Co nowego

Jubileuszowe Święto Policji

Obchody Święta Policji w komisariacie policji w Chwarznie. Fot. Przemysław Kozłowski

Obchody Święta Policji w komisariacie policji w Chwarznie. Fot. Przemysław Kozłowski

Tegoroczne obchody Święta Policji są szczególne. Wypadają w 100 rocznicę powołania Policji Państwowej w Gdyni i w 95 rocznicę utworzenia policji kobiecej w Polsce, a także w 30-lecie powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.

O tych wszystkich jubileuszach, i wyjątkowym charakterze tegorocznego święta, przypomniał podczas uroczystości w komisariacie policji na Chwarznie inspektor Sławomir Pachura, Komendant Miejski Policji w Gdyni.

Polska Policja Państwowa została powołana niedługo po odzyskaniu niepodległości, w 1919 roku. Wkrótce po oficjalnym powołaniu rozpoczęto w młodym państwie formowanie jednostek terenowych policji – komend i komisariatów. W Gdyni utworzoną ją w 1920 roku, dlatego 100-lecie gdyńskiej policji przypada rok później niż polskiej.

Pięć lat po powstaniu Policja Państwowa otworzyła swe drzwi na pracownice. Do uznawanego za męski zawodu dołączyły kobiety, również w Gdyni, gdzie policjantki zajmowały się głównie sprawami prostytucji, handlu kobietami i opieki społecznej.

Po 95 latach w Gdyni służy 119 policjantek, co stanowi 19 % stanu osobowego jednostki, i wykonują zadania we wszystkich pionach – prewencyjnym, kryminalnym i wspomagającym. Najmłodsza funkcjonariuszka ma 19 lat, a najstarsza 60. Najdłuższy staż żeńskiej służby to 29 lat.

Obchody Święta Policji w komisariacie policji w Chwarznie. Fot. Przemysław Kozłowski
Przed nadaniem awansów, odznaczeń i wyróżnień obecnym podczas obchodów funkcjonariuszom, komendant Pachura podkreślił, że policja nie jest bytem samoistnym: - Dla nas, funkcjonariuszy, priorytetem jest bezpieczeństwo mieszkańców Gdyni. Dlatego ważna jest dla naszej formacji ocena naszych działań przez gdynian. Taka ocena jest wskazówką do zmian i rozwoju na rzecz poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego. W naszych działaniach wspomagają nas liczne instytucje państwowe, wojskowe, uczelniane, społeczne, a w szczególności samorządowe. Wiemy, że zawsze możemy liczyć na gdyński samorząd. Namacalnym przykładem finansowego wsparcia miasta jest ten budynek nowego komisariatu w Chwarznie, w którym się dziś spotkaliśmy.

Obchody Święta Policji w komisariacie policji w Chwarznie. Fot. Przemysław Kozłowski
Gdyński samorząd podczas uroczystości reprezentował Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, który wręczył nagrody finansowe i składając życzenia opowiedział o zdarzeniu, którego był świadkiem kilka dni wcześniej: - Na końcu ulicy Orłowskiej, blisko plaży, stał policyjny radiowóz. Przechodziła obok niego rodzina wracająca z plaży. Widząc policję ojciec powiedział do pięcioletniego syna: „O, przyjechali, zaraz cię pan policjant zabierze”. Reakcja policjanta była natychmiastowa: „Proszę pana, nie wstyd panu? Straszy pan syna policją. A co, jeśli chłopak będzie potrzebował pomocy? Do kogo się zwróci, jeśli będzie się nas bał?”. Muszę przyznać, że bardzo poruszyła mnie ta mądrość. To, w jaki sposób, kulturalnie, ale stanowczo, ten funkcjonariusz zareagował. Takiej właśnie mądrości, która sprawia, że policja jest postrzegana jako służba pomocna mieszkańcom, serdecznie Państwu życzę – powiedział prezydent Guć.

Święto dawniej i dziś

W minionej epoce PRL-u obchodzono 7 października Święto Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa, co było okazją dla władzy do kreowania ciepłego wizerunku milicjanta – godnego zaufania opiekuna społeczeństwa. Jak śpiewał Dezerter: „Spytaj milicjanta / On ci prawdę powie! / Spytaj milicjanta / On ci wskaże drogę!”

Po zastąpieniu MO Policją w 1990 roku, przez 6 kolejnych lat „umundurowana i uzbrojona formacja służąca społeczeństwu i przeznaczona do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymywania bezpieczeństwa i porządku publicznego” (art. 1 ust. 1 Ustawy z dnia 6.04.1990r o Policji) nie miała swojego oficjalnego święta. Awanse i wyróżnienia wręczano funkcjonariuszom w Dniu Niepodległości. Jednak potrzeba kontynuacji i pamięci o wszystkich, którzy służyli bezpieczeństwu, przyczyniła się do ustanowienia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 21 lipca 1995 roku Święta Policji. Obchodzone jest w Polsce 24 lipca i upamiętnia powołanie polskiej Policji Państwowej w 1919 roku.

Obchody Święta Policji w komisariacie policji w Chwarznie. Fot. Przemysław Kozłowski
W ubiegłych latach obchody Święta Policji w Gdyni miewały oprawę jak z filmu akcji – nad Skwerem Kościuszki latały szare śmigłowce, na wodzie krążyły różne jednostki pływające, swe umiejętności pokazywali komandosi i antyterroryści. W tym roku obchody z powodu pandemii są skromne.

- Centralne obchody Województwa Pomorskiego odbyły się 21 lipca w Gdańsku. Rozpoczęły się o godzinie 9.00 mszą w Bazylice Mariackiej. Po niej uczestnicy udali się pod nowy komisariat wodny. Poszczególne komendy miejskie i powiatowe świętują w mniejszym gronie z uwagi na sytuację pandemiczną w Polsce. Dlatego dzisiejsza uroczystość jest w skali mikro, aby były zapewnione wszystkie obostrzenia narzucone przez Radę Ministrów - powiedział aspirant sztabowy Jarosław Biały, Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Gdyni. - To święto każdego policjanta, przypomnienie mu naszej roli, misji i zadań w życiu społecznym. Jest to też dzień, w którym zazwyczaj policjanci są mianowani na wyższe stopnie, otrzymują odznaczenia państwowe, zawodowe, podziękowania za cały rok ciężkiej służby.

Obchody Święta Policji w komisariacie policji w Chwarznie. Fot. Przemysław Kozłowski
Po części oficjalnej policjanci spotkali się na skromnym poczęstunku na dziedzińcu komisariatu.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona

Najnowsze