Co nowego

Gdynia uczciła pamięć poległych

W samo południe przewodnicząca Rady Miasta Joanna Zielińska złożyła wieniec na cmentarzu im. Obrońców Wybrzeża/fot. Przemysław Kozłowski

W samo południe przewodnicząca Rady Miasta Joanna Zielińska złożyła wieniec na cmentarzu im. Obrońców Wybrzeża/fot. Przemysław Kozłowski

Początek maja upływał dotąd w naszym mieście pod znakiem radosnego i pełnego dumy celebrowania świąt państwowych i historycznych rocznic. We wspólnocie świętowaliśmy wolność, rocznicę uchwalenia konstytucji i święto narodowych barw, które jednoczą wszystkich Polaków. W tym roku zmieniła się forma, ale w naszych sercach nadal czujemy radość i dumę z upragnionej i wywalczonej wolności i niezależności. 8 maja w samo południe Przewodnicząca Rady Miasta Joanna Zielińska złożyła wieniec na cmentarzu im. Obrońców Wybrzeża w Redłowie. Hołd poległym oddali także marynarze 3. Flotylli Okrętów.
 
Kilka dni temu świętowaliśmy dzień flagi RP, na pamiątkę 2 maja 1945 r., kiedy żołnierze 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili polską flagę na Kolumnie Zwycięstwa po zdobyciu Berlina w 1945 r. Kilka dni później III Rzesza podpisała akt bezwarunkowej kapitulacji. Oficjalne uroczystości 8 maja na cmentarzu im. Obrońców Wybrzeża w Redłowie były od lat okazją, by uczcić pamięć poległych. W tym roku, ze względu na stan pandemii, w imieniu władz miasta i gdynian, wieniec złożyła Przewodnicząca Rady Miasta Joanna Zielińska.
 
– 75 lat temu, 8 maja 1945 roku został podpisany akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy. Prezydent Stanów Zjednoczonych Harry Truman i premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill ogłosili jednocześnie 8 maja jako V-E DAy, czyli Victory In Europe Day.
Podpisanie kapitulacji oznaczało zakończenie II wojny światowej, jednak tylko w Europie. Walki trwały jeszcze do września 1945 roku na Dalekim Wschodzie.
II wojna światowa trwała 6 lat. Uczestniczyły w niej 72 państwa. Działania wojenne prowadzono na terytorium 40 krajów. Do wojska powołano około 110 milionów ludzi, nie licząc uczestników ruchu oporu.
Według różnych szacunków, straty w ludziach wyniosły 40-60 milionów: poległych zamordowanych i zmarłych. Polska straciła 6 milionów obywateli.
Polskie siły zbrojne uczestniczyły w większości kampanii wojennych i bitew drugiej wojny światowej.
Druga wojna światowa była najkrwawszym konfliktem w dziejach ludzkości, jednak w przeciwieństwie do wojen wcześniejszych, większość jej ofiar stanowili cywile. Zdecydował o tym jej totalny charakter, masowo dokonywane zbrodnie wojenne, a także polityka ludobójstwa prowadzona przez III Rzeszę, Japonię, a także Związek Sowiecki. – przypomina Przewodnicząca Rady Miasta.

75. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie upamiętnili także marynarze. Z tej okazji z pokładu kutra ratowniczego ORP Maćko na wodach Zatoki Gdańskiej delegacja Marynarki Wojennej złożyła wiązankę kwiatów.
W ten sposób marynarze oddali hołd tym, którzy odeszli na wieczną wachtę podczas działań zbrojnych w latach 1939-1945. Delegacji przewodniczył kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec. Dowódcy 3. Flotylli Okrętów asystowali: szef Szkolenia 3. FO kmdr Albert Figat, dowódca Dywizjonu Okrętów Wsparcia kmdr Robert Szymaniuk i komendant KPW Gdynia kmdr por. Przemysław Czernuszyc. Modlitwę liturgiczną za poległych podczas II wojny światowej odmówił Dziekan Marynarki Wojennej ks. kmdr Zbigniew Rećko.
 
Chociaż finał wojny nie przyniósł Polsce upragnionej wolności i mimo groźby przynależności do sowieckiej strefy wpływów, Gdynia tak bardzo zniszczona podczas wojny odetchnęła z ulgą. Działania zbrojne skończyły się tutaj miesiąc wcześniej, ale mieszkańców i wracających gdynian wysiedlonych czekał żmudny proces odbudowy miasta i portu.
 

Rys historyczny

8 maja 1945 roku zakończyła się II wojna światowa w Europie. Wieczorem tego dnia w dzielnicy Karlshorst w Berlinie feldmarszałek Wilhelm Keitel, szef Naczelnego Dowództwa Wehrmachtu, podpisał akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy. Obecni byli wysocy rangą generałowie sił zbrojnych trzech wielkich mocarstw – Stanów Zjednoczonych, Związku Radzieckiego i Wielkiej Brytanii – oraz przedstawiciel sojuszniczej Francji. Był to de facto drugi akt podpisania kapitulacji przez Niemcy – pierwszy miał miejsce dzień wcześniej w Reims we Francji, jednak na żądanie Stalina zorganizowano drugą ceremonię w zdobytym przez Armię Czerwoną Berlinie. Władze RP na uchodźstwie zostały całkowicie pominięte, podobnie jak wkład żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w zwycięstwo nad Niemcami.
W Gdyni działania zbrojne skończyły się ponad miesiąc wcześniej. 8 maja 1945 r. w centrum miasta odbyła się wspólna defilada Wojska Polskiego i Armii Czerwonej. Koniec wojny w Europie oznaczał ostateczne usunięcie groźby zagłady narodu polskiego z rąk niemieckich, nie przyniósł jednak Polsce wolności – rozpoczynały się trudne lata stalinowskiego terroru i przynależności do rosyjskiej strefy wpływów. Doroczne obchody zwycięstwa w Europie, huczne w państwach zachodnich i Rosji, wywołują więc w naszym kraju mieszane odczucia.
 
Rys historyczny opracował Artur Wodzyński, Dział Historyczny Muzeum Miasta Gdyni

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 08.05.2020 14:22
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (karolina.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.05.2020 14:46
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Najnowsze