Co nowego

Gdynianie posadzili pierwszy w mieście ParkLAS

Pierwszy gdyński mikrolas otrzymał nazwę ParkLAS (fot. Michał Algebra)

Pierwszy gdyński mikrolas otrzymał nazwę ParkLAS (fot. Michał Algebra)

W sobotę (29.06) gdynianie pojawili się przed Pomorskim Parkiem Naukowo-Technologicznym, aby posadzić swoje własne drzewo i tym sposobem stworzyć pierwszy w mieście mikrolas metodą japońskiego botanika Miyawakiego.


Pierwszy gdyński mikrolas otrzymał nazwę ParkLAS. Powstał dzięki metodzie opracowanej przez japońskiego botanika Akirę Miyawakiego. Polega ona na tworzeniu niewielkich, ale niezwykle bioróżnorodnych i szybko rosnących ekosystemów leśnych. Sobotnie (29.06) sadzenie odbyło się w ramach festiwalu Gdynia Design Days
– Cała tegoroczna edycja festiwalu Gdynia Design Days była niezwykle udana. Dopisała publiczność i pogoda, a całość miała bardzo pozytywny vibe. Sadzenie mikrolasu w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym to nie tylko przyjemna i pożyteczna, jednorazowa akcja proekologiczna, ale jedno z przedsięwzięć o długofalowym efekcie wpisujących się w zieloną strategię PPNT Gdynia. To już kolejna, po Wyspie Bioróżnorodności, realizacja na terenie PPNT Gdynia, której celem jest minimalizowanie negatywnych skutków zmian klimatycznych oraz ochrona bioróżnorodności. Wśród posadzonych tu gatunków drzew znalazł się między innymi jarząb szwedzki, występujący głównie w Skandynawii. W Polsce w stanie dzikim występuje tylko na Pomorzu – w lasach nad Bałtykiem, między Kołobrzegiem a Gdynią. Dzięki temu, nasz ParkLAS zyskał lokalny koloryt. W planach mamy kolejne działania, aby parkowa zieleń nie tylko wpływała pozytywnie na miejski mikroklimat, ale także sprzyjała pracy kreatywnej naszych Parkowiczów – wyjaśnia Anna Borkowska, dyrektorka PPNT Gdynia.

– Niezmiernie się cieszę, że przy PPNT powstał pierwszy gdyński mikrolas. Dziękuję pani dyrektor Annie Borkowskiej za udostępnienie tej ciekawej przestrzeni, zespołowi Gdynia Design Days za włączenie tego wydarzenia do swojego programu oraz firmie Forest Maker za inicjatywę i realizację. Jestem przekonana, że ParkLAS, który odpowiada na wiele naszych potrzeb zarówno w temacie adaptacji do zmian klimatu, jak i partycypacyjnie stworzonej oazy będzie służyć wielu różnorodnym grupom. Parkowiczom – aby umożliwić im regenerację podczas pracy, turystom aby pokazać, że życie toczy się także między budynkami tego kompleksu, mieszkańcom – jako zielony teren na trasie codziennych spacerów lub przejazdów, a decydentom – jako przykład do wdrażania w innych częściach miasta. Dziękuję wszystkim, którzy wspólnie z nami posadzili ParkLas. To niezwykle przyjemne doświadczenie budujące relacje społeczne i tworzące zieloną tkankę miasta – mówi Agata Lewandowska, kierownik Referatu Klimatu w Urzędzie Miasta Gdyni.


Zalety metody Miyawakiego


Sadzone metodą Miyawakiego mikrolasy są 18 razy bardziej bioróżnorodne i rosną dwa razy szybciej niż tradycyjne nasadzenia. Proces ten opiera się na odpowiednim przygotowaniu gleby, wykorzystaniu naturalnych składników organicznych oraz specyficznej technice sadzenia.

Gdynianie posadzili mikrolas metodą Miyawakiego
Gdynianie pojawili się przy PPNT, aby posadzić pierwszy w mieście mikrolas metodą Miyawakiego (fot. Michał Algebra)

Cechy mikrolasów Miyawaki to na przykład:

 • szybki wzrost – 2 razy szybszy niż tradycyjne nasadzenia,
 • bioróżnorodność – 18 razy większa bioróżnorodność,
 • gęstość sadzenia – 30 razy gęściej posadzone,
 • ekologiczność – filtrują powietrze i wodę, retencjonują wodę opadową, obniżają temperaturę otoczenia i nie wymagają sztucznych nawozów,
 • klimatyczne korzyści – pochłaniają do 4 200 kg CO2 rocznie.

Podczas wydarzenia na uczestników czekały niezbędne narzędzia i sprzęty, a specjaliści z Forest Maker udzielali potrzebnych wskazówek. Dr Kasper Jakubowski, edukator przyrody i architekt krajobrazu, przybliżył zagadnienie miasta jako ekosystemu i jego zielonej infrastruktury. O oprawę muzyczną zadbał DJ DoCenta.

Wskazówek mieszkańcom udzielali specjaliści z Forest Maker
Wskazówek udzielali mieszkańcom m.in. specjaliści z Forest Maker (fot. Michał Algebra)

Oprócz tego gdynianie mogli wziąć udział w plantcrossingu. Na czym to polega? Na podzieleniu się z innymi roślinami lub sadzonkami, których mamy za dużo albo których już nie potrzebujemy.

Organizatorami wydarzenia byli: Gdynia, Forest Maker, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, Gdynia w Klimacie, Costa Project oraz DJ DoCent.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
 • ikonaOpublikowano: 01.07.2024 11:15
 • ikona

  Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 01.07.2024 16:32
 • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Najnowsze