Co nowego

Jak spędzić weekend #wGdyni

Weekend pełen wrażeń//collage z mat. pras. i zdjęć Anny Rezulak

Weekend pełen wrażeń//collage z mat. pras. i zdjęć Anny Rezulak

W ten weekend odsapniemy po wakacyjnych emocjach, a w oczekiwaniu na jesienne festiwale filmowe. To ostatnia okazja, żeby zajrzeć na festiwal „Miasto Słowa”. Gdy zaczyna dokuczać jesienna słota, można schronić się w kinie, a pogodniejsze chwile babiego lata zachęcają do przesiadywania na placu Grunwaldzkim. Zapraszamy!


„Muszla w dobrym tonie”


Na scenie gdyńskiej muszli koncertowej wystąpiło już blisko 50 artystów. Koncerty odbywają się w każdy piątek o godz. 19.00. 27 sierpnia wystąpi Piotr Szlempo.

Wstęp wolny. Wydarzenia organizowane są z zachowaniem środków bezpieczeństwa.
Cykl organizowany przez Stowarzyszenie Sztuka na oku jest dofinansowany ze środków miasta.

Spotkajmy się w Kinie Studyjnym GCF-u

Nie jeden, nie dwa, ale aż cztery nowe, polskie filmy można zobaczyć w Gdyńskim Centrum Filmowym. Kino Studyjne GCF-u zaprasza na weekendowe pokazy przedpremierowe komedii „Teściowie” i „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje”. Na ekrany wchodzi także „Zupa nic”, a dla dzieci – „Czarny młyn”.

„Teściowie” to szalona komedia o tym, co się może wydarzyć, gdy puszczają nerwy. Czy wesele po odwołanym ślubie to przepis na katastrofę? Rodzice pana młodego (Maja Ostaszewska i Marcin Dorociński) i panny młodej (Izabela Kuna i Adam Woronowicz) początkowo są w szoku. Co takiego się stało? Kto zawinił? Od słowa do słowa uprzejme uśmiechy zamieniają się w publiczne pranie brudów. Aż wreszcie wybucha prawdziwa bomba… A tymczasem, wesele rozkręca się w szaloną imprezę.

Od piątku do niedzieli, 27-29 sierpnia przedpremierowo można również oglądać komedię akcji „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje”. Film jest inspirowany prawdziwą historią Zdzisława Najmrodzkiego, legendarnego celebryty półświatka, który ośmieszał władze PRL-u, 29 razy wymykając się organom ścigania. Milicja dawała za głowę Najmrodzkiego milionowe nagrody, a jego brawurowe wyczyny śledziła cała Polska. W głównej roli występuje Dawid Ogrodnik, a film będzie w tym roku walczył o nagrody w Konkursie Głównym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Wśród pretendentów do Złotych Lwów jest również „Zupa nic”, jedna z filmowych premier tego tygodnia w Kinie Studyjnym GCF-u i najnowszy film Kingi Dębskiej. Tym razem reżyserka zabiera widzów do czasów PRL-u i dzieciństwa Marty i Kasi. W gwiazdorskiej obsadzie prequelu „Moje córki krowy”, czyli słodko-gorzkiej opowieści o dojrzewaniu i potrzebie wolności, której fabułę ponownie zainspirowały osobiste doświadczenia autorki, występują: Adam Woronowicz, Kinga Preis, Ewa Wiśniewska, Katarzyna Kwiatkowska, Rafał Rutkowski oraz stawiające pierwsze kroki na dużym ekranie Barbara Papis i Alicja Warchocka.

„Czarny Młyn” to tworzony z wielkim rozmachem film przygodowy, jakiego w Polsce jeszcze nie było. Fabuła powstała na motywach jednej z najpopularniejszych książek mistrza polskiej literatury młodzieżowej, Marcina Szczygielskiego. Twórcą filmu jest Mariusz Palej, autor docenianej w Polsce i za granicą produkcji „Za niebieskimi drzwiami”. Oprócz fantastycznych aktorów młodzieżowych w filmie wzięli udział m.in. Marcin Dorociński, Janusz Chabior i Magdalena Nieć.

W repertuarze Kina Studyjnego GCF-u są również m.in. filmy: „Annette”, „O nieskończoności”, „Czarna owca”, „Lassie, wróć!”, „Mistrz”, „Na rauszu”, „Polański, Horowitz. Hometown”.

Szczegóły informacje oraz bilety są dostępne na stronie www.gcf.org.pl. Kino działa w reżimie sanitarnym, obowiązuje dezynfekcja rąk oraz noszenie maseczek.

Klub Filmowy zaprasza

Klub Filmowy (ul. Polska 1) zaprasza 28 sierpnia na wydarzenie specjalne Double Mads. Co dwóch Madsów Mikkelsenów, to nie jeden! W ramach tego wyjątkowego pokazu „double feature” wyświetlone zostaną filmy: „Na rauszu” (godz. 16.00) i przedpremierowo „Jeźdźcy sprawiedliwości” (godz. 18.00).

Od 28 sierpnia do 1 września o godz. 20.30 odbędą się premierowe projekcje „O nieskończoności” Roya Anderssona. Za swój nowy film szwedzki reżyser został nagrodzony Srebrnym Lwem na MFF w Wenecji.

Od 29 sierpnia do 1 września o godz. 18.00 będzie można zobaczyć „Annette” w reż. Leosa Caraxa.
Repertuar i bilety na stronie:
www.klubfilmowy.pl.

Spacer po Śródmieściu

Rada Dzielnicy Śródmieście zaprasza 29 sierpnia o godz. 11.00 na spacer poświęcony historii Gdyni, który poprowadzi Arkadiusz Brzęczek – pasjonat, badacz historii Gdyni.
Wstęp wolny.
Spotkanie odbędzie się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

Towarzystwo Przyjaciół Orłowa zaprasza


Towarzystwo Przyjaciół Orłowa zaprasza 28 sierpnia o godz. 10.00 przed Domek Żeromskiego. Wystartuje stamtąd prozdrowotny spacer przyrodniczo-historyczny po Orłowie z przewodnikami: Małgorzatą Ewert – fitoterapeutką i Sławomirem Kitowskim – znawcą dziejów i walorów Orłowa.

Czas spaceru: 2 godz.

Trasa: spacer górną krawędzią i ścieżkami rezerwatu przyrody Kępa Redłowska z punktem widokowym na klifie, dalej wzdłuż pozostałości po schronach zimnowojennych do wąwozu i następnie powrót dolną krawędzią rezerwatu z naturalnym masażem piaskiem morskim, czyli spacer bosymi stopami po plaży, z twarzą ku słońcu.

Wskazane wygodne lekkie obuwie, czapeczka i mały plecak. Wstęp wolny.

Kino dzielnicowe


Gdyńskie dzielnice zapraszają na seanse pod chmurką:

– 27 sierpnia, godz. 20.30, Oksywie (ul. Jana Śmidowicza 49, teren Przystani Sąsiedzkiej) – „Włoskie wakacje”,
– 27 sierpnia, godz. 20.00, Wielki Kack (ul. Starodoworcowa 36 /dziedziniec SP nr 20)- „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu”,
– 27 sierpnia, godz. 20.00, Mały Kack (ul. Wieluńska 83, boisko) – „Praziomek”,
– 29 sierpnia, godz. 20.00, Dąbrowa (Szkoła podstawowa nr 47 w ZSP nr 3, ul. Nagietkowa 73) – „Praziomek”,
– 29 sierpnia, godz. 21.30, Dąbrowa (Szkoła podstawowa nr 47 w ZSP nr 3, ul. Nagietkowa 73) – „Na noże (Knives out)”.

Wydarzenia odbywają się z zachowaniem reżimu sanitarnego. Szczegóły są dostępne na Facebooku Dzielnice #wgdyni i na www.gdynia.pl/dzielnice.

Wydarzenia finansowane ze środków Budżetu Obywatelskiego na Karwinach, Obłużu, Redłowie, w Wielkim Kacku i Pustkach Cisowskich-Demptowie ze środków rad dzielnic.

„Gdynia o 10.00”– zwiedzaj i polecaj


Trwa II edycja gdyńskich spacerów z przewodnikami „Gdynia o 10.00”. Projekt Gdyńskiej Rady Turystycznej łączy w sobie tradycyjne zwiedzanie miasta z możliwością poznania gdyńskich hoteli.

– 28.08.2021 godz. 10.00
– Trasa Redłowo: Hotel Nadmorski – trasa przez Polankę Redłowską, las i Redłowo do Centrum Nauki Experyment – Robert Chrzanowski (zwiedzanie wystawy głównej Experymentu po zakupie biletu wg obowiązującego cennika),

– Trasa Centrum: Hotel Gdynia Boutique – Hotel Mercure Gdynia Centrum – Muzeum Miasta Gdyni – Ewelina Marciniak (zwiedzanie wystawy).

Zapisy na wycieczki odbywają się tylko telefonicznie, tel. 58 622 37 66. Zgłoszenia przyjmuje Miejska Informacja Turystyczna – od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-18.00.

Spacery odbywają się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

Szczegóły są dostępne na stronie:
www.grt-gdynia.pl/gdynia-o-10-tej.

Weekend pod znakiem architektury

Rozpoczęło się święto miłośników architektury – 11. edycja Weekendu Architektury. Tegorocznej odsłonie wydarzenia przyświeca hasło „pokora”. Łącznie przygotowano kilkadziesiąt punktów programu.

Do 29 sierpnia oczy wszystkich miłośników architektury, jak i samych architektów, powinny być zwrócone na Gdynię. Zbliża się Weekend Architektury, czyli kilkudniowe święto dobrych wzorców, inspiracji i porywających wizji rozwoju miast.

Dla tych, którzy projektują, i tych, którzy podziwiają

To już 11. edycja gdyńskiego wydarzenia, w którego programie znalazło się tym razem kilkadziesiąt różnych propozycji – spacerów, prelekcji, debat, otwartych pokazów filmowych, wystaw czy spotkań z architektami. Każdy z głównych bloków ma swoją nazwę. Tak samo każdemu z festiwalowych dni będzie przyświecać inne słowo, kolejno: Archi Pokora (czwartek), Archi Marzenia (piątek), Archi Odczuwanie (sobota) i Pamięć (niedziela).

Uczestnicy mogą wybierać m.in. spośród trzech tematycznych prelekcji, pięciu filmów dokumentalnych o tematyce miejsko-społecznej i architektonicznej, dziesięciu propozycji spacerów szlakiem architektonicznych perełek, kilku wystaw czy trzech kameralnych spotkań z elementami warsztatów. Ponadto na festiwalu poznamy laureatów 11. edycji konkursu fotograficznego „Gdyński modernizm w obiektywie”.
Coś dla siebie znajdą zarówno architekci i profesjonaliści, jak i miłośnicy współczesnej architektury, w tym gdyńskiego modernizmu.

Wydarzenia związane z Weekendem Architektury zagoszczą m.in. w przestrzeniach Gdyńskiego Centrum Filmowego, Konsulatu Kultury, Muzeum Miasta Gdyni czy Miejskich Hal Targowych.

Hasło przewodnie tegorocznej edycji to „pokora”. Odnosi się ono do tematu zrównoważonego rozwoju miast i gospodarki w kontekście projektowania z uwzględnieniem odpowiedzialności społecznej.

O wysoki poziom zaplanowanych wydarzeń zadba wyjątkowe grono gości i prelegentów, wymieniając chociażby cenionych i uznanych architektów oraz projektantów z pracowni, takich jak: APA Wojciechowski, M. i A. Domicz – Pracownia Architektury, MWArchitekci, ZOA Architekci, MiastoPracownia, ARCHDeco czy XYStudio. Wiedzą podzielą się także naukowcy związani m.in. z Politechniką Gdańską, Politechniką Śląską, Uniwersytetem Gdańskim, Uniwersytetem Warszawskim czy Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki, który jest zresztą głównym partnerem strategicznym Weekendu Architektury w Gdyni.

Warto prześledzić też szczegółowy program tegorocznego Weekendu Architektury, aby znaleźć najbardziej interesujące propozycje. Jest on dostępny na stronie www.weekendarchitektury.pl

  • ikonaOpublikowano: 26.08.2021 15:30
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (karolina.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 29.08.2021 17:10
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze