Co nowego

Jak spędzić weekend #wGdyni

Oto, co czeka nas w ten weekend. A to nie wszystko//fot. z mat.pras.

Oto, co czeka nas w ten weekend. A to nie wszystko//fot. z mat.pras.

Choć maj zafundował nam nieco chłodne przyjęcie, budzącej się do życia wiosny nie zatrzyma już nic. To moment, kiedy możemy cieszyć się zielenią i wypoczywać na łonie natury. Spacery, sportowe aktywności i wielka majówka na Kolibkach – oto, co czeka nas w ten weekend. A to nie wszystko.

„Ogród & wielka majówka”

Od 6 do 8 maja w parku Kolibki swoją ofertę będą prezentować wystawcy z całej Polski. Działkowcy i fani ogrodnictwa znajdą u nich różnego rodzaju kwiaty rabatowe i balkonowe, krzewy ozdobne i owocowe czy zioła i sadzonki warzyw. Dostępne będą też narzędzia i akcesoria przydatne w ogrodzie.

To propozycja dla miłośników ogrodnictwa, regionalnych przysmaków i spędzania wolnego czasu na łonie natury. W Gdyni po raz kolejny odbędą się targi, kiermasz i piknik „Ogród & wielka majówka”. Z tej okazji do parku Kolibki zawitają wystawcy z całego kraju, którzy zapewnią duży wybór kwiatów, roślin i akcesoriów ogrodowych. Nie zabraknie też warsztatów, pokazów kulinarnych, koncertów oraz atrakcji dla najmłodszych.

Targi będzie można odwiedzać przez trzy dni w godz. 10.00-18.00. Wstęp jest płatny. Bilety normalny kosztuje 8 złotych. Z wejściówki ulgowej w cenie 6 złotych mogą skorzystać emeryci i dzieci powyżej 12. roku życia. Dzieci do 12 lat, studenci oraz osoby z niepełnosprawnościami – wstęp wolny. Trwa sprzedaż online na stronie ogrod-gdynia.pl.

Zobacz to, co najlepsze w Teatrze Miejskim

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni zaprasza 7 i 8 maja na premierową „Pułapkę” Tadeusza Różewicza w reż. Krzysztofa Babickiego.
Intrygująca opowieść o życiu jednego z największych pisarzy XX wieku. O jego nieoczywistych związkach, burzliwych rozstaniach, fascynujących kobietach, trudnych relacjach rodzinnych i wizjach przyszłości, które się ziściły.

Strona internetowa:
https://teatrgombrowicza.art.pl/.

Spacer „Modernizm w dzielnicy Chylonia”

7 maja o godz. 14.00 odbędzie się Spacer Gdyńskiego Szlaku Modernizmu w cyklu „Architektura dzielnic Gdyni”.
 
2. edycja spaceru pt.: „Modernizm w dzielnicy Chylonia" rozpocznie się przy  Poczcie Chylońskiej (ul. Chylońska 124). Trasa powieod Chylońskiej Piły do dawnego siedliska wsi.
Prowadzenie: Robert Chrzanowski (certyfikowany przewodnik Gdyńskiego Szlaku Modernizmu, historyk, badacz gdyńskiej architektury).
Wstęp wolny.
 
Trasa spaceru poprowadzi przez jedną z najstarszych dzielnic Gdyni, włączoną w granice miasta w 1930 r. Dawna wieś, założona przez Krzyżaków w XIV w., według planów sporządzonych przez Jerzego Müllera, miała stać się regularnie zabudowaną dzielnicą Wielkiej Gdyni. W trakcie spaceru przekonamy się, w jakim stopniu ten plan został zrealizowany. Zobaczymy także przykłady architektury z okresu międzywojennego, projektowanej przez wziętych inżynierów, które decydują o niezwykle zróżnicowanym obliczu modernistycznej Chyloni: wille, małe kamieniczki, wielkomiejskie inwestycje, ale także budowle spółdzielcze oraz budynki publiczne; zobaczymy również, jak budowali się mniej zamożni inwestorzy.
Wśród oryginalnych realizacji warto wymienić m.in. :
  • zespół Spółdzielni Budowy Mieszkań Ekonomicznych przy ul. Krzywej (proj. Włodzimierz Prochaska, Stanisław Garliński, Tadeusz Jędrzejewski)
  • Urząd Pocztowy w Chyloni przy ul. Chylońskiej 124
  • kamienice Antoniego Vossa przy ul. Chylońskiej 91-93 (proj. T. Frankowski i Maksymilian Zuske)
  • dom Leona Kunkela przy ul. Młyńskiej 23
Więcej: modernizmgdyni.pl oraz facebook.com/modernizmgdyni.

Teatr Gdynia Główna poleca

Teatr Gdynia Główna zaprasza:
  • 8 maja o godz. 12.00 na STACJĘ BAJEK: „Bajka o Bajce. Szczęśliwy koniec” w reż. Ewy Ignaczak, opowiadająca burzliwe losy księcia Pipo i księżniczki Popi. W spektaklu śledzimy ich podróż po Krainie Do Której Nikt Nigdy Nie Chodzi i wizytę w Bibliotece prowadzonej przez Białego Szczura, gdzie bohaterowie spróbują przeczytać Księgę Swojego Życia. Czy lektura tej Księgi rzeczywiście da im wskazówki i mądrość niezbędną do kontynuacji swoich poszukiwań? Bilety: 35 zł.
  • 8 maja o godz. 18.00 na „Epitafium dla władzy” insp. myślą „cesarza” Ryszarda Kapuścińskiego. Spektakl w sposób uniwersalny ujawnia także wszystkie mechanizmy władzy autorytarnej – unikanie przez władcę odpowiedzialności za swoje decyzje, wszechobecną inwigilację, nepotyzm, korupcję, promowanie osób „biernych, miernych, lecz wiernych”, ingerencję we wszystkie dziedziny życia poddanych, brutalne tłumienie protestów i wręcz nieustanne tworzenie wielce skomplikowanych aktów prawnych wprowadzających nowy ład. Bilety: 35/40 zł.
Sprzedaż online:
http://teatrgdyniaglowna.interticket.pl/
Szczegóły na teatrgdyniaglowna.pl

Koncerty

Przed nami kolejne koncerty w ramach 6. Dni Muzyki Wokalnej w Gdyni. Zgodnie z założeniem wydarzenia, wszystkie koncerty szóstej edycji cyklu (każdy w innym repertuarze) wykona Zespół Wokalny Simultaneo. Po wieczorach wypełnionych muzyką wokalno-organową i kompozycjami współczesnymi, czekają nas koncerty w repertuarze barokowym (z towarzyszeniem klawesynu i wiolonczeli barokowej) oraz romantycznym.
Wciąż można wziąć udział w zorganizowanym przez Simultaneo konkursie i wygrać jedną z pięciu płyt zespołu, „Pearsall & Kreek” z angielską i estońską muzyką chóralną a cappella. W tym celu należy być obecnym na obu koncertach i zgłosić chęć uczestnictwa w losowaniu.
Na wszystkie koncerty w ramach 6. Dni Muzyki Wokalnej w Gdyni wstęp jest bezpłatny. Daty i miejsca koncertów:
  • 7 maja o godz. 18.45 w kościele pw. św. Wawrzyńca (Wielki Kack)
  • 8 maja o godz. 18.45 w kościele pw. św. Andrzeja Boboli (Obłuże)
Wydarzenie organizowane jest przez Fundację Polihymnia i współfinansowane przez Miasto Gdynia. Szczegóły na www.simultaneo.pl.
***
Przed nami koncert jazzowy zespołu ICX. Wydarzenie będące częścią projektu ICX Jazz Tour odbędzie się 7 maja o godz. 19.00 w Gdyńskiej Muszli Koncertowej.
ICX to wysokiej klasy profesjonalni muzycy z Ameryki i Europy, którzy współpracują z wiodącymi współczesnymi wykonawcami muzyki rozrywkowej. Ich pasją jest koncertowanie i kontakt z publicznością. Większość z muzyków z zespołu ICX wykłada także na amerykańskich uczelniach muzycznych.
Koncert jest bezpłatny.
Koncert objęty honorowym patronatem Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka.

Pchli targ w Gdyni

Rada Dzielnicy Śródmieście wspólnie z Wydziałem Polityki Rodzinnej zapraszają mieszkańców na cykl wydarzeń pod wspólnym tytułem „Pchle targi tematyczne".
Od kwietnia do sierpnia 2022 na ul. Abrahama pomiędzy ul. 10 Lutego i ul. Batorego (odcinek woonerf) odbędzie się pięć pchlich targów, na których będzie można sprzedawać i kupować różne rzeczy.
8 maja w godz. 10.00-14.00 będą to ubrania.

„Plac zabaw”

Już 6 maja siedziba Traffic Design przy Żeromskiego 36 w Gdyni zamieni się w wizualny pisk radości.
W ramach wystawy „Plac zabaw” Agaty Królak zostanie zaprezentowanych 12 ceramicznych obiektów określonych jako formy „wazonopodobne”. Abstrakcyjne prace powstawały w ostatnich miesiącach jako efekt twórczej zabawy bliskiej dziecięcej intuicji, nieskrępowanej dążeniem do doskonałej formy, ale skoncentrowanej na swobodnym wyrazie i frajdzie z brudzenia sobie rąk.
Artystka sam proces określa jako kreatywne błądzenie, eksplorację, gdzie przekracza granice estetyki i deformacji. Obiektom wazonopodobnym w galerii towarzyszyć będzie mural nawiązujący do motywów z prac.
Wystawę „Plac Zabaw” otwiera wernisaż 6 maja o godz. 19.00. W kolejne dni będzie dostępna dla oglądających do 29 maja w siedzibie Traffic Design przy ul. Żeromskiego 36 w Gdyni od czwartku do soboty między 12.00 a 16.00. 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Naciśnij CTRL i przewiń, by przybliżyć mapę
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

  • ikonaOpublikowano: 05.05.2022 15:50
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (karolina.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 06.05.2022 09:29
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Najnowsze