Co nowego

Jak spędzić weekend #wGdyni

Jeszcze nie ostygły emocje po 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, a już zbliża się kolejny pełen emocji weekend //collage z mat. pras.

Jeszcze nie ostygły emocje po 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, a już zbliża się kolejny pełen emocji weekend //collage z mat. pras.

Jeszcze nie ostygły emocje po 46. Festiwalu polskich Filmów Fabularnych, a już zbliża się kolejny weekend pełen emocji. Miłośnicy historii spędzą go na Festiwalu Filmowym NNW, a ci, którzy marzą o wielkich podróżach, posłuchają o nich w Gdynia Arenie. Nikt nie będzie się nudził.


Wielkie podróżnicze święto w Gdyni


Po długiej, pandemicznej przerwie Kolosy powracają w pełnej krasie – z bogatym programem spotkań z pasjonującymi ludźmi i fantastycznymi opowieściami o podróżniczych przygodach. 23. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów odbędą się w najbliższy weekend w Gdynia Arenie.

To już 23. edycja tego niezwykle popularnego wydarzenia. Jednak tegoroczne spotkanie jest wyczekiwane bardziej niż poprzednie odsłony. Powód? Od ostatniej stacjonarnej edycji Kolosów, kiedy hala Gdynia Arena wypełniła się miłośnikami opowieści o dalekich wyprawach, przygodach, odkryciach i ludziach spotykanych pod wszystkimi szerokościami geograficznymi, minęło trzydzieści miesięcy. W ubiegłym roku publiczność mogła śledzić wydarzenie wyłącznie online. Nic więc dziwnego, że wszyscy zainteresowani wprost nie mogą się doczekać kolejnego spotkania.

23. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów wystartują 1 października i potrwają 3 dni. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Festiwalowe spotkania będzie można śledzić także za pośrednictwem internetu. W sobotę i niedzielę transmisja (z wyłączeniem projekcji filmu o Krzysztofie Wielickim – „#TO_BE”) będzie dostępna na stronie gdynia.pl.

Więcej na www.gdynia.pl/spotkania.


XIII Festiwal Filmowy Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci


Filmowa jesień #wGdyni trwa. Nie zdążyliśmy jeszcze ochłonąć po 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, a już ruszyło kolejne duże wydarzenie. Mowa o festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci, który skupia się wokół tematyki historycznej i patriotycznej we współczesnej kinematografii. W programie znajduje się ponad 90 filmów fabularnych i dokumentalnych z całego świata, a do tego wideoklipy oraz słuchowiska radiowe. Wydarzenie potrwa do 2 października.

Festiwal NNW to cztery dni wypełnione atrakcjami dla wszystkich pasjonatów historii. Wydarzenie odbędzie się po raz trzynasty i w tym roku przybierze formułę hybrydową. Powstaną dwa kina plenerowe, a pokazy konkursowe zaplanowano w Gdyńskim Centrum Filmowym i Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej.

Organizatorzy przygotowali też wiele imprez dodatkowych – m.in. spotkania z twórcami, panele dyskusyjne, rozmowy po projekcjach, prezentacje nowości wydawniczych, ale również pokazy filmów niemych z muzyką na żywo.

Szczegółowe informacje o wydarzeniu można znaleźć na stronie festiwalu. Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Scena Kultury oraz miasto Gdynia.

Zobacz to, co najlepsze w Teatrze Miejskim


Teatr Miejski w Gdynia zaprasza:

– 1, 2 i 3 października o godz. 19.00 na spektakl „Prawiek i inne czasy” Olgi Tokarczuk w reż. Jacka Bały.
Burzliwy XX wiek opowiedziany historiami kilku pokoleń mieszkańców Prawieku, którzy walczą o swoje szczęście. Tu realizm spotyka się z magią, codzienność z niezwykłością, ludzie z aniołami, a życie płynnie przeplata się ze śmiercią w naturalnym porządku. Na gdyńskiej scenie powstał spektakl o szukaniu osobistej, wewnętrznej wolności, wyjściu poza schematy, stereotypy, konwencje społeczne, o odwadze, żeby samemu ustanawiać granice, tak jak robią to bohaterowie „Prawieku”.

Więcej na stronie internetowej www.teatrgombrowicza.art.pl.

Noc w tuBazie


„Noc w tuBazie” (al. Zwycięstwa 291) to okazja, aby zobaczyć, co na co dzień dzieje się w jej pracowniach. Wydarzenie rozpocznie się 2 października o godz. 17.00 i potrwa do godz. 21.00.

W programie: sitodruk na żywo – drukowanie toreb, odlewanie aluminium, wypał ceramiki w żywym ogniu – technika raku oraz pit fire, giełda kaseciaków, pokaz możliwości drukarek 3D czy wystawa malarstwa Julii Tymańskiej.

W Starej Wozowni o godz. 19.00 odbędzie się premiera filmu „Coś się ogarnie”.
O oprawę muzyczną zadba DIA.
Wstęp wolny.

Wydarzenie odbywa się zgodnie z obowiązującymi zasadami reżimu sanitarnego i jest realizowane dzięki wsparciu finansowemu miasta.

