Co nowego

Gdynianie w Warszawie. Co kierowca wiedzieć powinien

fot. materiały prasowe UMW

fot. materiały prasowe UMW

Jeśli kierowca ma benzyniaka starszego niż z 1997 r., lub diesela starszego niż 2005 r. od 1 lipca nie wjedzie nim do Strefy Czystego Transportu w Warszawie. To zła wiadomość dla mieszkańców Gdyni, którzy w stolicy bywają lub tam okresowo pracują.

- Strefa obejmie większość Śródmieścia i fragmenty sąsiednich dzielnic. Na tym obszarze ograniczony zostanie wjazd pojazdów emitujących najwięcej trujących spalin. Dzięki temu w mieście spadnie ilość zanieczyszczeń powietrza i poprawi się stan zdrowia jego mieszkańców. Warszawa to jedno z pierwszych miast, które testują taką strefę. Z czasem będą one wprowadzane także w innych miastach. Kiedy w Gdyni - jeszcze nie wiadomo.- Gdynia ma to szczęście, że jej położenie daje nam duży komfort pod względem jakości powietrza. Nie musimy się spieszyć z ustanawianiem takiej strefy. Możemy poczekać, aż pionierzy przejdą całą procedurę i przyjąć rozwiązania najlepsze dla naszych mieszkańców - wyjaśnia Bartłomiej Austen, wiceprezydent Gdyni.

Od 1 lipca wjedzie tam każdy, czyj samochód spełnia wymogi zgodne z uchwałą miasta stołecznego Warszawy. Czyli benzyniaki nie starsze niż z 1997 r i diesele nie starsze niż z 2005 r., elektryki, hybrydy. Czy nasz samochód kwalifikuje się do ruchu w centrum Warszawy można sprawdzić w specjalnym panelu. PANEL

Jeśli auto spełnia warunki, nic nie trzeba robić, niczym się nie trzeba przejmować, żadnej naklejki tacy kierowcy nie muszą kupować/załatwiać, bo nie jest dla nich przewidziana i nie jest im do niczego potrzebna. Jeżeli jednak kierowcy posiadają starsze samochody do centrum nie wjadą. Będą wyjątki dla niektórych kierowców.
– Kierowca jest mieszkańcem Warszawy i płaci tu podatki. Ten dla mieszkańców Gdyni nie ma znaczenia. Jest seniorem, który ma skończone 70 lat, albo jest osobą niepełnosprawną, która posługuje się kartą parkingową. Senior albo osoba niepełnosprawna nie musi mieszkać w Warszawie, żeby zyskać wyłączenie – wyjaśnia Jakub Dybalski, rzecznik prasowy warszawskiego magistratu.  - Takie osoby mogą się zwrócić do nas z wnioskiem o wyłączenie spod wymogów strefy i mogą dostać naklejkę, która to potwierdza.

Można to załatwić całkowicie przez Internet, trwa to ok.  10 minut. Na końcu panelu, w którym sprawdza się swoje auto, jest przycisk do złożenia wniosku. Można też zrobić to stacjonarnie w punkcie informacyjnym. 

Brak naklejki nie jest żadnym wykroczeniem, nie wiąże się z żadną karą. Karany będzie za to wjazd do strefy bez uprawnień. Kierowców sprawdzać będzie policja lub straż miejska po numerze rejestracyjnym i informacji w swoich bazach. Jeśli więc ktoś złoży wniosek i dostanie potwierdzenie uprawnienia, to w tych bazach będzie i nie musi nawet starać się o naklejkę.

ikona

Najnowsze