Co nowego

Mamy najczystsze powietrze w kraju

Gdynia wśród miast o najczystszym powietrzu w Polsce

Gdynia wśród miast o najczystszym powietrzu w Polsce

W naszym mieście jest najniższe stężenie pyłów. Tak wynika z rankingu Polskiego Raportu Smogowego. Ranking został stworzony na podstawie danych dotyczących zanieczyszczeń powietrza, zebranych w 2016 roku przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

Gdynia uplasowała się na pierwszym miejscu wśród miast o najniższym stężeniu pyłu drobnego PM10 (czyli pyłu o średnicy ziaren do 10 mikrometrów - µm). Jego średnia roczna wartość stężenia w naszym mieście wynosi 15,4 mikrogramów na metr sześcienny, gdzie wartość dopuszczalna to 40 µg/m3.

– Gdynia od  ponad 17 lat udziela mieszkańcom dotacji na likwidację pieców węglowych, co oznacza, że w Gdyni problem tzw. niskiej emisji jest rozwiązywany systemowo i w sposób głęboko przemyślany. Poza finansowym wsparciem mieszkańców Gdyni likwidujących piece węglowe, wspieramy inwestycje gdynian w odnawialne źródła energii oraz efektywność energetyczną. W ciągu minionych 5 lat Gdynia zawarła aż 424 umowy z mieszkańcami likwidującymi piece węglowe na kwotę blisko 1,5 miliona złotych. Pozwoliło to na trwałe wyeliminowanie tych źródeł niskiej emisji, co przełożyło się na dobry stan powietrza atmosferycznego w Gdyni – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.

Na drugim miejscu znalazł się Sopot (16,7 µg /m3), a na trzecim Szklarska Poręba (18,3 µg /m3). W raporcie znalazły się tylko te miejscowości, w których można było sprawdzić stan powietrza za pomocą stacji pomiarowej.
 
Według norm stężenie PM10 może być wyższe niż 50 µg/ m3 przez maksymalnie 35 dni w ciągu roku. Takich dni w ubiegłym roku w Gdyni było 5.

ikona

Najnowsze