Co nowego

Jak spędzić weekend #wGdyni

Najbliższe dni to okres zadumy i refleksji, ale to nie oznacza, że w mieście nic w tym czasie nie będzie się działo//collage z materiałów prasowych

Najbliższe dni to okres zadumy i refleksji, ale to nie oznacza, że w mieście nic w tym czasie nie będzie się działo//collage z materiałów prasowych

Najbliższe dni to okres zadumy i refleksji, ale to nie oznacza, że w mieście nic w tym czasie nie będzie się działo. Teatr, kino i wspomnienia - tym będzie żyła kulturalna Gdynia w najbliższych dniach.



Teatr Gdynia Główna zaprasza
Teatr Gdynia Główna zaprasza:
– 29 oraz 30 października o godz. 19.00 na spektakl „i… jakoś to będzie” wg „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza w reż. Idy Bocian.
Miłość spełniona, miłość odrzucona, no i miłość do ojczyzny. Skryte pragnienia, wielkie tajemnice i nieoczywiste tęsknoty. W Święto Zakochanych zaprosimy Was na naszą interpretację polskiej epopei narodowej. Telimena chce zdobyć męża, Tadeusz pragnie Zosi, ale nie potrafi odrzucić amorów doświadczonej kobiety, Gerwazy myśli tylko o zemście, a Księdza Robaka dręczy ciężar wielkiej tajemnicy.
Bilety 35/40 zł.
– 31 października o godz. 12.00 na Stację Bajek „Zuchwała historia z zakurzonej półki” w reż. Grzegorza Kujawińskiego.
W Krainie Poczytności, czyli świecie zamieszkanym przez książki, drgają kartki i trzęsą się ze strachu grzbiety. Bezlitosny i zyskujący popularność Tyran nawołuje do zniszczenia wszystkich dzieł o dobrym zakończeniu. Czy ktoś zdoła mu się przeciwstawić i przywrócić ład w krainie słowa? Na czele książkowego ruchu oporu stanie Dziewczynka/Książka, samotne dzieło, które nie pamięta swoich rodziców i pozbawione jest tytułu i zakończenia.
Bilety: 30 zł

Sprzedaż online: www.teatrgdyniaglowna.interticket.pl
Szczegóły na www.teatrgdyniaglowna.pl oraz www.facebook.com/teatrgdyniaglowna.
Rezerwacje:
tel. 58 351 15 12,
kom. 600 306 634, 600 306 632,
mail teatr@teatrgdyniaglowna.pl.
***
Zobacz to, co najlepsze w Teatrze Miejskim w Gdyni!

Teatr Miejski w Gdyni zaprasza 29 i 30 października na najpiękniejszą komedię świata - „Sen nocy letniej” Williama Szekspira w reżyserii Rafała Szumskiego.
Wciągająca opowieść o różnych odcieniach miłości, bliskości, relacji w związkach. Zaczarowany las, magiczni bohaterowie, radość, namiętność, szaleństwo i nuta refleksji. Czym bywa miłość? Przekonaj się sam! Tylko w Teatrze Miejskim w Gdyni, zapraszamy, chodźcie do nas!
***
Wyjątkowy koncert w rocznicę śmierci św. Maksymiliana
Maj 1937 roku był dla gdyńskich franciszkanów czasem wyjątkowym. Wtedy to o. Maksymilian Kolbe poświęcił kaplicę pw. św. Antoniego, stanowiącą podwaliny obecnego kościoła Franciszkanów. W roku 80. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana zabrzmi tutaj koncert Pawła Łukaszewskiego „Requiem” w wykonaniu Polskiego Chóru Kameralnego.
 
Wystąpią: Roberta Mameli – wybitna włoska sopranistka, Adam Krużel – baryton związany na stałe z operą w Ratyzbonie, Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis oraz najsłynniejsza polska orkiestra Sinfonia Varsovia pod kierunkiem Jana Łukaszewskiego.
Koncert odbędzie się 30 października o godz. 19.30 w kościele pw. św. Antoniego (ul. Ujejskiego 40). Obowiązują zasady reżimu sanitarnego.
Wstęp wolny.
Koncert dofinansowano ze środków ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

***
Spotkajmy się w Kinie Studyjnym GCF
Premiery filmów nagrodzonych na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a także interesujące spotkania wokół filmowych dokumentów – Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na seanse.

Jedną z filmowych premier tego tygodnia jest komediodramat „Moje wspaniałe życie” Łukasza Grzegorzka, nagrodzony za reżyserię na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Może i wspaniałe, ale czy na pewno moje? Z takim pytaniem mierzy się główna bohaterka filmu, Joanna (w tej roli Agata Buzek). Troskliwa córka, wyluzowana matka, lubiana nauczycielka, żona, z którą można konie kraść – w każdej z tych ról wypada doskonale. I w żadnej z nich od dawna nie czuje się sobą. Dlatego „Jo” prowadzi podwójne życie. Odtwórczyni głównej roli partnerują Jacek Braciak i Adam Woronowicz.
Analityk z Wall Street obserwuje niepokojące zjawisko: jego modele komputerowe zachowują się nietypowo. Zupełnie tak jak rozmnażające się w jego mieszkaniu komary. Taki jest punkt wyjścia akcji w filmie „Mosquito State” w reż. Filipa Jana Rymszy. To polsko-amerykańska koprodukcja, która na ostatnim Festiwalu w Gdyni otrzymała nagrodę „Złoty Pazur” w kategorii Inne Spojrzenie, premiujące filmy artystyczne i poszukujące niestandardowych form wyrazu.
Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na nowy sezon spotkań ze światowym malarstwem. Z cyklu „Sztuka w Centrum” 30 października będzie można obejrzeć film „Art Beats. Ermitaż: potęga sztuki”. Stworzony we współpracy z Państwowym Muzeum Ermitażu w Petersburgu dokument ukazuje historię tej wyjątkowej instytucji i równie wyjątkowego miasta, od czasów cara Piotra I po czasy współczesne. Dzieło zabierze widzów do wnętrz Ermitażu i Pałacu Zimowego, gdzie podziwiać będą mogli najwybitniejsze dokonania europejskiej sztuki: od dzieł Leonarda da Vinci i Rafaela Santi, po dzieła Rubensa, Tycjana i Rembrandta.
Do grudnia można uczestniczyć w wydarzeniach – filmowych i nie tylko – zaplanowanych w ramach projektu Kultura+Senior, realizowanego przez Pomorską Fundację Filmową. W środę, 3 listopada, o godz. 11.00 w Kinie Studyjnym GCF odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego „Kobieta”, a po seansie spotkanie z socjolożką Aleksandrą Mosiołek. Wstęp wolny, ale obowiązują zapisy. Szczegóły na stronie www.gcf.org.pl.
W repertuarze również: „Wesele”, „Diuna”, „Furioza”, „Ostatniej nocy w Socho”, „Rodzina Addamsów 2”, „Fatima”, „Poufne lekcje perskiego”, „Narcyz i Złotousty”, „Jeźdźcy sprawiedliwości”.
1 listopada kino będzie czynne od godz. 13.00.
Strona: www.gcf.org.pl.
***
Porozmawiaj z pszczelarzem
Pszczoły i inne owady zapylające są niezwykle ważną, a wręcz niezbędną częścią ekosystemu. O tym, co możemy zrobić dla ich ochrony, gdzie pszczoły latają zbierać pyłki, a także jak to zostać pszczelarzem w mieście będzie można posłuchać podczas wyjątkowego spotkania w Muzeum Miasta Gdyni.
29 października gościem muzeum będzie Wojciech Albecki – wiceprezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Gdyni oraz opiekun pasieki na dachu Urzędu Miasta Gdyni.
Wstęp bezpłatny, należy się jednak zapisać na stronie: www.muzeumgdynia.pl.
Wydarzenie organizuje Wydział Środowiska we współpracy z Muzeum Miasta Gdyni.
***
Dynia w Gdyni
Już w najbliższą sobotę, 30 października, na terenie Parku Kolibki w Gdyni, odbędzie się kolejna impreza na orientację „Dynia w Gdyni”, dedykowana wszystkim poszukiwaczom nocnych przygód z mapą i kompasem.

