Co nowego

Jolanta Sobierańska-Grenda nową minister zdrowia

Jolanta Sobierańska-Grenda – nowa minister zdrowia (fot. Szpitale Pomorskie/FB)

Jolanta Sobierańska-Grenda – nowa minister zdrowia (fot. Szpitale Pomorskie/FB)

W wyniku rekonstrukcji rządu ogłoszonej przez premiera Donalda Tuska 23 lipca, Jolanta Sobierańska-Grenda, dotychczasowa prezes samorządowej spółki Szpitale Pomorskie, została nową minister zdrowia. Zastąpiła na tym stanowisku Izabelę Leszczynę.


 
23 lipca premier Donald Tusk ogłosił rekonstrukcję rządu. Wynikiem tego jest m.in. zmiana w Ministerstwie Zdrowia. Nową minister zdrowia została dotychczasowa prezes Szpitali Pomorskich Jolanta Sobierańska-Grenda. Zastąpiła na tym stanowisku Izabelę Leszczynę.

Jolanta Sobierańska-Grenda to osoba z ogromnym doświadczeniem na stanowiskach zarządczych w ochronie zdrowia. Od 2017 roku była prezesem samorządowej spółki Szpitale Pomorskie, w skład której wchodzą: Szpital św. Wincentego a Paulo w Gdyni, Szpital Morski im. PCK w Gdyni, Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy w Wejherowie, a także Centrum Medyczne Smoluchowskiego w Gdańsku.
Ogromnie się cieszymy, że nową minister zdrowia została Jolanta Sobierańska-Grenda – osoba, z którą wielokrotnie mieliśmy okazję współpracować i poznać ją z jak najlepszej strony. Pani Jolanto, życzę wielu sukcesów w realizacji ambitnych planów dla polskiej ochrony zdrowia, odwagi w podejmowaniu decyzji i satysfakcji z pełnienia tej ważnej misji publicznej. Jestem przekonana, że Pani zaangażowanie i profesjonalizm tylko przyczynią się do podnoszenia jakości opieki medycznej – życzy nowej minister Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni.

Jolanta Sobierańska-Grenda znana jest ze skuteczności, którą można było zaobserwować przy realizacji procesów konsolidacji i restrukturyzacji placówek medycznych na Pomorzu, w Gdyni, ale także w innych miejscach kraju. Nigdy nie bała się trudnych wyzwań. Dzięki jej zaangażowaniu i wizji rozwoju gdyńskie szpitale przeszły szereg modernizacji. Stały się nowoczesne, przyjazne pacjentom i lepiej dostosowane do współczesnych standardów. Pani Jolanto, gratuluję i trzymam kciuki – dodaje Tomasz Augustyniak, dyrektor ds. społecznych Urzędu Miasta Gdyni.  

Nowa minister zdrowia


Jolanta Sobierańska-Grenda jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji UG, radcą prawnym, ukończyła studia MBA dla Kadry Medycznej w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Ma bogate doświadczenie na stanowiskach zarządzających, początkowo szczebla powiatowego (pełniła funkcję Sekretarza Powiatu Malborskiego), a następnie wojewódzkiego (była dyrektorem Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego). Sprawowała nadzór nad podmiotami leczniczymi dla których podmiotem tworzącym jest Samorząd Województwa Pomorskiego.

W ramach działań udało się jej zrealizować szereg konsolidacji, zarówno w ramach jednego właściciela, jak i pomiędzy szpitalami marszałkowskimi i powiatowymi oraz Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Nadzorowała 11 przekształceń szpitali marszałkowskich w spółki prawa handlowego wraz z uzyskiwaniem wsparcia z Ministerstwa Zdrowia.

Posiada także doświadczenie w doradztwie w procesie przekształcania i restrukturyzacji szpitali powiatowych, zarówno w ramach rządowego programu pod nazwą „Wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w działaniach stabilizujących system ochrony zdrowia”, jak i w procesie uzyskiwania wsparcia z Ministerstwa Zdrowia.

Jest także wykładowczynią na licznych kursach oraz studiach MBA dla kadry medycznej, m.in. na Akademii Leona Koźmińskiego oraz Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

Nowa minister zdrowia jest m.in. laureatką Konkursu „Lwy Koźmińskiego” w kategorii menedżer, w tym roku otrzymała również nagrodę Kobiety Rynku Zdrowia.

  • ikonaOpublikowano: 23.07.2025 12:48
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (magdalena.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 23.07.2025 14:15
  • ikonaZmodyfikował: Jakub Winiewski
ikona

Zobacz także

Najnowsze