiorowej pamięci jako człowiek odważny, konsekwentny i wierny swoim wartościom. Jego historia przypomina, że kaszubskie korzenie Gdyni od początku szły w parze z marzeniem o silnej Polsce z dostępem do morza – podkreśliła prezydent Aleksandra Kosiorek w liście, który oczytał wiceprezydent. Ważnym momentem wydarzenia była modlitwa, której przewodniczył duszpasterz ludzi morza o. dr Edward Pracz. Gości powitał prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego o/Gdynia Adam Labuhn, a uroczystość poprowadził prezes Kaszubskiego Forum Kultury Andrzej Busler.W uroczystościach wzięli udział samorządowcy: wiceprezydenci Rafał Geremek i Tomasz Augustyniak, radne Anna Szpajer i Natalia Kłopotek-Główczewska, krajowy dyrektor Duszpasterstwa Ludzi Morza o. dr Edward Pracz, przedstawiciele środowisk kaszubskich, w tym: prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego o/Gdynia Adam Labuhn, prezes Kaszubskiego Forum Kultury Andrzej Busler, Franciszek Gurski, Jerzy Miotke, Piotr Szpajer, Zenon Roda i Elżbieta Raczyńska, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej o/Gdynia Krzysztof Jankowski, przedstawiciele uczelni, m.in. dr Wojciech Wosek oraz mieszkańcy. Obecna była także młodzież, co jest znakiem czasów. Jak podkreślił jeden z tegorocznych laureatów Srebrnej Tabakiery Abrahama, wójt gminy Szemud Ryszard Kalkowski, młodzi ludzie wracają do korzeni, co bardzo cieszy. Pod pomnikiem bohatera Kaszub złożono kwiaty, a po uroczystości na Placu Kaszubskim otwarto wystawę plenerową „Gdynia x 10”, przygotowaną we współpracy z Muzeum Miasta Gdyni, po której oprowadził gości Michał Miegoń.Oprawę artystyczną wydarzenia zapewnił Chór „Dzwon Kaszubski”.W mieście do dziś znajdziemy ślady pamięci o Antonim Abrahamie. Na ścianie domu przy Starowiejskiej 30 (gdzie mieszkał przez ostatnie trzy lata swego życia) wisi tablica pamiątkowa z 1936 roku. To właśnie jeden z najstarszych w centrum Gdyni budynków nazywany jest dziś potocznie „Domkiem Abrahama”. Antoni Abraham jest także patronem jednej z głównych ulic Śródmieścia oraz Szkoły Podstawowej nr 6 przy ul. Cechowej. Znajdujący się na Placu Kaszubskim Pomnik Antoniego Abrahama odsłonięto 23 czerwca 2002 roku. Autorem rzeźby jest Stanisław Szwechowicz.Uroczystości Abrahamowe organizowane są przez Gdynię, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Gdyni oraz Kaszubskie Forum Kultury.Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek. Galeria zdjęć Pobierz galerię Po raz pierwszy uroczystości uświetniła honorowa asysta Marynarki Wojennej (fot. Karolina Szypelt) Pobierz zdjęcie Pomnik Antoniego Abrahama odsłonięto 23 czerwca 2002 roku (fot. Karolina Szypelt) Pobierz zdjęcie Gdynia pamięta o swoich korzeniach (fot. Karolina Szypelt) Pobierz zdjęcie Na zdjęciu radna Natalia Kłopotek-Główczewska, wiceprezydent Rafał Geremek i wiceprezydent Tomasz Augustyniak (fot. Karolina Szypelt) Pobierz zdjęcie Obecna była także młodzież (fot. Karolina Szypelt) Pobierz zdjęcie Obecna była także młodzież (fot. Karolina Szypelt) Pobierz zdjęcie Po raz pierwszy uroczystości uświetniła honorowa asysta Marynarki Wojennej (fot. Karolina Szypelt) Pobierz zdjęcie Po uroczystości na Placu Kaszubskim otwarto wystawę plenerową „Gdynia x 10” (fot. Karolina Szypelt) Pobierz zdjęcie Gdynia pamięta o swoich korzeniach (fot. Karolina Szypelt) Pobierz zdjęcie Gdynia pamięta o swoich korzeniach (fot. Karolina Szypelt) Pobierz zdjęcie Gdynia pamięta o swoich korzeniach (fot. Karolina Szypelt) Pobierz zdjęcie Na zdjęciu radna Natalia Kłopotek-Główczewska i wiceprezydent Rafał Geremek (fot. Karolina Szypelt) Pobierz zdjęcie Na zdjęciu wiceprezydent Rafał Geremek, wiceprezydent Tomasz Augustyniak, były radny Zenon Roda i prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego o/Gdynia Adam Labuhn (fot. Karolina Szypelt) Pobierz zdjęcie Na zdjęciu wiceprezydent Rafał Geremek czytający list prezydent Aleksandry Kosiorek (fot. Karolina Szypelt) Pobierz zdjęcie Na zdjęciu duszpasterz ludzi morza o. dr Edward Pracz oraz dr Wojciech Wosek (fot. Karolina Szypelt) Pobierz zdjęcie Gości powitał prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego o/Gdynia Adam Labuhn (fot. Karolina Szypelt) Pobierz zdjęcie Ważnym momentem wydarzenia była modlitwa, której przewodniczył duszpasterz ludzi morza o. dr Edward Pracz (fot. Karolina Szypelt) Pobierz zdjęcie Gdynia pamięta o swoich korzeniach (fot. Karolina Szypelt) Pobierz zdjęcie Gdynia pamięta o swoich korzeniach (fot. Karolina Szypelt) Pobierz zdjęcie Na zdjęciu przedstawiciele środowisk kaszubskich, pośrodku Franciszek Gurski (fot. Karolina Szypelt) Pobierz zdjęcie Po raz pierwszy uroczystości uświetniła honorowa asysta Marynarki Wojennej (fot. Karolina Szypelt) Pobierz zdjęcie Na zdjęciu duszpasterz ludzi morza o. dr Edward Pracz i radna Anna Szpajer (fot. Karolina Szypelt) Pobierz zdjęcie Kwiaty składają: wiceprezydent Rafał Geremek, Anna Szpajer, Natalia Kłopotek-Główczewska i wiceprezydent Tomasz Augustyniak (fot. Karolina Szypelt) Pobierz zdjęcie Kwiaty składają: Zenon Roda, Adam Labuhn i Elżbieta Raczyńska (fot. Karolina Szypelt) Pobierz zdjęcie Kwiaty składa dr Wojciech Wosek, wiązankę niesie marynarz (fot. Karolina Szypelt) Pobierz zdjęcie Kwiaty składa prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej o/Gdynia Krzysztof Jankowski (fot. Karolina Szypelt) Pobierz zdjęcie Kwiaty składa prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej o/Gdynia Krzysztof Jankowski (fot. Karolina Szypelt) Pobierz zdjęcie Po raz pierwszy uroczystości uświetniła honorowa asysta Marynarki Wojennej (fot. Karolina Szypelt) Pobierz zdjęcie Na zdjęciu młodzież w regionalnych strojach (fot. Karolina Szypelt) Pobierz zdjęcie Oprawę artystyczną wydarzenia zapewnił Chór „Dzwon Kaszubski” (fot. Karolina Szypelt) Pobierz zdjęcie Oprawę artystyczną wydarzenia zapewnił Chór „Dzwon Kaszubski” (fot. Karolina Szypelt) Pobierz zdjęcie Oprawę artystyczną wydarzenia zapewnił Chór „Dzwon Kaszubski” (fot. Karolina Szypelt) Pobierz zdjęcie Wspólne zdjęcie uczestników wydarzenia (fot. Karolina Szypelt) Pobierz zdjęcie Wspólne zdjęcie uczestników wydarzenia (fot. Karolina Szypelt) Pobierz zdjęcie Warunki pobierania Wszelkie prawa do zdjęć lub grafik prezentowanych w ramach portalu, należą do Prowadzącego portal lub do podmiotów z nim współpracujących i podlegają ochronie prawnej. Prowadzący portal zezwala na kopiowanie i przedstawianie utworów jedynie w celach niekomercyjnych oraz pod warunkiem zachowania go w oryginalnej postaci i zachowaniem kontekstu tematu, do którego zostało wykorzystaneprzez redakcję gdynia.pl. Opublikowane materiały powinny zawsze zawierać źródło, czyli adres strony www.gdynia.pl. Na publikowanie utworów w innych celach wymagana jest zgoda właściciela strony czyli Prowadzącego portal. Opublikowano: 26.06.2026 10:00 Autor: Karolina Szypelt (karolina.szypelt@gdynia.pl) Zmodyfikowano: 26.06.2026 10:06 Zmodyfikował: Aleksandra Dylejko