Co nowego

Gdynianie zadowoleni z komunikacji w mieście

Czy w Gdyni z łatwością możemy dojechać do pracy, szkoły czy po prostu na zakupy? Okazuje się, że tak. Gdynia znalazła się na wysokim miejscu w rankingu dotyczącym transportu w mieście.

Największy w Polsce serwis ogłoszeń nieruchomości online Otodom we współpracy z OLX i PBS stworzył cykl raportów #siężyje, w których przedstawia poziom zadowolenia z życia mieszkańców różnych zakątków Polski. Tym razem raport dotyczy „łatwych dojazdów”. Wyniki badania podzielone zostały na kategorie, w zależności od wielkości miasta. W zestawieniu miast dużych (od 50 do 300 tysięcy) Gdynia zajęła drugie miejsce z wynikiem 6,08 punktów na 7 możliwych, plasując się zaraz za Tychami, które zdobyły 6,09 punktów. Na trzecim miejscu natomiast znalazł się Chorzów.


Z czego zadowoleni są mieszkańcy Gdyni? Dostępność, punktualność oraz częstotliwość kursowania, a także nowoczesny i ekologiczny tabor - to najważniejsze cechy dobrego transportu w mieście.


- Stale zwiększana jest liczba autobusów zasilanych CNG, a także nowoczesnych trolejbusów wyposażo­nych w baterie litowo-jonowe. Dzięki takiemu roz­wiązaniu pojazdy gdyńskiej komunikacji miejskiej mogą docierać w te rejony, gdzie nie ma trakcji elek­trycznej. Energia zgromadzona w akumulatorach pozwala bowiem na przejechanie nawet 20 kilome­trów – opowiada Sebastian Drausal, rzecznik miasta Gdynia.

Dużym udogodnieniem dla podróżujących są także buspasy, których w Gdyni sukcesywnie przybywa, a także projekt węzłów przesiadko­wych, mających ułatwić podróż pasażerom korzystają­cym z własnego samochodu i po przesiadce kontynuującym podróż autobusem, trolejbusem, Szybką Koleją Miejską lub Pomorską Koleją Metro­politalną.


- Ważnym elementem poprawiającym jakość podró­żowania komunikacji miejskiej jest uruchomienie wspólnego trójmiejskiego systemu sterowania ru­chem TRISTAR. Jedną z jego funkcji jest dynamicz­na informacja o rozkładzie jazdy. Dane są w czasie rzeczywistym wyświetlane pasażerom na tablicach znajdujących się na przystankach komunikacji. W metropolii trwają także zaawansowane prace nad stworzeniem ujednoliconego systemu bileto­wego, czyli tak zwanego biletu metropolitalnego – zgodnie z podpisanym przez władze Gdyni, Sopotu i Gdańska oraz województwa porozumieniem, ma on zacząć obowiązywać najdalej za trzy lata – dodaje Sebastian Drausal, rzecznik miasta Gdynia.


Badanie zostało przeprowadzone we wrześniu i październiku 2016 roku metodą wywiadów internetowych na reprezentatywnej grupie 140 tys. respondentów. Ankietowanych poproszono o ustosunkowanie się do stwierdzenia: „Z mojego miejsca zamieszkania łatwo dostać się do pracy i szkoły” i poproszono ich, aby ocenili tę wypowiedź w skali od 1 do 7, gdzie 1 oznaczało „zupełnie się nie zgadzam”, a 7 „w pełni się zgadzam”. Okazuje się, że poziom zadowolenia Polaków kształtuje się na poziomie 5,20 punktów na 7 możliwych.

ikona

Najnowsze