Kultura w Teatrze Gdynia Główna


Teatr Gdynia Główna zaprasza:

– 2 października o godz. 19.00 na dwa spektakle oparte na prozie Stanisława Lema i w reż. Ewy Ignaczak.
„Maska” to fascynujące odkrycie, które zgromadzi niemal wszystkich naukowców i dziennikarzy z każdego cywilizowanego zakątka kosmosu. Atrakcją „Kongresu Futurologicznego” będzie prezentacja zrekonstruowanego androida, u którego pierwszy raz w historii mogła pojawić się sztuczna inteligencja.

Gdzie kończy się żywy człowiek, a zaczyna bezduszna maszyna? Co jest ważniejsze – prawo czy etyka? Na te pytania spróbuje odpowiedzieć rozprawa sądowa przeciwko kierowcy rajdowemu Mr. Johnsowi, którego wszystkie fragmenty ciała wymieniono po wypadkach na nowoczesne protezy.
Bilety 45/50 zł.

– 3 października o godz. 12.00 na Stację Bajek – „Bajka o księżniczce Popi i smoku Tarabistarku” Pierre’a Gripariego.
Jak znaleźć ukochanego, który pojawia się tylko w snach i jakim sposobem pokonać mocarnego smoka Tarabistraka? Na te pytania będzie musiała znaleźć odpowiedź główna bohaterka. Dzielna i odważna księżniczka przemierzy świat w poszukiwaniu swojego wyśnionego ukochanego, księcia Pipo.
Bilety: 30 zł

Bilety online:
www.teatrgdyniaglowna.interticket.pl.
Szczegóły na stronach:
www.teatrgdyniaglowna.pl,
www.facebook.com/teatrgdyniaglowna.

Spotkajmy się w Kinie Studyjnym GCF-u


Już dawno na żaden film nie czekaliśmy tak długo, jak na ten. W Gdyńskim Centrum Filmowym nareszcie można obejrzeć 25. część serii filmów o Jamesie Bondzie! Poza tym w repertuarze znalazło się bardzo dużo polskiego kina oraz wspaniały, poruszający dokument o zwierzętach gospodarskich.

Do 2 października w Gdyni trwa festiwal kina historycznego Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci. W związku z tym na seanse z regularnego repertuaru Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza od 3 października. Na ekrany wchodzi wiele oczekiwanych tytułów.

Ponad rok później niż planowano – opóźnienie było spowodowane przez pandemię – nareszcie można zobaczyć film szpiegowski „Nie czas umierać”. To 25. część serii filmów o Jamesie Bondzie, a jednocześnie piąty i ostatni występ Daniela Craiga w roli słynnego agenta Jej Królewskiej Mości.

Na ekranach jest także film „Żeby nie było śladów” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego – laureat Srebrnych Lwów 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i polski kandydat do Oscara. Oparta na reportażu Cezarego Łazarewicza pod tym samym tytułem produkcja opowiada o jednej z najtragiczniejszych i nigdy nierozliczonych zbrodni komunistycznych: śmierci maturzysty Grzegorza Przemyka, zamordowanego przez funkcjonariuszy milicji obywatelskiej. W repertuarze Kina Studyjnego GCF-u są jeszcze dwa inne filmy, które uczestniczyły w Konkursie Głównym 46. FPFF: „Zupa nic” Kingi Dębskiej oraz „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” Mateusza Rakowicza.

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza również na film „Gunda”, poruszający dokument Wiktora Kossakowskiego osadzony w świecie zwierząt. Data premiery nie jest przypadkowa – październik to Międzynarodowy Miesiąc Dobroci dla Zwierząt, a 1 października to Światowy Dzień Wegetarianizmu. Tytułowa świnia Gunda mieszka na farmie i właśnie została mamą gromadki prosiąt. Kamera Kossakowskiego obserwuje z bliska pierwsze tygodnie ich życia.

W nadchodzącym tygodniu można zobaczyć także filmy: „Teściowie”, „Jak rozmawiać z psem”, „Jeźdźcy sprawiedliwości”, „Fatima”, „Wyszyński. Zemsta czy przebaczenie”, „Undine”, „Gagarine”.

Podaruj komuś rower


Fundacja „Już Pomagam” zaprasza chętnych gdynian do udziału w akcji charytatywnej pt. „Podaruj – zaopiekuj się rowerem”. Wydarzenie odbędzie się 3 października w godz. 12.00-14.00 w muszli koncertowej znajdującej się na placu Grunwaldzkim.

Są takie osoby, które mają niepotrzebny rower w garażu czy piwnicy. A z drugiej strony są osoby, które go potrzebują, by dojechać do szkoły lub pracy. Akcja dotyczy także rolek i hulajnóg. Można też przynieść książki, plecaki, torebki w bardzo dobrym stanie.
Czas urozmaicą występy artystów z Młodzieżowego Domu Kultury z Gdyni.

Patronat nad wydarzeniem objęły: posłanka Henryka Krzywonos-Strycharska oraz przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska.

  • ikonaOpublikowano: 01.10.2021 08:35
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (karolina.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 03.10.2021 16:05
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze