Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie. Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie.
Co nowego

Gdyńska oferta turystyczna nagrodzona

Kolaż zdjęć. Po lewej: jedno ze stoisk, które można było odwiedzić podczas festiwalu „Kulinarna Świętojańska” (fot. kamil Złoch). Po prawej: jeden ze spacerów z cyklu „Gdynia o 10” (fot. facebook.com/gdynskaradaturystyczna)

Kolaż zdjęć. Po lewej: jedno ze stoisk, które można było odwiedzić podczas festiwalu „Kulinarna Świętojańska” (fot. kamil Złoch). Po prawej: jeden ze spacerów z cyklu „Gdynia o 10” (fot. facebook.com/gdynskaradaturystyczna)

Światowy Dzień Turystyki to święto zarówno tych, którzy korzystają z bogatej oferty spędzania wolnego czasu w kraju, jak i tych, którzy zapewniają i organizują wypoczynek innym. To okazja, aby uhonorować zasłużone dla turystyki postaci i instytucje oraz najciekawsze projekty. Tym razem regionalne obchody tego święta odbyły się w piątek, 1 października w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Podczas uroczystości nagrody i wyróżnienia przyznał m.in. marszałek województwa pomorskiego. Wśród laureatów znalazły się m.in. dwa gdyńskie projekty – festiwal „Kulinarna Świętojańska” oraz cykl spacerów „Gdynia o 10.00”.


Światowy Dzień Turystyki przypada 27 września i jest świętem wszystkich tych, którzy współtworzą tzw. przemysł czasu wolnego. To m.in. organizatorzy turystyki, gestorzy, pracownicy hoteli i restauracji, przewodnicy turystyczni, piloci wycieczek oraz wiele innych grup zawodowych.

Co roku z tej okazji doceniane są ważne dla turystyki osoby i instytucje, a także najbardziej interesujące lokalne inicjatywy. Tegoroczne regionalne obchody Światowego Dnia Turystyki zorganizowano 1 października w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie odbyło się pod hasłem „Turystyka sprzyjająca włączeniu społecznemu”.

Podczas spotkania Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, wręczył wyróżnienia i nagrody za zasługi dla rozwoju turystyki w województwie pomorskim. Przyznano je w następujących kategoriach: „Wydarzenie roku”, „Innowacja w turystyce”, „Oferta turystyczna”, „Osobowość roku” oraz „Inwestycja w turystyce”. Wręczono również nagrodę Gryfa Pomorskiego. Laury przyznano zarówno za 2020, jak i 2019 rok, kiedy to obchody odbyły się online.

Od lewej: Mieczysław Struk - marszałek województwa pomorskiego, Michał Guć - wiceprezydent Gdyni ds. innowacji ze statuetką za organizację inicjatywy "Gdynia o 10" oraz Wiesław Byczkowski - wicemarszałek województwa pomorskiego // fot. Anna Rezulak

Nie zabrakło gdyńskich akcentów. Wyróżnienie w kategorii „Oferta turystyczna” za 2019 rok otrzymał festiwal „Kulinarna Świętojańska”. Doceniono też inicjatywę „Gdynia o 10.00”. Cykl spacerów otrzymał nagrodę główną w kategorii „Oferta turystyczna” za 2020 rok. Oba laury odebrał wiceprezydent Gdyni Michał Guć.

– Chcemy, aby Gdynia kojarzyła się jako ciekawa destynacja osobom, które lubią interesująco spędzić czas lub wakacje i szukają niebanalnych atrakcji. Jednocześnie dbamy też o to, żeby z oferty turystyczne mogli szeroko korzystać również mieszkańcy. Dlatego cieszymy się, że doceniono festiwal „Kulinarna Świętojańska” oraz projekt „Gdynia o 10.00”. To hołd złożony współpracy. W ten sposób promujemy nie tylko kulinarną stronę miasta, ale też jego kulturalne i historyczne dziedzictwo. Pierwsza inicjatywa to efekt wspólnych działań restauratorów, a druga – działanie hotelarzy zrzeszonych w Gdyńskiej Radzie Turystycznej, przewodników oraz miłośników naszego miasta. To pokazuje, że w tych trudnych czasach współpraca jest kluczem do sukcesu – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.


Festiwal „Kulinarna Świętojańska” to wyjątkowe wydarzenie, które odbywa się na jednej z najbardziej znanych ulic w mieście i przyczynia się do promocji miejskiego projektu „Szlak Kulinarny Centrum Gdyni”. W 2019 roku odbyła się 4. edycja tej imprezy. Wtedy wzięło w niej udział blisko 5 tysięcy osób, które przechadzając się ulicą Świętojańską, mogły kosztować przysmaków przygotowanych przez lokalnych restauratorów.

„Gdynia o 10.00” to cykl bezpłatnych spacerów po Gdyni, które rozpoczynają się w gdyńskich hotelach. To ciekawa oferta dla mieszkańców i turystów, którzy dzięki niej mogli poznać ofertę turystyczną Gdyni i poznać ciekawostki na temat miasta. W 2020 roku odbyło się 29 spacerów, które organizowano od lipca do września w każdy weekend. Prowadzili je znani i lubiani przewodnicy oraz miłośnicy Gdyni. W 1. edycji projektu wzięło udział 450 osób. Ten sukces spowodował, że projekt kontynuowano również w tym roku.

– Bardzo nas cieszy wyróżnienie dla festiwalu „Kulinarna Świętojańska” oraz nagroda dla inicjatywy „Gdynia o 10.00”. Turystyka jest niezwykle ważna dla naszego miasta. Starannie przygotowujemy naszą ofertę, która jest spójna ze strategią miasta i strategią rozwoju turystyki. Ściśle współpracujemy przy tym z Gdyńską Radą Turystyki. Przygotowywane przez nas wydarzenia i atrakcje służą zarówno turystom, jak i mieszkańcom Gdyni. Otrzymane laury są tego dowodem – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Gratulacje i medal


Podczas regionalnych obchodów Światowego Dnia Turystyki marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk wręczył również gratulacje z okazji jubileuszu instytucji zasłużonych dla pomorskiej turystyki. Powędrowały one m.in. do Akwarium Gdyńskiego, które świętuje 50-lecie istnienia, oraz ORP „Błyskawicy”, która od 45 lat jest okrętem-muzeum.

Medal od PTTK otrzymał również miejski konserwator zabytków w Gdyni.

Podczas uroczystości przyznano też odznaczenia Ministra Rozwoju i Technologii, nagrody PTTK oraz nagrody i wyróżnienia prezesa honorowego PROT-u.

Regionalne obchody Światowego Dnia Turystyki zorganizowali: Departament Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna oraz Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 01.10.2021 15:50
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 11.10.2021 11:58
  • ikonaZmodyfikował: Estera Grubert
ikona

Najnowsze