Co nowego

Jakie będzie nowe Mevo

Rowery Mevo w Gdyni, fot. Kamil Złoch

Rowery Mevo w Gdyni, fot. Kamil Złoch

System mieszany, ponad 4 tys. rowerów, w tym przynajmniej tysiąc tradycyjnych, kontrakt na 6 lat, decentralizacja ładowania baterii, abonament nie wyższy niż 30 zł – to główne założenia nowego systemu Mevo, które zespół projektowy przedstawił na spotkaniu z mieszkańcami metropolii we wtorek, 12 stycznia.


Dobiega końca ogłoszony w kwietniu dialog konkurencyjny, w którym bierze udział trzech potencjalnych wykonawców. W najbliższych dniach zostaną oni zaproszeni do składania ofert. Nowe Mevo obejmie swoim zasięgiem wszystkie dotychczasowe gminy. Do projektu dołączają Kosakowo i Kolbudy
 
We wtorek, 12 stycznia odbyło się kolejne spotkanie z mieszkańcami metropolii dot. przyszłości Mevo. Na poprzednich użytkownicy rowerów przedstawiali swoje rekomendacje i propozycje zmian w nowym systemie. Na wtorkowym spotkaniu zespół projektowy, złożony m.in. z oficerów rowerowych, specjalistów ds. zamówień publicznych i finansów oraz prawników, zaprezentowałł główne założenia nowego systemu. Zostały one wypracowane podczas dialogu konkurencyjnego z trzema wybranymi firmami.

Dialog konkurencyjny na finiszu

W grudniu 2020 roku zakończyły się rozmowy z potencjalnymi wykonawcami Mevo w ramach dialogu konkurencyjnego ogłoszonego w kwietniu ubiegłego roku. W spotkaniach brały udział trzy firmy: konsorcjum BikeU i Freebike, firma Marfina (Movienta) z podwykonawcą Geovelo oraz Nextbike Polska. Potencjalni wykonawcy przedstawili swoje możliwości techniczne i wspólnie z zespołem projektowym pracowali nad rozwiązaniami najkorzystniejszymi dla mieszkańców metropoliii. Kolejny krok to zaproszenie wykonawców uczestniczących w dialogu do składania ofert, co planowane jest na drugą połowę stycznia. Od momentu wysłania zaproszenia będą oni mieli 30 dni na przesłanie ofert. Zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych - dialog konkurencyjny jest poufny. Siwz, zawierająca podjęte na podstawie informacji pozyskanych od wykonawców w dialogu ustalenia, zostanie opublikowana na stronie internetowej zamawiającego wraz z zaproszeniem do składania ofert. Wybór najkorzystniejszej oferty i podpisanie 6-letniej umowy planowane jest na marzec. Zgodnie z zapowiedziami potencjalnych wykonawców – system mógłby ruszyć do końca 2021 roku

System mieszany, usługa, a nie dostawa


Zgodnie z rekomendacjami mieszkańców przedstawionymi podczas warsztatów i spotkań, a także po przeprowadzeniu szczegółowych analiz (analiza modelu funkcjonowania SRM Mevo, analiza przyłączy elektrycznych, analiza finansowo-ekonomiczna SRM Mevo, analiza rozwiązań dot. funkcjonowania SRM Mevo) i na podstawie badań ankietowych użytkowników Mevo zostały wypracowane główne założenia nowego Mevo
 
Mevo 2.0 będzie systemem mieszanym złożonym z 4099 rowerów, przy czym przynajmniej 1000 stanowić będą rowery tradycyjne. Infrastruktura oraz rowery będące w posiadaniu OMGGS zostaną wykorzystane w nowym systemie. W przeciwieństwie do Mevo 1.0 tym razem zamawiana będzie usługa, a nie dostawa rowerów. Oznacza to, że operator otrzymuje zapłatę za usługę w równych ratach za każdy miesiąc działania systemu. System ładowania baterii będzie zdecentralizowany. 
 
Bez zmian pozostanie system zwrotu rowerów. Będzie można zwracać je tak, jak do tej pory, również poza stacjami. System będzie działał w sezonie 9+3 – przez 9 m-cy 100% floty, od grudnia do końca lutego - 50% floty. 
 
Abonament nie będzie kosztował więcej niż 30 zł. W ramach tej opłaty będzie można korzystać przez 60 minut z rowerów elektrycznych i 120 minut z rowerów tradycyjnych dziennie. 

System swoim zasięgiem obejmie 16 gmin – dotychczasowe 14 (Gdańsk, Gdynia, Sopot, Żukowo, Reda, Pruszcz Gdański, Tczew, Sierakowice, Rumia, Somonino, Stężyca, Kartuzy, Puck i Władysławowo), a także dodatkowo Kolbudy i Kosakowo.

- Dzięki współpracy w ramach wspólnoty Obszaru Metropolitarnego Gdańsk-Gdynia-Sopot już wkrótce będziemy mogli korzystać z nowoczesnego, sprawnego i ekologicznego systemu rowerów miejskich Mevo 2.0. - mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Źródło: OMGGS

  • ikonaOpublikowano: 13.01.2021 12:02
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 13.01.2021 18:30
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze