Uwaga! Skrócił się termin przerwy w dostawie ciepłej wody. OPEC już napełnia sieć. Szczegóły w komunikacie.
Co nowego

Interesujesz się Gdynią i modernizmem? Zapisz się już dziś!

Modernizm w Europie - modernizm w Gdyni, międzynarodowa konferencja naukowa, PPNT, 3-5.10.2019 r.

Modernizm w Europie - modernizm w Gdyni, międzynarodowa konferencja naukowa, PPNT, 3-5.10.2019 r.

Tylko do końca sierpnia można się rejestrować na międzynarodową konferencję o modernizmie w Gdyni i w Europie. Konferencja „Modernizm w Europie – modernizm w Gdyni. Architektura XX w. – zachowanie jej autentyzmu i integralności” odbędzie się w dniach 3-5 października i znamy już jej program. Tradycyjnie już miejscem spotkania jest Centrum Konferencyjne Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni, al. Zwycięstwa 96/96. Udział w konferencji jest bezpłatny.
 
Od ponad czterech lat gdyńskie śródmieście szczyci się posiadaniem tytułu „Pomnika Historii”, który stanowi najwyższe wyróżnienie dla zabytku w Polsce. Jak czytamy w rozporządzeniu Prezydenta RP, celem jest zachowanie tego „unikatowego układu urbanistycznego powstałego na styku miasta z morzem, który jest wybitnym osiągnięciem polskiego modernizmu, a ze względu na jego szczególną rolę w rozwoju kraju i budowie polskiej tożsamości po odzyskaniu niepodległości, uchodzi za symbol II Rzeczypospolitej”.
 
- Międzynarodowa konferencja naukowa „Modernizm w Europie – modernizm w Gdyni”  gromadzi już od wielu lat poważne grono znawców architektury modernistycznej z całego świata, także jej gdyńskich miłośników, którzy z ciekawością śledzą badania profesjonalistów. Oczywiście działamy w ten sposób także na rzecz promocji naszego dziedzictwa, z którego, jak twierdzi wielu naszych  gości z przodujących ośrodków naukowych, możemy być dumni.  Przed nami już siódme spotkanie z tego cyklu, który jest wyjątkowy także z tego powodu, iż będąc wydarzeniem naukowym, jest całkowicie otwarty (bezpłatnie) na osoby spoza środowiska naukowego, ale szczerze zainteresowane jego tematyką. Limit wyznacza jedynie pojemność sal. Amatorów gdyńskiego (i nie tylko) modernizmu) zachęcamy do szybkiej rejestracji, by mieli pewność udziału w tym niezwykle interesującym wydarzeniu – mówi Marek Stępa, naczelnik wydziału ochrony dziedzictwa w gdyńskim magistracie.
 
Wypełniony formularz zgłoszeniowy należy przesłać na adres: zabytki@gdynia.pl lub dostarczyć do Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków (ul. 10 Lutego 24, p. 523, Gdynia). Można także skorzystać z formularza elektronicznego.
Zapisy i formularze zgłoszeniowe będą dostępne do 31 sierpnia 2019 r. Po tym terminie zgłoszenie będzie nadal możliwe, jednak słuchacze nie otrzymają materiałów konferencyjnych.
 
Udział w konferencji jest bezpłatny. Obrady odbywać się będą w języku polskim i angielskim z tłumaczeniem symultanicznym.
 
Organizator: Miasto Gdynia
Współorganizator: Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej
Patronat honorowy: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. dr hab. Piotr Gliński
Patronaty: DOCOMOMO International, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Polski Komitet Narodowy ICOMOS
 
Bieżące informacje można znaleźć na stronie: www.gdynia.pl/modernizm

WSTĘPNY PROGRAM KONFERENCJI

DZIEŃ 1 – CZWARTEK 3 PAŹDZIERNIKA 2019
10:00 Rozpoczęcie konferencji
 
SESJA 1
1. prof. Michael Turner, Akademia Sztuk Pięknych i Projektowania Besaleela, Jerozolima, Izrael, Formy urbanistyczne XX wieku.
2. prof. dr Mart Kalm, Estońska Akademia Sztuk Pięknych, Tallin, Estonia
Podobne zadania, różne odpowiedzi. O modernizmie okresu międzywojennego
w krajach bałtyckich.
3. prof. dr Ana Maria Zahariade, Uniwersytet Architektury i Projektowania Miejskiego im. Iona Mincu, Bukareszt, Rumunia, Va-et-vient pomiędzy polskim i rumuńskim modernizmem.
4. dr inż. arch. Jadwiga Urbanik, Politechnika Wrocławska, Wrocław, „Dom rosnący” w międzywojennych Niemczech.

SESJA 2
1. doc. dr Nataša Koselj, Przewodnicząca DOCOMOMO Slovenia, Ljubljana, Słowenia
Korzenie słoweńskiego strukturalizmu – od Plećnika do Ravnikara i innych. Stulecie Szkoły Architektury w Lublanie i Bauhausu.
2. prof. Petr Vorlik, Politechnika Czeska w Pradze, Praga, Czechy, Czeska architektura lat 80. w odniesieniu do krajobrazu i miasta.
3. dr Edward Denison, Szkoła Architektury Bartletta, University College London, Londyn, Wielka Brytania, Modernizm i antropocen – w kierunku postmodernizmu.
4. doc. dr Marija Dremaite, Uniwersytet Wileński, Wilno, Litwa, Drugie życie modernizmu socjalistycznego: pytanie o integralność.
5. dr hab. Aleksander Buriak, mgr Maria Rusanowa, Charkowski Narodowy Uniwersytet Budownictwa i Architektury, Charków, Ukraina, Zespół placu Wolności w Charkowie. Antologia strategii zachowania autentyczności architektury awangardy.

SESJA 3 GDYNIA
1. prof. dr hab. inż. arch. Maria Jolanta Sołtysik, Politechnika Gdańska, Gdańsk/ Gdynia
Integralność portu i miasta. Idea urbanistyczna Juliana Rummla i jej wpływ na plany Gdyni.
2. dr inż. Waldemar Affelt, PKN ICOMOS, Główna Komisja Konserwatorska, Komitet Historii Nauki i Techniki PAN, Ulubienie modernizmu, czyli gdyńska strategia formowania wspólnoty dziedzictwa.
3. dr hab. inż. arch. Robert Hirsch, mgr Celina Łozowska, Politechnika Gdańska/ Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Gdyni, Gdańsk/ Gdynia, Zespół mieszkaniowo-usługowy ZUS przy ul. Partyzantów w Gdyni jako przykład nowoczesnego zintegrowania funkcji i formy.
4. mgr Agnieszka Drączkowska, Muzeum Miasta Gdyni, Gdynia, Modernizm na ludzką skalę: międzywojenna architektura gdyńskiego Redłowa.

DZIEŃ 2 – PIĄTEK 4 PAŹDZIERNIKA 2019

SESJA 1
1. dr arch. Jeremie Hoffmann, Dyrektor Wydziału Ochrony Zabytków Miasta Tel Awiw-Jafa, Tel Awiw-Jafa, Izrael, Nowoczesne zarządzanie
2. dr hab. inż. arch. Piotr Marciniak, prof. PP, Politechnika Poznańska, Poznań, Granice modernizmu. O nowych formach, idei miasta zwartego oraz postmodernizmie.
3. dr hab. inż. arch. Małgorzata Rozbicka, prof. PW, Politechnika Warszawska, Warszawa
Modernizm w architekturze polskiej wsi i miasteczka (1918-1939).
4. dr Aneta Borowik, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Katowice, Smutek odchodzenia architektury.
5. Wolfgang H. Salcher, Federalne Biuro Ochrony Zabytków, Wiedeń, Austria, Wyzwania ochrony naszej przeszłości w Wiedniu: Expo, Philips, sklepy i partia komunistyczna.
 
SESJA 2
1. prof. dr Ivo Hammer, Villa Tugendhat, Konserwacja zabytków, Wiedeń, Austria
Materiały powierzchniowe mają znaczenie! Wykończenia fasad wyjątkowej architektury modernistycznej lat 20. i 30. w Europie
2. inż. Vladimir Shukhov, Przewodniczący DOCOMOMO Russia, Moskwa, Rosja
Ekspertyza Domu Mielnikowa przy wsparciu fundacji Getty Foundation.
3. dr hab. inż. arch. Krzysztof Bizio, mgr inż. arch. Kamila Nowak, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Szczecin, Koncepcje wysokich budynków biurowych w architekturze okresu modernizmu i ich wpływ na rozwiązania współczesne.
4. mgr inż. arch. Anna Syska, Miejski Konserwator Zabytków w Tychach, Tychy
Tyski sposób na prefabrykację.
5. dr Vilte Janusauskaite, Uniwersytet Wileński, Wilno, Litwa, Modernizm a dziedzictwo, budownictwo mieszkaniowe a architektura? Intencje i praktyka ochrony architektury socjalistycznego modernizmu na Litwie.
 
SESJA 3
1. prof. dr hab. Jakub Lewicki, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, Warszawa
Ochrona autentyzmu i integralności architektury modernistycznej - nowe doświadczenia na przykładzie Warszawy i Mazowsza.
2. dr inż. Kinga Kimic, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Warszawa
Dom i ogród modernistyczny okresu międzywojennego – integralność funkcji i formy
3. mgr Paulius Tautvydas Laurinaitis, mgr Armagan Huriye Dogan, Politechnika Kowieńska, Kowno, Litwa, Fenomen kowieńskiego modernizmu: jego język i ukryty kontekst społeczny.
4. mgr inż. arch. Wojciech Bagiński, mgr inż. arch. Dorota Bagińska, dr inż. Kinga Kimic, D.W. Bagińscy architekci s.c., Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie/ Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Warszawa, Modelowa realizacja idei „funkcjonalny, ekonomiczny dom drewniany” z ogrodem – wzorcowy projekt Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy.

DZIEŃ 3 - SOBOTA 5 PAŹDZIERNIKA 2019 – PREZENTACJA ARCHITEKTURY MODERNISTYCZNEJ W TERENIE

  • ikonaOpublikowano: 08.08.2019 14:30
  • ikona

    Autor: Grażyna Pilarczyk (g.pilarczyk@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.08.2019 14:39
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona

Najnowsze