Co nowego

Gdyńskie przedszkolaki wiedzą, jak dbać o czyste powietrze

Gala finałowa konkursu „Dzieci wiedzą i powiedzą, dlaczego Gdynia ma najczystsze powietrze” // fot. Marcin Mielewski

Gala finałowa konkursu „Dzieci wiedzą i powiedzą, dlaczego Gdynia ma najczystsze powietrze” // fot. Marcin Mielewski

Jak oszczędzać ciepło w domu? Jakie są zalety ogrzewania z miejskiej sieci ciepłowniczej? W jaki sposób dbać o czyste powietrze? Gdyńskie przedszkolaki znają odpowiedzi na te pytania. Udowodniły to tworząc, wraz z nauczycielami i opiekunami, filmy krótkometrażowe, w których prezentowały proekologiczne zagadnienia. A wszystko w ramach konkursu „Dzieci wiedzą i powiedzą, dlaczego Gdynia ma najczystsze powietrze”. W czwartek, 30 maja, w Gdyńskim Centrum Filmowym odbyła się jego gala finałowa. Nagrodzeni zostali wszyscy uczestnicy, a trzy najciekawsze prace otrzymały wyróżnienia.
 
W konkursowe szranki stanęło 10 gdyńskich przedszkoli. Były to: Przedszkole nr 13, Bursztynowa Siódemka – czyli Przedszkole nr 7, Przedszkole nr 16, Przedszkole nr 56, Przedszkole nr 21 Demptusiowo, Bajkowa Kraina – czyli Przedszkole nr 26, Przedszkole nr 48, Malutkowo – czyli Przedszkole nr 27, Pod Żaglami – Przedszkole nr 35 oraz Pod Kasztanami – czyli Przedszkole nr 11. W role głównych bohaterów wcieliły się dzieci. A nauczyciele i opiekunowie chwycili za kamery, telefony komórkowe czy tablety. I tak każda grupa stworzyła wyjątkowy film krótkometrażowy. Przedszkolaki opowiadały w nich o tym, jakie są zalety ciepła z sieci miejskiej, doradzały, jak oszczędzać ciepło w domu, a także instruowały, jak dbać o czyste powietrze.  
 
Wszystkim pracom wnikliwie przyjrzało się jury, które wybrało trzy najciekawsze filmy. Zrealizowało je: Przedszkole nr 16, Przedszkole nr 21 Demptusiowo oraz Przedszkole nr 48. Jednak w tym konkursie nie było przegranych. Puchary i drobne upominki otrzymali wszyscy uczestnicy.
 
Gala finałowa odbyła się 30 maja w Gdyńskim Centrum Filmowym. Nagrody za udział i zaangażowanie w konkurs „Dzieci wiedzą i powiedzą, dlaczego Gdynia ma najczystsze powietrze” wręczyli przedszkolakom i ich pedagogom:  Marek Łucyk - wiceprezydent Gdyni, Beata Szadziul - pełnomocnik prezydenta ds. rodziny, Dariusz Wiśniewski - komendant Straży Miejskiej w Gdyni oraz Piotr Surma, dyrektor rozwoju Okręgowego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Gdyni .

Od ponad 20 lat dbamy o to, żebyśmy wszyscy, nie tylko my teraz, ale w przyszłości również i wy, mieli czyste powietrze. Dlatego bardzo cieszę się z tego, że mieliście chwilę na to, aby pobawić się z nami i wziąć udział w tym konkursie. Przygotowaliście wspaniałe filmy, które mówią o tym, jak czyste powietrze mamy w Gdyni – mówił podczas gali finałowej Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
 
Gratuluję Wam i dziękuję za to, że wzięliście udział w tym konkursie, przedstawiliście ciekawe projekty i tak mocno się w to zaangażowaliście. Dziękuję również nauczycielom, pedagogom i dyrektorom przedszkoli, które popierały pomysł i włączyły się do akcji. Włożyliście dużo serca w to, żeby nasze młode pokolenie tak fajnie realizowało program – dodaje Dariusz Wiśniewski, komendant Straży Miejskiej w Gdyni.
 
Poza upominkami rzeczowymi każda z grup otrzymała też voucher o wartości 500 złotych do wydania w wybranej przez placówkę hurtowni papierniczej. Nagrody ufundowała spółka OPEC w Gdyni.
 
Celem konkursu było rozwijanie postaw proekologicznych wśród dzieci przedszkolnych, zwiększenie świadomości społecznej na temat zagrożeń płynących z zanieczyszczenia powietrza oraz zachęcenie mieszkańców do rezygnacji z ogrzewania się piecami węglowymi na rzecz ogrzewania z miejskiej sieci ciepłowniczej, a także ograniczenie zużycia energii oraz promowanie zasad gospodarki cyrkulacyjnej.
 
Konkurs zorganizowali: miasto Gdynia – poprzez Samodzielny Referat ds. Energetyki Urzędu Miasta Gdyni oraz gdyńska Straż Miejska, a jego partnerem została spółka OPEC, która również dba o czyste powietrze w naszym mieście.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 30.05.2019 14:05
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 03.06.2019 08:16
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona

Najnowsze