Co nowego

Jak spędzić weekend w Gdyni

Gdyńskie MikołajkiGdyńskie Mikołajki

W sobotę 6 grudnia to data szczególnie lubiana przez dzieci, które z niecierpliwością czekają na prezenty i słodycze od św. Mikołaja. Tradycyjnie tego dnia, ale też nieco wcześniej i nieco później, szykuje się w Gdyni moc mikołajowych atrakcji.

Szczegóły: www.gdynia.pl/wydarzenia/70_98919.html





**********




Teatr Zajechał w GdyniTeatr Zajechał w Gdyni

Teatr Gdynia Główna zaprasza wszystkich na ostatnie przedstawienia kończące czwartą edycję projektu Teatr Zajechał w Gdyni. Tym razem zaprezentowany zostanie spektakl „Pan Kot".

Alternatywna, pełna erotycznej zmysłowości wersja baśni o obutym kocie, który dzięki swojemu sprytowi sprawia, że jego pan zyskuje majątek i piękną małżonkę. Wszystko jednak ma swoją cenę, a żaden kot nie jest bezinteresowny...
Spektakl dla widzów dorosłych.

Piątek 5 grudnia, godz.18:00 - Świetlica Socjoterapeutyczna „Kreatywni", ul. Płk. Dąbka 52, Oksywie.

Szczegóły: www.gdynia.pl/kalendarz/imprez/szczegoly/4244_97600.html




**********



Spotkania w bibliotece

Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni zaprasza:

- w piątek, 5 grudnia o godz. 17.00 do Biblioteki Pogórze (ul. Wadm. K. Porębskiego 21) na spektakl „Przygody Małpki Miki Fiki" w wykonaniu Teatru Duet z Krakowa.

„Przygody Małpki Miki Fiki" to bajka na podstawie „Awantury i wybryki małej Małpki Fiki Miki" Kornela Makuszyńskiego. Przedstawienie interaktywne z przekazem edukacyjnym opowiada o przygodach śmiesznej małpki, ucząc o zaradności życiowej i podpowiadając, jak być dobrym. Głównym mottem jest pomoc innym.

- w piątek 5 grudnia o godzinie 17.00
do Filii nr 13 (Oksywie, ul. Podchorążych 10A) wszystkich rodziców z dziećmi w wieku 3-6 lat na wspólne zabawy przy akompaniamencie gitary.

Dzieci będą miały okazję, by poznać podstawowe zagadnienia muzyczne: tempo, nastrój, rytm oraz nauczyć się prostych układów ruchowych.

Zajęcia poprowadzą studenci AMW - Paulina Horosz i Krzysztof Smeja.
Z powodu ograniczonej liczby miejsc obowiązują zapisy w bibliotece lub pod nr tel. 58 625 48 24.





**********




Rodzinny turniej gry ARCHIMEMO. Modernizm w Gdyni 1926-1939Rodzinny turniej gry ARCHIMEMO. Modernizm w Gdyni 1926-1939


Muzeum Miasta Gdyni w piątek 5 grudnia zaprasza na Rodzinny turniej gry ARCHIMEMO.

Muzeum Miasta Gdyni we współpracy z warszawską fundacją Centrum Architektury stworzyło niezwykłą grę, której rola zasadza się na wspieraniu edukacji architektonicznej poprzez wykorzystywanie potencjału zabawy.

Archimemo to gra pamięciowa typu memory, przedstawiająca 32 perły międzywojennej architektury Gdyni, zawierająca ulotkę ze zdjęciami i opisami budynków (Dworzec Morski, Łuszczarnia Ryżu, Państwowy Instytut Meteorologiczny i in.). Gracze mają za zadanie jak najszybciej wyszukać wszystkie pary budynków, na oddzielnej ulotce mogą dowiedzieć się jaki jest to obiekt, gdzie się znajduje, kiedy został zbudowany i kto był jego architektem. Gra uzupełniona jest o anglojęzyczne tłumaczenie.

Uczestnicy turnieju zostaną podzieleni na trzy grupy wiekowe, w których w ciągu wyznaczonego czasu będą musieli wyłonić jak najszybciej największą liczbę par budynków architektonicznych. Turniej poprzedzony zostanie specjalnym oprowadzaniem po wystawie Narodziny Miasta oraz spotkaniem z członkiniami fundacji Centrum Architektury - Natalią Cichowską, Aleksandrą Stępnikowską i Agnieszką Razmus, które opowiedzą o tym, skąd pojawił się pomysł na grę, jak odebrano ją w Warszawie, o innych działaniach popularyzujących architekturę i o tym, dlaczego warto w nich uczestniczyć.

Dzieci będą mogły zagrać w kolorową, Bambakową grę typu memory która ćwiczy pamięć kolorów i kształtów, spostrzegawczość i skupienie. Samymi kolorowymi Bambakami będzie można bawić się jak figurkami.


Wstęp wolny.



**********



„Pamiętnik z wojny na morzu 1939 - 1943"

Na uroczystą promocję książki komandora ppor. Witolda Poray-Wojciechowskiego „Pamiętnik z wojny na morzu 1939 - 1943" zapraszają Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego oraz Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, w piątek 5 grudnia na godz. 18.00 do siedziby Muzeum Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1B).

Wstęp wolny.


Pamiętnik z wojny na morzu 1939 - 1943
Witold Wojciechowski, oprac. i wstęp Patryk Polec

Pamiętnik kmdr. ppor. Witolda Poray-Wojciechowskiego obejmuje lata wojenne spędzone przez niego na pokładach polskich niszczycieli konwojujących statki handlowe oraz okręty przeciwnika. Wpisuje się w listę prac upamiętniających wysiłek Polskiej Marynarki Wojennej w czasie II wojny światowej. Dokumentuje działania Polaków na Zachodzie, a zarazem stanowi świadectwo oficera MW, który szczęśliwie przeżył wojnę. Pamiętnik zawiera prywatne zdjęcia i dokumenty ze zbiorów autora oraz jego wiersze pisane podczas wojny na morzu.


dr Patryk Polec (ur. 1983 r.) uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych w dziedzinie historii na University of Ottawa, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu historii Kanady. Jego praca badawcza koncentruje się wokół problematyki etnicznej i relacji etnicznych, dziejów Polonii w Kanadzie oraz historii procesów asymilacji i akulturacji. Interesuje się również historią Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Jest autorem książki Hurrah Revolutionaries. The Polish Canadian Communist Movement, 1918-1948 (2015) oraz wielu artykułów naukowych.


Pamiętnik pozwala spojrzeć na wydarzenia, które są znane przeważnie jako suche fakty historyczne, oczami niespełna 30-letniego oficera Marynarki Wojennej, który nie był obciążony bagażem wielu lat wojny, ale jej nieustannie, na bieżąco doświadczał. Wojciechowski oddaje nastrój panujący wśród żołnierzy podczas takich wydarzeń jak: wyjście polskich niszczycieli z portu w Gdyni do Anglii tuż przed 1 września, wiadomość o wybuchu wojny, konwój do Murmańska, który wg autora był działaniem "wbrew sprawie polskiej", wiadomość o śmierci gen Sikorskiego i transport jego ciała generała Sikorskiego z Gibraltaru do Plymouth. Ponadto obok opisów walk, operacji, czy konwojów z Pamiętnika wyłania się obraz szarej marynarskiej codzienności, z którą musieli mierzyć się służący na morzu. Znużenie, brak snu, czasem głód i zimno, coraz bardziej przenikały rzeczywistość, także jej, wydawałoby się, bardziej ekstremalne aspekty, jak walka z przeciwnikiem nad i pod wodą. Całość pamiętnika nabiera żywych barw dzięki osobowości Witolda Wojciechowskiego - człowieka spod znaku "Bóg, Honor, Ojczyzna", dla którego nie były to puste frazesy, ale wartości, którymi się szczerze kierował."



**********



Darmowe zajęcia dla kobiet w ciąży - Gdyńskie Poruszenie

Gdyńskie Poruszenie zmienia oblicze. Do stałych punktów programu dołączają nowości wśród których każdy może znaleźć coś dla siebie. Niewątpliwym hitem są darmowe zajęcia dedykowane kobietom w ciąży. Zapraszamy w piątek 5 grudnia o godzinie 17:30.


Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanych instruktorów, którzy na co dzień zajmują się pracą z ciężarnymi kobietami. W programie znajdują się ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie. Ich podstawowym celem jest przygotowanie ciała do porodu oraz umożliwienie szybkiego powrotu do właściwej sylwetki.

Wszystkie ćwiczenia nawiązują do standardowych programów fitness, jednak znacząco różnią się stopniem zintensyfikowania - są łagodniejsze, przystosowane do możliwości przyszłych mam.

Kobiety chcące uczestniczyć w zajęciach są zobligowane do odbycia konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę i okazania stosownego zaświadczenia o braku przeciwwskazań do udziału w zajęciach ruchowych.

Zajęcia odbywają się w każdy piątek o godzinie 17:30 w odnowionej sali fitness Gdyńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Obiekt znajduje się w Hali Lekkoatletycznej GOSiR, ul. Olimpijska 5.





**********



Atrakcje dla każdego w Gdynia InfoBox

Gdynia InfoBox (ul. Świętojańska 30) zaprasza:
- w piątek, 5 grudnia o godz. 19.00 - z okazji Mikołajek na dodatkowy specjalny pokaz w ramach cyklu Kino InfoBoxu. „Soul Power" to film o legendarnym wydarzeniu muzycznym ukazujący festiwalowe przeżycia i występy takich muzycznych gwiazd, jak: James Brown, BB King, Bill Withers, Celia Cruz oraz wielu innych. Zainspirowani powrotem do swych afrykańskich korzeni oraz entuzjazmem tamtejszej publiczności, muzycy ci, będący podówczas u szczytu swoich możliwości i kariery, zagrali w Kinszasie koncert życia; koncert, który okazał się jednym z większych wydarzeń afrykańsko-amerykańskich XX wieku. Wstęp wolny;

- w niedzielę, 7 grudnia o godz. 12.00 Akademia PLANETE+ DOC zaprezentuje film francusko - finlandzki „Kraina szczęścia". Bhutan to zarazem najszczęśliwsze i najmniej rozwinięte pod względem społeczno-gospodarczym państwo na świecie. Telewizja i Internet są dostępne dopiero od 1999 roku. Reżyser filmu w poetycki i dowcipny sposób śledzi proces upowszechniania telewizji w górskiej wiosce Laya. Bohaterem filmu jest Peyangki 9-letni chłopiec, który został oddany przez matkę do klasztoru. Peyangki bardzo chce mieć telewizor i wierzy, że dzięki temu będzie w życiu szczęśliwy. Telewizor zapewni chłopcu dostęp do 46 stacji przez 13 godzin dziennie, ale jak wpłynie to na osobowość dziecka, które przez tyle lat żyło w izolacji od świata komercji, pieniądza i show biznesu?
Temat lekcji po filmie: „Cywilizacja a kultura. Czy można być szczęśliwym bez telewizora?". Spotkanie poprowadzi nauczyciel gdyńskiego Gimnazjum nr 11, pedagog i filmoznawca Piotr Kurpiewski.
Wstęp wolny.

Akademia PLANETE+ DOC jest jedynym w Polsce programem edukacyjnym w całości opartym na filmach dokumentalnych. Misją jest zainteresowanie młodego widza filmem dokumentalnym, gatunkiem kina niezwykle popularnym na całym świecie.




**********



Połowy Poetyckie 2014

Centrum Kultury w Gdyni i Przystań Poetycka „Strych" zapraszają na wydarzenia w ramach XIII Ogólnopolskiego Przeglądu „Połowy Poetyckie", Gdynia 2014.

- piątek, 5 grudnia, godz. 19.00
- wystawa plastyczna „Oblicza wierszy". Cafe Anioł, ul. Jana Kilińskiego 6, Gdynia
- sobota, 6 grudnia, godz. 18.30 Cafe&Art U MUZYK'uff, ul. Derdowskiego 9-11 - Gala Finałowa Przeglądu - ogłoszenie wynik ów konkursów poetyckich - korespondencyjnego na zestaw wierszy i jednego wiersza i koncert Natalii  Grzebały.

Wstęp wolny.




**********



Propozycje Cafe Vademecum

Cafe Vademecum (ul. Świętojańska 5) zaprasza:
- w piątek 5 grudnia o godz. 18.00 - na wernisaż otwierający wystawę fotograficzną „Schronisko". Poznamy znanych i uznanych artystów Wandę Szumiło Kulczycką i Waldemara Pietrzaka. Wernisaż połączony ze świąteczną aukcją na rzecz gdyńskiego „Ciapkowa". Wstęp wolny;
- w sobotę, 6 grudnia o godz. 11.30 - Mikołajkowe spotkanie- kolorowanie dla dzieci i dorosłych. Autorka książki „Mądrości leśnych gości" Iwona Lange poprowadzi maluchy leśnym tropem do prawdziwych życiowych wartości. Wstęp wolny;
- w sobotę, 6 grudnia o godz. 16.00 na spotkanie z Maciejem Kosycarzem autorem i wydawcą „Fot. Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia Gdyni". To już dziesiąty album ze znanej i cenionej serii niezwykłych zwykłych zdjęć fotoreporterów Zbigniewa i Macieja Kosycarzy. Tym razem poświęcony Gdyni.
- w niedzielę, 7 grudnia w godz. 11.00-14.00 odbędzie się Mikołajkowy Bal dla Dzieci. Będzie kreatywnie, pysznie i muzycznie. Zabawa połączona z warsztatami plastycznymi. Dzięki niezwykłej atmosferze poczujecie się jak w chatce Mikołaja. Zapisy i szczegóły na: www.missbettystudio.pl pod numerem telefonu 790 500 554.
Zabawa dla dzieci w wieku 6-12 lat.




**********



Miej Ucho na muzykę

Klub Muzyczny Ucho (ul. Św. Piotra 2) w najbliższych dniach zaprasza na koncerty:

- piątek 5 grudnia, godz. 20. 00 - Dr Hackenbush, The Syntetic.
Koncert Dr. Hackenbusha, doskonale znanego na trójmiejskiej niezależnej scenie muzycznej. Tego dnia na scenie Ucha zagra także The Syntetic - pod tą nazwą kryje się amatorski projekt muzyczny Dariusza Pakuły ze Świętochłowic. Bilety 30 zł (przedsprzedaż) / 33 zł (Eventim) / 35 zł (w dniu koncertu),
- sobota 6 grudnia, godz. 20.00 - Julia Marcell
Artystka w Gdyni będzie promować swój najnowszy album pt. „Sentiments". Bilety 40 zł (przedsprzedaż) / 43 zł (Eventim) / 50 zł (w dniu koncertu),
- sobota 6 grudnia, godz.: 23.00Kosakowo vol. 9, after po koncercie Julii Marcell  
Bilety 10 zł. Dla osób, posiadających bilety na koncert - wstęp wolny.; osoby z biletami na koncert - bezpłatnie
- niedziela 7 grudnia, godz. 19.00 - Sitek, Buszu, Gedz Odme / Skubi, Edzio, E3
Bilety 25 zł (przedsprzedaż) / 35 zł (w dniu koncertu).

Szczegóły:
http://ucho.com.pl//




**********



Świrowisko

„Świrowisko" to muzyczny program estradowo-kabaretowy z tekstami satyrycznymi dotyczącymi naszego życia społeczno-politycznego.

Impreza odbędzie się w piątek 5 grudnia o godz. 19.00 w sali koncertowej ZMPG S.A. przy ul Rotterdamskiej 9.




**********




Sezon na prezentyWeekendowe warsztaty dla rodzin - Sezon na prezenty

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza w sobotę 6 grudnia godz. 11:00-13:00 na Weekendowe warsztaty dla rodzin - Sezon na prezenty.


W świątecznej atmosferze dzieci wraz ze swoimi opiekunami przygotują upominki dla bliskich. Podczas najbliższego spotkania zaprojektujemy filcowe anioły!

Warsztaty wliczone są w cenę biletu do Muzeum Miasta Gdyni (normalny 7 zł, ulgowy 4 zł, rodzinny 15 zł, dzieci do lat 7 wstęp bezpłatny).


Zapraszamy do zapisywana się na pojedyncze zajęcia lub cały cykl pod numerem: 58 / 66 20 935, 937.




**********




Adam Kilian. Anioły, diabły i cała resztaAdam Kilian. Anioły, diabły i cała reszta


Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na wernisaż wystawy Adam Kilian. Anioły, diabły i cała reszta, który odbędzie się w sobotę 6 grudnia o godz. 17:00.

Wystawa w Muzeum Miasta Gdyni to druga, po ekspozycji w gdańskim NCK-u, odsłona prac artysty. O ile jednak gdańska wystawa, przygotowana w ramach Bałtyckich Spotkań Ilustratorów, główny punkt ciężkości umiejscowiła w twórczości Kiliana dla dzieci (zwłaszcza ilustracjach książkowych), o tyle w Gdyni pokażemy go też jako scenografa przedstawień dla dorosłych, fascynata folkloru. Szczególny nacisk chcemy położyć na fenomen polskiej szopki, w której diabły ścierają się z aniołami, rzeczywistość miesza z fantazją, śmieszność - z groteską.

„Rozmach szopki" - tłumaczył Adam Kilian - „jej artystyczny i logiczny podział na strefy piekła, nieba i ziemi niesie teatr monumentalny. Choć może brzmi to paradoksalnie. (...) Niesie w sobie całą istotę teatru mistycznego i to czym został zainspirowany romantyzm i neoromantyzm - możliwość mieszania gatunków, przenikania rzeczywistości i fantazji, a fantazji w pospolitość. To wszystko mieści się w szopce i to jest dla mnie fascynujące. Tak dalece, że uważam szopkę za symbol polskiego teatru" (Adam Kilian. Radość wystrugałbym z patyka, katalog do wystawy w Centrum Scenografii Polskiej Muzeum Śląskiego).

Na poziomie parteru i dolnej sali ekspozycyjnej będzie można obejrzeć m. in. elementy scenografii do Pastorałki Leona Schillera, Snu nocy letniej Szekspira, wybrane lalki do przedstawień: Spowiedź w drewnie, O Zwyrtale Muzykancie, Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata, Farfurka królowej Bony, Pańczatantra, Ballada gdańska. Obiekty prezentowane na wystawie użyczone zostały z Teatru Polskiego w Warszawie, Teatru Lalka w Warszawie, Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, a także ze zbiorów artysty.

Ekspozycję dopełnia prezentacja filmów animowanych udostępnionych przez TVP i Studio Miniatur Filmowych.


Adam Kilian
(ur. 1923), wybitny scenograf, grafik i ilustrator to postać bardzo ciekawa, a jego bogaty dorobek z całym przekonaniem zasługuje na szerszą prezentację. Na jego wszechstronną twórczość składają się ilustracje książkowe, plakaty, projekty scenografii, kostiumów, lalek, zarówno do przedstawień teatralnych, jak i filmów animowanych.


Wstęp wolny.




**********




JadłoStajnia Kolibki

Zabytkowa wozownia w Parku Kolibki po raz kolejny będzie miejscem eko-targów pod nazwą JadłoStajnia Kolibki - w sobotę 6 grudnia w godz. 10.00 - 16.00. JadłoStajnia promuje ekologiczną żywność od lokalnych producentów, ale także prezentuje zdrowe przysmaki z Francji, Włoch, Hiszpanii czy Grecji. Organizatorzy zapewniają wygodny parking dla klientów na terenie parku (wjazd przez zabytkową bramę).

Kolejna edycja: 20 grudnia.




**********



Turniej bokserski


W sobotę 6 grudnia w hali gdyńskiego GOSiRU przy ul. Olimpijskiej 5/9 odbędzie się 3. Memoriał im. Brunona Bendiga. Impreza składać się będzie z dwóch części - w pierwszej (od godz. 14.00) odbędą się walki zawodników polskich klubów, zaś w drugiej (od godz. 17.00) międzynarodowy mecz bokserski, w którym zmierzą się pięściarze gdyńskiego Bombardiera (wzmocnieni zawodnikami pomorskich klubów) z niemieckim PSV Wismar. Honorowy patronat objęli prezydent Wojciech Szczurek i Marszałek Województwa Mieczysław Struk.

Wstęp wolny.

Zestawy par poszczególnych walk: 42 kg: Arian Cakicaj - Mateusz Fergon, 54 kg: Tamolan Imamusaew - Jakub Tomczak, 60 kg: Howanes Ghukasyan - Jakub Walczuk, 64 kg: Noori Ammadullah - Cezary Łagunionek, 69 kg: Narek Makaryan - Hubert Benkowski, 69 kg: Alex Iljan - Konrad Olszewsk, 75 kg: Thor-Gunnar Bratek - Adrian Stepnowski, 75 kg: Meriton Rexhepi - Jakub Gitlin, 75 kg: Robin Leinweber - Kamil Al Temini, 81 kg: Ammar Abduljabbar - Tomasz Domalewski.





**********



Mikołajkowy Parkrun

W sobotę 6 grudnia o godz. 9:00, a więc Dzień Świętego Mikołaja 153. bieg parkrun Gdynia będzie Mikołajkowy. Co to oznacza? Szykujcie stroje, przebrania, czapki, brody, wąsy, czerwone nosy. I wszelkie inne atrybuty mikołajowe i nie tylko.

W sobotę na parkrunie mile widziane będą akcenty związane z samym Świętym Mikołajem oraz całą jego wesołą ekipą - elfami, śnieżynkami, reniferami i kto tam jeszcze przynależy do tej kolorowej gromady.

Przy okazji Parkrunu odbędzie się zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy dla Hospicjum dla Dzieci Bursztynowa Przystań w Gdyni. Poniżej lista potrzebnych rzeczy:

- pieluchy (największe rozmiary, dla większych dzieci, nie dla niemowlaków),
- pieluchomajtki S dla dorosłych firmy SENI,
- podkłady 90 x 60 cm,
- strzykawki do karmienia,
- gaziki jałowe z włókniny 7,5 cm,
- soczki dla dzieci bobofruty,
- odżywki nutridrink.



**********




Caffe Anioł poleca

Caffe Anioł poleca (Kamienica pod Pomuchlem, Gdynia, ul. Kilińskiego 6):
- sobota, 6 grudnia, o godz. 19.00 - koncert zespołu Mr. Jones. Wystąpią: Artur Przygoda - guitars, Robert Zelewski - ocal, Krzysztof Prena - bass, Sławomir Jarosz - drums oraz gościnnie Bartosz Wielgosz - keyboards (ex Kombii).
Wstęp 10 zł po wcześniejszym odbiorze biletów w kawiarni;




**********




Gdyńska Reja i Nadaktywni zapraszają

Gdyńska Reja, Fundacje NADAKTYWNI i Kreatywni zapraszają na w sobotę, 6 grudnia w godz. 12.00 - 14.00 do InfoBoxu na Trzecie Śniadanie, którego gościem będzie wiceprezydent Michał Guć, pełnomocnik Prezydenta ds Aktywności Obywatelskiej.




**********



Jubileuszowa Gala UKS Jantar Gdynia

W sobotę 6 grudnia odbędzie się Jubileuszowa Gala Uczniowskiego Klubu Sportowego Jantar Gdynia, który to istnieje już od 1994 r.

W ramach swojego 20-lecia, UKS Jantar Gdynia zaprasza wszystkich sympatyków do ZSSO w Gdyni.


W programie:

pokazy artystyczne, wspominki, słodki poczęstunek i inne miłe niespodzianki.



**********



Mikołajkowy koncert Krzysztofa Krawczyka

Krzysztof Krawczyk - piosenkarz, muzyk i kompozytor - wystąpi w sobotę 6 grudnia w sali koncertowej Zarządu Portu Morskiego Gdynia S.A. (ul. Rotterdamska 9) o godz. 19.00.

Wokalista zespołu Trubadurzy, artysta solowy od 1973. Wylansował wiele znanych przebojów. Jego popularność wyznaczają tysiące kilometrów przebytych tras koncertowych w Europie i na świecie oraz wielka liczba nagród i wyróżnień. W swojej karierze śpiewał i nagrywał płyty z różnorodną muzyką od popu poprzez rytm'n bluesa, rock and rolla, country, tango, kolędy, piosenki i pieśni religijne aż po dance, muzykę cygańską i biesiadną. Przez sympatyków podziwiany za śpiew, improwizację i wspaniały kontakt z publicznością.




**********




Orłowo. Dzieje, krajobraz, architektura. Perła międzywojennej GdyniOrłowo na kartach albumu

„Orłowo. Dzieje, krajobraz, architektura. Perła międzywojennej Gdyni" autorstwa Sławomira Kitowskiego i Marii Jolanty Sołtysik to nowa ciekawa pozycja na rynku, która przedstawia historię tej części Gdyni.

Stanowi bogato ilustrowaną opowieść o Orłowie, Kolibkach i Małym Kacku. Odkrywa mnóstwo nieznanych faktów, wiele archiwalnych dokumentów i fotografii. Jest też pierwszą architektoniczną monografią Orłowa, ukazującą wartość jego architektury, cechy stylowe i ludzi, którzy ją tworzyli. Wille i pensjonaty dawnego letniska stanowią bowiem cenny, choć słabo dotychczas eksponowany element przestrzenny modernistycznej Gdyni. Studiując karty tej książki poznajemy dzieje oraz krajobraz kulturowy Orłowa oraz powiązanych z nim Kolibek i Małego Kacka. Autorzy od lat są zaangażowani społecznie w ratowanie i eksponowanie unikalnego piękna tych miejsc, działając aktywnie w Towarzystwie Przyjaciół Orłowa.

Album do nabycia w sklepach EMPiK.

W najbliższy weekend, 6 i 7 grudnia w godz. 12.00 - 17.00, będzie można nabyć album z podpisem autorów w Centrum Riviera, ul. Kazimierza Górskiego 2.




**********




Trójka w obrazach wielkich mistrzów - na Dworcu Gdynia Główna

W niedzielę, 7 grudnia o godz. 12.00, program III Polskiego Radia organizuje na Dworcu Gdynia Główna otwarcie wystawy „Trójka w obrazach wielkich mistrzów". W uroczystości wezmą udział: dyrektor Trójki Magda Jethon oraz dziennikarze Marek Niedźwiecki i Michał Olszański, a także dyrektor regionalny PKP S.A. - Krzysztof Piekarski.

Szczegóły: www.gdynia.pl/kalendarz/imprez/szczegoly/4244_99114.html





**********




W Klubie Filmowym

Klub Filmowy, PPNT Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98 zaprasza od piątku 5 grudnia do niedzieli 7 grudnia na filmy:


We are the best!

od piatku 5 do niedzieli 7 grudnia, godz. 18:00

reżyseria: Lukas Moodysson
występują: Mira Barkhammar, Mira Grosin, Liv LeMoyne
szczegóły: dramat, Szwecja, 2013, 102 min.


Sztokholm. 1982 rok. Bobo, Klara i Hedvig to zbuntowane 13-latki, które włóczą się po mieście i uważają, że ćwiczenia na w-fie to nuda. Bohaterki są jednocześnie odważne, silne i bezkompromisowe, ale też niepewne siebie, dziwne i delikatne. Kiedy mama wychodzi do pubu, odgrzewają sobie paluszki rybne w tosterze, stawiają irokezy i piszą piosenki. Zakładają zespół punkowy, mimo że nie potrafią grać na żadnym instrumencie, a wszyscy twierdzą, że punk is dead...

Chciałem nakręcić film, który byłby jasny, pogodny, wbrew ponurości, która nas otacza. Chciałem pokazać, że w życiu są różne możliwości, taki, którego kręcenie byłoby przyjemnością - komentuje reżyser.




Był sobie las
piatek 5 grudnia, godz. 20:00,

"Once Upon a Forest" ("Il était une forêt")
reżyseria: Luc Jacquet
szczegóły: dokumentalny, Francja, 2013, 78 min.

Zapierający dech w piersiach film pokazuje, jak wygląda cud przyrody. Obserwujemy cykl życia lasów pierwotnych i wtórnych, dowiadujemy się, jak wygląda ich ekosystem, poznając nieznany i niepokazywany dotąd świat natury, który rządzi się własnymi prawami i zasadami. Widzimy lasy tropikalne, które wyrastają niemal na naszych oczach, dowiadujemy się o ich prehistorii i warunkach rozwoju na przestrzeni wieków. Obserwujemy, jak pojawiały się i ewoluowały pierwsze rośliny, jak tworzyła się unikalna więź między nimi i zwierzętami. Poznajemy spektakularne historie o świecie tej nieokiełznanej przyrody, w którym każdy organizm odgrywa istotną rolę. Okazuje się, że drzewa zachowują się zaskakująco podobnie do ludzi i zwierząt. Mają nie tylko zdolność komunikowania się z innymi gatunkami, ale potrafią również same bronić się przed drapieżnikami.

Film został oparty na oryginalnym pomyśle cenionego francuskiego przyrodnika Francisa Hallé - pioniera botaniki i ekologii, autora wielu książek przyrodniczych, którego komentarze stanowią istotny walor tego filmu. Ogromną rolę odgrywają efekty wizualne i dźwiękowe, w tym ożywione na ekranie rysunki i animacje, pokazujące, jak funkcjonuje i jakie odgłosy wydaje fauna i flora lasów deszczowych. Po raz pierwszy kino tak silnie i na taką skalę zaangażowało się w ruch na rzecz ochrony i zachowania dziewiczej przyrody najbardziej pierwotnych lasów na Ziemi.





Lewiatan
weekend 6-7 grudnia godz. 20:00

reżyseria: Andriej Zwiagincew
występują: Elena Lyadova, Aleksey Serebryakov, Vladimir Vdovichenkov
szczegóły: dramat, Rosja, 2014, 130 min.

Kola mieszka z młodą żona Lilą i nastoletnim synem Romą w małym miasteczku nad morzem w północnej Rosji. Ma stary położony nad zatoką drewniany dom, który odziedziczył po ojcu. Mer miasteczka - Wadim Szelewiat, w którego gabinecie wisi na ścianie portret Władimira Putina, wygrał z Kolą sprawę sądową i zamierza wyrzucić go z domu. Na pomoc przybywa Dimitri - znajomy prawnik z Moskwy, który wie jak uratować majątek Koli. Rozpoczyna się walka o przetrwanie ze skorumpowaną strukturą władzy, która zaczyna być coraz bardziej agresywna. Sytuacja się komplikuje, gdy prawnik okazuje się kochankiem Lili. Brutalna miasteczkowa klika zmusza go do wyjazdu, a rodzina Koli zostaje sam na sam z bezwzględnym, pożerającym wszystko Lewiatanem, którym okazuje się współczesna Rosja.


Była sobie Ziemia (Klimat | Recykling)w Klubie FilmowymByła sobie Ziemia (Klimat | Recykling)
niedziela 7 grudnia godz. 14:00

Otwarte bezpłatne pokazy popularnonaukowe mają na celu przybliżenie zagadnień związanych z nauką - zwłaszcza z procesami zachodzącymi w otaczającym nas świecie: z astronomią, ekologią, przyrodą czy etnografią.

Jako pierwsza w ofercie Klubu Filmowego znalazła się kultowa francuska seria popularnonaukowa - "Było sobie... (życie / Ziemia / kosmos)" w reżyserii Alberta Barille, która została wyprodukowana przy udziale Komisji Europejskiej. Pod względem niesionych treści jest to jedna z najbardziej docenianych animacji edukacyjnych skierowanych do młodego widza. Seanse zainicjuje cykl "Była sobie Ziemia", opowiadający o zagrożeniach ekologicznych, wynikających z ciągłej eksploatacji globu oraz podpowiadający, jak można zaangażować się w troskę o naszą planetę tak, aby za kilkadziesiąt lat Ziemia była równie piękna jak dziś. W ramach najbliższego pokazu wyświetlone zostaną odcinki "Klimat", podejmujący problem efektu cieplarnianego, a także "Recykling", opowiadający o metodach ochrony świata przed zanieczyszczeniami.



Więcej informacji o imprezach w Gdyni:

Gdynia Kulturalna

Gdynia Sport

Gdynia Rodzinna

  • ikonaOpublikowano: 05.12.2014 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze