Co nowego

Jak spędzić weekend #wGdyni

Na grafice propozycje weekendowych aktywności//collage z mat. prasowych

Na grafice propozycje weekendowych aktywności//collage z mat. prasowych

Koniec sezonu turystycznego nie oznacza, że w mieście nic nie będzie się działo. Sobota na pewno będzie wielkim świętem wielbicieli planszówek, bo celebrujemy premierę gdyńskiej edycji Monopoly. A już od jutra w Muzeum Emigracji można oglądać wystawę "Carboland". W sobotę o godz. 10.00 w trzech salach kinowych Gdyńskiego Centrum Filmowego równocześnie będzie można zobaczyć te same odcinki polskiej serii animowanej „Rodzina Treflików”, ale w trzech odmiennych formułach: klasycznego seansu filmowego, pokazu w Kinie Przyjaznym Sensorycznie oraz projekcji uzupełnionej o tłumaczenie w języku migowym.

Kazik & Kwartet ProForma "Kaczmarski/Staszewski"

W piątek, 4 września, o godz. 19:00 w Muszli Gdynia (pl. Grunwaldzki 1), odbędzie się koncert Kazika Staszewskiego wraz z Kwartetem ProForma w ramach Kaczmarski Encore Festival Gdynia.
Bezpłatne wejściówki do pobrania ze strony: 
www.gck-bilety.interticket.pl.
Wydarzenie na Facebooku: www.facebook.com/events/509975249933582
Wystąpią:
Kazik Staszewski – śpiew
Przemysław Lembicz – gitara, śpiew
Piotr Lembicz – gitary
Wojciech Strzelecki – kontrabas, gitara basowa, śpiew
Marcin Żmuda – instrument klawiszowe, śpiew
Marek Wawrzyniak – perkusja
Koncert ma przybliżyć sylwetki obu bardów – Jacka Kaczmarskiego i Stanisława Staszewskiego, ukazać ich niezwykłą twórczość, zarówno w kontekście historycznym – PRL, jak i w odniesieniu do współczesnych wydarzeń.

Premiera gry Monopoly Edycja Gdynia

Uroczysta premiera gry Monopoly Edycja Gdynia, która odbędzie 5 września o godz. 12:00 w Marina Yacht Park w Gdyni. Głównym punktem wydarzenia będzie uroczyste odsłonięcie planszy Monopoly Edycja Gdynia wraz partnerami projektu.  

Gdynia jako pierwsze w historii polskie miasto znalazła się na planszy Monopoly – w edycji Świat, która ukazała się jesienią 2008 r. Już niebawem dołączy do elity światowych miast, takich jak Nowy Jork, Sydney czy Londyn, które mają własne edycje. Do tej pory ukazało się również kilka polskich wersji gry Monopoly, m.in. Kraków, Gdańsk, Wrocław, Toruń. Każda z nich sprzedała się w wielu tysiącach egzemplarzy, a wyczerpane nakłady są wznawiane.

Monopoly Edycja Gdynia to wyjątkowy projekt, którego celem jest prezentacja walorów miasta, pięknych krajobrazów, ciekawych obiektów i wydarzeń, które stanowią o jego charakterze i atrakcyjności. Gra będzie wspaniałym prezentem dla mieszkańców i pamiątką dla turystów. Na planszy znajdą się m.in. bulwar Nadmorski, Centrum Nauki Experyment, Muzeum Emigracji, Skwer Kościuszki, najdroższe pole w całej grze – Klif w Orłowie – a także IX Liceum Ogólnokształcące w Gdyni, które wygrało jesienny konkurs organizowany dla gdyńskich szkół.


Głównym punktem programu będzie oficjalne odsłonięcie wielkiej planszy Monopoly Gdynia. Ponadto na uczestników czeka wiele innych atrakcji, m.in.:

konkursy z nagrodami, 
foodtrucki Rastelli, U Lodziarzy oraz Bike Cafe! 
strefa relaksu, 
animacje i zabawy dla dzieci 
spotkanie z Panem Monopoly – oficjalną maskotką gry 
kilka atrakcji niespodzianek

Carboland - otwarcie wystawy czasowej

4 września w godz. 10.00-20.00 / Magazyn Tranzytowy
„Carboland" to wyobrażona kraina węgla i świat wiecznej pracy, symboliczne określenie miejsc, do których 100 lat temu udało się ponad pół miliona polskich obywateli. Ekspozycja prezentuje ponad 350 obiektów – zdjęć, dokumentów i przedmiotów codziennego użytku związanych z Polakami pracującymi w północnym rejonie Francji Nord-Pas-de-Calais oraz we wschodniej części Belgii. Przedstawiona na wystawie historia to uniwersalna opowieść o poszukiwaniu bezpiecznego miejsca, o łączącej nas wszystkich potrzebie posiadania własnego domu, rodziny oraz godnego życia wśród życzliwych ludzi. Wystawie towarzyszy instalacja artystyczna m 2/maison minière autorstwa Roberta Kuśmirowskiego.
Wystawa zostanie otwarta 4 września. Tego dnia wszyscy odwiedzający będą mieli możliwość obejrzenia wystawy stałej w cenie biletu ulgowego. Dodatkowo gadżety towarzyszące wystawie "Carboland" objęte zostaną rabatem -20%.

Narodowe Czytanie - Balladyna

„Balladyna" Juliusza Słowackiego jest tegoroczną lekturą Narodowego Czytania. Przed nami dziewiąta edycja tej akcji. Teatr Muzyczny w Gdyni (plac Grunwaldzki 1) serdecznie zaprasza 5 września o godz. 16:00 na Nową Scenę. Wstęp wolny.
 
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Teatr Muzyczny w Gdyni uczestniczy w niej od samego początku.  
"Balladyna" Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
Czytanie rozpoczynamy o godz. 16.00 na Nowej Scenie Teatru.

Kino po sąsiedzku: Cisowa

Projekcje odbędą się na terenie przy szkole SP 31, ul. Chylońska 227. Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.
W piątek 4 września o godz. 19:45 "Baranek Shaun film. Farmageddon".
Kino familijne pełne przygód zabawnego baranka Shauna, przeniesione na duży ekran. Na farmie baranka Shaun ląduje obdarzona niesłychanymi mocami i nieodpartym urokiem przybyszka z odległej galaktyki.
W sobotę 5 września o godz. 19:45 "Zegar Czarnoksiężnika".
Nastoletni Lewis Barnavelt po śmierci rodziców trafia do położnej na odludziu posiadłości ekscentrycznego wuja Jonathana. Wkrótce po przybyciu chłopak odkrywa, że wuj praktykuje różne formy magii i eksploruje niebezpieczne obszary światów równoległych. Wszystko po to, by rozwikłać zagadkę zaginionego mistrza czarnej magii - Isaaca Izarda, który skonstruował zegar, odmierzający czas do nadchodzącej Apokalipsy. Zegar ukryty jest w murach ogromnej posiadłości, a jego odnalezienie jest jedynym sposobem, by powstrzymać nadchodzącą zagładę.
Wydarzenie sfinansowane z Budżetu Miasta Gdyni w ramach środków Budżetu Obywatelskiego. Należy zabrać ze sobą indywidualne środki ochronne /maseczki, przyłbice.

Spotkajmy się w Kinie Studyjnym GCF!

„Przyjaciele Treflika” to nowy cykl poranków filmowych w Gdyńskim Centrum Filmowym, dostosowanych do różnych dziecięcych potrzeb. W sobotę, 5 września, o godzinie 10.00 w trzech salach kinowych równocześnie będzie można zobaczyć te same odcinki polskiej serii animowanej „Rodzina Treflików”, ale w trzech odmiennych formułach: klasycznego seansu filmowego, pokazu w Kinie Przyjaznym Sensorycznie oraz projekcji uzupełnionej o tłumaczenie w języku migowym. Kino Przyjazne Sensorycznie to pokazy filmowe dedykowane dzieciom ze spektrum autyzmu. W sali kinowej światło jest nie do końca wygaszone, a dźwięk przyciszony. Widzowie mogą przemieszczać się po sali.
 

W repertuarze Kina Studyjnego GCF są też między innymi filmy: „Tenet”, „Włoskie wakacje”, „Arab Blues”, „Zieja”. Szczegóły oraz możliwość zakupu biletu on line na stronie: www.gcf.org.pl. Kino działa w reżimie sanitarnym, zgodnie z którym w sprzedaży dostępna jest połowa miejsc na widowni, w każdej z trzech sal kinowych – Warszawie, Goplanie i Morskim Oku. Dzięki temu widzowie mogą zachować bezpieczny dystans. Wszystkich obowiązuje konieczność dezynfekcji rąk oraz noszenia maseczek.
 
Sale Warszawa i Goplana
Piątek, 4 września
Niedziela, 6  września
Tenet – 11.15, 14.15, 17.15, 20.15
O czym marzą zwierzęta – 10.15
Pettson i Findus. Mały kłopot, wielka przyjaźń – 12.10
Pojedynek na głosy – 14.10
Arab blues – 16.30
Daleko od Reykjaviku – 18.30
Dolina bogów – 20.30
 
Sobota, 5 września
Przyjaciele Treflika. Poranek filmowy (pokaz tradycyjny oraz w Kinie Przyjaznym Sensorycznie) – 10.00
Tenet – 11.15, 14.15, 17.15, 20.15
Pettson i Findus. Mały kłopot, wielka przyjaźń – 12.10
Pojedynek na głosy – 14.10
Arab blues – 16.30
Daleko od Reykjaviku – 18.30
Dolina bogów – 20.30
 
Sala Morskie Oko
Piątek, 4 września
Włoskie wakacje  – 9.30, 19.10
Zieja – 17.00
Najgorsze wiersze świata – 21.10
Sobota, 5 września
Przyjaciele Treflika. Poranek filmowy (pokaz z tłumaczeniem w języku migowym) – 10.00
Daleko od Reykjaviku – 12.20   
Babyteeth – 14.20
Zieja – 16.40
Włoskie wakacje – 18.50
Najgorsze wiersze świata – 20.50
Niedziela, 6 września
Włoskie wakacje  –  10.20, 18.50
Daleko od Reykjaviku – 12.20   
Babyteeth – 14.20
Zieja – 16.40
Najgorsze wiersze świata – 20.50

  • ikonaOpublikowano: 03.09.2020 15:11
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (karolina.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 06.09.2020 09:45
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Najnowsze