Dynia w Gdyni to gra na orientację, która rozpocznie się o godzinie 16:00 w sobotę, w Parku Kolibki i polegać będzie na odnalezieniu punktów kontrolnych za pomocą mapy i kompasu. Organizatorzy przygotowali dla uczestników dwie trasy o różnym stopniu trudności. Dla początkujących czekać będzie „Dzika trasa”, którą pokonać trzeba będzie indywidualnie, a wszyscy, którzy czują się pewniej i nie przeraża ich wizja ciemnego zwiedzania lasu, będą mogli wystartować na trasie B – „Strach się bać”. Dodatkową opcją na tej trasie jest możliwość wystawienia zespołów do 5 osób, by każdy czuł się komfortowo i pewnie pokonując parkowe zakamarki w poszukiwaniu punktów kontrolnych.
Do imprezy można zgłaszać się do najbliższego piątku, czyli do 29 października, do godziny 00:01 poprzez formularz internetowy.

***
Gra z mapą i kompasem
W niedzielę 31 października, odbędzie się kolejna gra na orientację dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Tym razem spotykamy się na Chwarznie-Wiczlinie.
Gra polegała będzie  na potwierdzeniu punktów kontrolnych na wybranej trasie. Uczestnicy do wyboru będą mieli trzy trasy: łatwą, średnią i trudną, wybrany szlak muszą pokonać w godz. 9.00-13.00. Na mecie na zawodników czekają medale. Miejsce startu: parking leśny przy Leśniczówce Rogulewo 01.
Przedsięwzięcie realizowane i sfinansowane jest z budżetu Miasta Gdyni w ramach środków Budżetu Obywatelskiego, wstęp wolny.
Koordynatorem jest Gdyńskie Centrum Sportu.
Regulamin i kodQR dostępne w wydarzeniu.

***
Pucharu w biegach dla dzieci i młodzieży
W sobotę 30 października Wielki Kack stanie się areną zmagań najmłodszych zawodników startujących w kolejnej edycji Pucharu w biegach dla dzieci i młodzieży.
Trasy biegów prowadzić będą leśnymi ścieżkami, a ich długość uzależniona będzie od kategorii wiekowej. Najmłodsi, startujący w Biegu Majtka i Marynarza, do przebiegnięcia będą mieli dystans 100 metrów, lecz przez cały czas trwania biegu będzie musiał im towarzyszyć opiekun. Starsi marynarze przebiegną 300 metrów, a ich koleżanki i koledzy rywalizujący w kategoriach Mat, Bosman, Chorąży i Porucznik wystartują na trasie o długości 500 metrów. Najstarsi rangą, czyli kapitanowie, komandorzy, kontradmirałowie i admirałowie mierzyć się będą natomiast z trasą o długości 1 km.
Udział w imprezie jest bezpłatny, gdyż jest ona finansowana w ramach środków pochodzących z Budżetu Obywatelskiego Gdyni, na zawodników którzy nie zapisali się przez formularz zgłoszeniowy, czekało będzie 50 pakietów w Biurze Startowym na skrzyżowaniu ulic Starochwaszczyńskiej i Beskidzkiej, otwartym od godz. 8.00, start biegów o godz. 9.00.
Regulamin i plan startów dostępne w wydarzeniu.

  • ikonaOpublikowano: 29.10.2021 12:00
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (karolina.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 29.10.2021 15:44
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Najnowsze