Co nowego

Gdynia wśród najzamożniejszych samorządów

fot. Marek Sałatowski

fot. Marek Sałatowski

Gdynia ponownie znalazła się wśród najbogatszych samorządów w rankingu przygotowanym przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. Nasze miasto, w zestawieniu za 2018 rok, uplasowało się w pierwszej dziesiątce pod względem zamożności w kategorii miast na prawach powiatu. Gdynia zajęła 8. miejsce i umocniła swoją pozycję w rankingu. Uzyskała wynik lepszy o dwie lokaty w porównaniu do tego z 2017 roku.
 
Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” co roku opracowuje ranking najbogatszych samorządów. Nie inaczej było tym razem. Magazyn opublikował właśnie zestawienie za 2018 rok. Nasze miasto wypada w nim bardzo korzystnie. Gdynia znalazła się na 8. miejscu w rankingu zamożności w kategorii miast na prawach powiatu.

Nad tym, aby naszym mieszkańcom żyło się dobrze i wygodnie, mieli dobrą pracę i różnorodną ofertę wypoczynku, aby jakość życia w Gdyni była najwyższa, pracuje sztab fachowców. Inżynieria finansowa jest skrojona dokładnie na miarę naszego miasta, a przy tym bardzo elastyczna. Potrafimy szybko reagować na zmiany, a wyzwania traktujemy jako szanse. Przykładem może być szereg inwestycji związanych z wodami opadowymi, na które uzyskaliśmy bardzo duże unijne dofinansowanie, a dotykających bardzo wielu dziedzin życia. Bo odtwarzając potok, nie tylko zagospodarowujemy deszczówkę, zabezpieczamy sporą część miasta przed negatywnymi skutkami ulew, ale dajemy mieszkańcom urokliwe miejsce do wypoczynku. Budując odwodnienie boiska, modernizujemy obiekt sportowo-rekreacyjny. Kupując nowe trolejbusy, poprawiamy komfort korzystania z komunikacji miejskiej, jak i jakość powietrza. Strategia zrównoważonego rozwoju przynosi efekty, a my nie zamierzamy spocząć na laurach. Liczę, że w kolejnych latach nasz wynik będzie jeszcze lepszy – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Wynik jest lepszy niż ten uzyskany przez nasze miasto w zestawieniu za 2017 roku. Wtedy Gdynia zajmowała 10. lokatę w tej samej kategorii. Skok o dwie pozycje wyżej w był możliwy dzięki wzrostowi dochodów miasta o 14 procent. W 2018 roku zamożność per capita (czyli na osobę) wyniosła 5142, 21 złotych.

Jak podają autorzy rankingu w porównaniu do 2017 roku Gdynia zanotowała wzrost dochodów o prawie 200 milionów złotych. Wyliczyli oni, że dochody bieżące miasta ukształtowały się na poziomie o 8 procent wyższym niż rok wcześniej i osiągnęły prawie 1,5 miliarda złotych.  Jak czytamy w raporcie znaczenie miał tu wzrost udziału we wpływach z podatków dochodowych (o prawie 50 milionów złotych) oraz dotacji z budżetu państwa (o ponad 14,5 miliona złotych).

W kategorii miast na prawach powiatu na 1. miejscu uplasował się Sopot. Tam zamożność per capita kształtuje się na poziomie 7494, 71 złotych. Drugą lokatę zajęło Świnoujście z wynikiem 7127, 15 złotych. Trzecia pozycja przypadła Płockowi z zamożnością 6357, 54 złotych per capita. Poza Gdynią w pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze: Gliwice, Dąbrowa Górnicza, Nowy Sącz, Ostrołęka, Krosno i Konin.

Według rankingu najzamożniejsze województwa to: mazowieckie, dolnośląskie i podkarpackie. Pomorskie uplasowało się na 6. miejscu. W kategorii miasta wojewódzkie pierwsza trójka wygląda następująco: na czele Warszawa, potem Wrocław, a ostatnie miejsce na podium zajmuje Opole. Jeśli chodzi o miasta powiatowe to wyniki są następujące: 1. miejsce – Polkowice, 2. miejsce – Piaseczno i 3. miejsce – Grodzisk Mazowiecki. W kategorii powiaty przoduje powiat człuchowski. Drugą pozycję w tym zestawieniu zajmuje powiat przysuski, a trzeci – powiat opatowski. W kategorii miasteczka pierwsza trójka to: Krynica Morska, Dziwnów i Świeradów-Zdrój. Natomiast w kategorii gminy wiejskie w czołówce są: Kleszczów, Rewal oraz Rząśnia.

Pełny ranking można zobaczyć tutaj.

Jak obliczane są wyniki zestawienia? Zastosowana nie zmienia się od kilkunastu lat. Dochody każdego samorządu dzielone są przez liczbę ludności. Pomijane są jednak wpływy z dotacji celowych, ponieważ w okresie  intensywnego korzystania z funduszy unijnych mają one chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Jak argumentują twórcy zestawienia uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło przewodnie rankingu, czyli zamożność. Dodatkowo Tak jak wpływy do budżetu zostały skorygowane jeszcze na dwa sposoby. Odjęto od nich składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą, a do faktycznie zebranych dochodów dodano skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych. W zestawieniu chodziło bowiem o to, by porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach decyzji fiskalnych.
 

O twórcy rankingu

Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”  to dwutygodnik w całości poświęcony samorządom. Tworzony od 1990 roku przez ekspertów i dziennikarzy dostarcza fachowej wiedzy niezbędnej urzędnikom w codziennej pracy. Jest obowiązkową lekturą prezydentów miast, burmistrzów, wójtów, starostów, marszałków województw oraz jednostek organizacyjnych JST.

  • ikonaOpublikowano: 24.07.2019 13:00
  • ikona

    Autor: Redakcja portalu Gdynia.pl (wydz.komsp@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 24.07.2019 13:13
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze