Co nowego

European Language Label za gdyński D.I.A.L.O.G.

European Language Label, nagrodę Komisarza EU ds. Młodzieży i Sportu oraz nagrodę Minister Edukacji otrzymali uczniowie gdyńskiego III LO, fot. gdynia.pl

European Language Label, nagrodę Komisarza EU ds. Młodzieży i Sportu oraz nagrodę Minister Edukacji otrzymali uczniowie gdyńskiego III LO, fot. gdynia.pl

European Language Label, nagrodę Komisarza EU ds. Młodzieży i Sportu oraz nagrodę Minister Edukacji otrzymali uczniowie gdyńskiego III LO.

D.I.A.L.O.G. Oto nazwa zwycięskiego projektu zrealizowanego z inicjatywy uczniów III LO w Gdyni.

- Chcemy pokazać, że międzyludzki DIALOG, choć trudny, jest możliwy pomimo różnic kulturowych, językowych, religijnych, społecznych czy etnicznych, jeśli wspiera się na wzajemnym szacunku i życzliwości – mówi Olga Wrońska, nauczycielka z III LO w Gdyni oraz koordynatorka projektu.Stawiamy na rozwój kluczowych kompetencji: cyfrowej, międzykulturowej, intra i interpersonalnej, społecznej i obywatelskiej. Stawiamy na autonomię uczniów, kreatywność, krytyczne myślenia i, last but not least, otwartość na drugiego, innego człowieka.

Na czym polega całe przedsięwzięcie? Projekt realizowany jest dzięki programowi Erasmus+ (łączone mobilności uczniów z Turcji, Włoch, Polski i Francji) i eTwinning (cyfrowa współpraca szkół). Składają się na niego cztery komplementarne działania.

- W kontrze do pleniącej się mowy nienawiści, 12 krajów na 3 kontynentach stworzyło spektakularny manifest pokazujący to, co w nas najlepsze. Manifest zatytułowany „Architekci Mostów” był m.in. wyeksponowany w Bibliotece Narodowej Belgii w Brukseli – wyjaśnia Wrońska. - Manifest eksponujemy podczas spektakularnych interwencji w przestrzeni miejskiej pod wspólnym hasłem „United in diversity”. Trzeci filar projektu to międzynarodowe warsztaty prowadzone metodą teatru forum, a w efekcie cyfrowy multimedialny podręcznik teatru forum dla szkół. Z kolei „Nieobcy” to otwarte spotkania dedykowane tematowi rosnącej heterogeniczności społeczeństw europejskich w 4 krajach. Wśród zaproszonych dotąd gości byli badacze, działacze NGO, eurodeputowani , uchodźcy. Za nasze działania otrzymaliśmy prestiżowe wyróżnienia, znaleźliśmy się nawet w ścisłym finale European Prize for Peace Education organizowanego przez Evens Foundation i Flemish Peace Institute.

Do młodych ludzi w ramach uhonorowania za projekt trafił European Language Label, nagroda Komisarza EU ds. Młodzieży i Sportu oraz Minister Edukacji. Podczas uroczystości obecny był Bartosz Bartoszewicz, prezydent Gdyni ds. jakości życia.

- Edukację oceniamy na dwa sposoby. Jeden jest wewnętrzny, czyli wtedy, gdy mówimy o wynikach i nie mamy wątpliwości, że pod tym względem Gdynia na tle Polski wygląda bardzo dobrze - powiedział Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - Drugi to jest moje przekonanie, przekonanie prezydenta, że siła edukacji to siła dojścia do indywidualnych uczniów, jednostek, osób, którym można poszerzać horyzonty, dawać pewne możliwości i ścieżki rozwoju. Tych osób jest w Gdyni 33 tysiące. Im lepiej będzie dostosowany system, tym bardziej będzie w stanie rozwijać pasje i możliwości u każdego z uczniów. Nie mam wątpliwości, że nasza otwartość na świat, na Europę to jest klucz do tego, abyśmy mieli najwyższy poziom edukacji w Polsce.

W ramach nagrody za zwycięski projekt do gdyńskich uczniów przyjechało także Mobilne Centrum Edukacyjne, czyli naczepa szkoleniowo-dydaktyczna.

- W tym roku rozpoczęliśmy nową inicjatywę, które nazywa się Mobilne Centrum Edukacyjne – mówi Iwona Karkliniewska z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE). - Celem projektu jest szeroko rozumiana edukacja, przekazanie wiedzy na temat nowoczesnych metod nauczania oraz promocja największego unijnego programu edukacyjnego Erasmus+. To centrum skierowane do promowania najnowszych rozwiązań naukowych dla dzieci i młodzieży. Pokazujemy, jakie najnowsze metody nauczania mogą wykorzystywać placówki edukacyjne. Mobilne centrum jest bardzo różnorodne i może być kierowane do różnych grup wiekowych, od przedszkola po pierwszy rok studiów. Dziś jesteśmy w III LO w Gdyni ponieważ realizujemy ambitny projekt inicjatywy sygnowanej przez Komisję europejską pod nazwą European Language Label.

Wszystkie cztery projekty uczniów z III LO powstały we współpracy z 12 krajami z 4 kontynentów.

- Myślę, że jest to wyjątkowy projekt, przede wszystkim dlatego, że jest wykonany przez nas, uczniów – twierdzi Szymon Stemski, jeden z twórców zwycięskiego projektu, uczeń III LO w Gdyni. - To my tworzymy propozycje i z pomocą współpracy z różnymi instytucjami, przy olbrzymim wsparciu naszej szkoły, mamy możliwość ich realizacji, robienia tego, co sobie zaplanowaliśmy w ramach projektu. Myślę też, że wartości które w nim reprezentujemy są ważne dla każdego z nas. I to jest fajne, że w tej szkole mamy możliwość, by to realizować. Mamy ogromne zaplecze, nie tylko w postaci dyrekcji, ale właśnie uczniów, bardzo chętnych do tego aby z nami działać. Dlatego w takim projekcie chce się pracować. Mobilizuje to nas do jeszcze większej pracy, na jeszcze większą skalę, co jest najcenniejsze. To mój pierwszy udział w projekcie Erasmus + i jeśli będę miał kiedyś taką możliwość, wezmę w nim udział po raz kolejny.
 
European Language Label (europejski znak innowacyjności w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych) to europejski certyfikat jakości w edukacji językowej. Certyfikat jest wyróżnieniem za innowacyjne techniki kształcenia i promuje osiągnięcia metodyczne i dydaktyczne. W Polsce przyznawany jest od 2001 roku.

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) funkcjonuje od 1993 roku. Inicjatywy, którymi zarządza instytucja dają możliwość zdobycia zarówno wiedzy podstawowej, jak i specjalistycznej, w sposób formalny i akademicki oraz pozaformalny i praktyczny. Umożliwiają one również rozwijanie pasji w odległych krajach i lokalnych społecznościach.
FRSE jest jedyną w Polsce instytucją z tak ogromnym doświadczeniem w zarządzaniu kilkunastoma edukacyjnymi programami europejskimi. W latach 2007-2013 koordynowała w Polsce programy „Uczenie się przez całe życie” (Erasmus, Leonardo da Vinci, Comenius i Grundtvig) oraz „Młodzież w działaniu”. Wiarygodność Fundacji przełożyła się na zaufanie, jakim ją obdarzono, powierzając jej funkcję Narodowej Agencji Programu Erasmus+ na lata 2014-2020.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 03.10.2018 15:00
  • ikona

    Autor: Izabela Małkowska (i.malkowska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 04.10.2018 13:40
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze