Co nowego

Kępa Redłowska ze Złotą Pinezką Google

Rezerwat przyrody Kępa Redłowska z widoczną Polanką Redłowską // fot. Marcin Mielewski

Rezerwat przyrody Kępa Redłowska z widoczną Polanką Redłowską // fot. Marcin Mielewski

Zakończyła się właśnie druga edycja organizowanego przez Mapy Google plebiscytu „Złote Pinezki”. W ramach niego wyróżniane są najciekawszych miejsca w Polsce. W tym roku pośród piętnastu nagrodzonych lokacji znalazła się również Kępa Redłowska w Gdyni.


Genezy plebiscytu szukać należy w początkach pandemii koronawirusa. Wtedy to – gdy granice wielu krajów były zamknięte, a podróże zagraniczne niemożliwe – polski oddział Google wpadł na pomysł wskazania najciekawszych atrakcji turystycznych w naszym kraju. Wyznacznikiem miały być setki tysięcy ocen i opinii, wystawianych przez użytkowników Map Google.

Tegoroczna edycja odbyła się na podobnych zasadach. Tym jednak razem pod uwagę brane były jedynie obiekty przyrodnicze. Łącznie przyznano piętnaście nagród, po pięć dla parków narodowych, parków krajobrazowych i rezerwatów przyrody. To właśnie w tej ostatniej kategorii Złotą Pinezkę otrzymała Kępa Redłowska.

- Złota Pinezka Google to wyróżnienie, które bardzo cieszy, ale nieskromnie trzeba powiedzieć, że nawet nie dziwi. Kępa Redłowska to miejsce niezwykłej urody, bardzo lubiane nie tylko przez turystów, ale i przez mieszkańców, którzy w rezerwacie szukają relaksu na łonie przepięknej przyrody. Zawsze kiedy idę tam spacer, myślę, że mieszkać w mieście tak fantastycznie położonym, to jak wygrać los na loterii – komentuje Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
Rezerwat przyrody Kępa Redłowska w okolicy Polanki Redłowskiej i końcowego fragmentu bulwaru Nadmorskiego // fot. Marcin Mielewski
Rezerwat przyrody Kępa Redłowska z widoczną Polanką Redłowską // fot. Marcin Mielewski

Rezerwat przyrody Kępa Redłowska liczy aż 120 hektarów i rozciąga się pomiędzy brzegiem morza a dzielnicami Wzgórze Św. Maksymiliana i Redłowo od ulicy Juliana Ejsmonda na północy do plaży i molo w Orłowie na południu. To jeden z pierwszych rezerwatów utworzonych w Polsce. Teren ten obejmuje m.in. jedną z wizytówek miasta, jaką jest charakterystyczny klif. Na tym obszarze znajduje się również niezwykle popularna wśród mieszkańców Polanka Redłowska. To od wielu lat miejsce piknikowych spotkań i strefa relaksu na łonie natury. Niegdyś funkcjonował tu kompleks basenów. Po jego zamknięciu przez wiele lat dyskutowano na temat sposobu zagospodarowania terenu po nim. Pomysłów było wiele – hotel, odkryte baseny, amfiteatr. W styczniu prezydent miasta Wojciech Szczurek ogłosił, że Polanka Redłowska stanie się miejscem zielonym, służącym do spacerów i rekreacji, dostępnym dla każdego. Decyzję podjęto na podstawie wniosków płynących z wielomiesięcznych analiz, a także konsultacji z mieszkańcami, które prowadziło Biuro Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni.

– Chcę zadeklarować, że tak długo, jak będzie to zależeć od mojej decyzji, Polanka Redłowska nie zostanie sprzedana. Uważam, że to prawdziwy skarb naszego miasta. Teren, który gdynianie kochają. Nie bez powodu – to zielone płuca w samym centrum miasta, w dodatku tuż obok morza. Wiele pokoleń świętowało tu urodziny, ukończenie szkoły czy obronę dyplomu. Dla innych z kolei to tradycyjne miejsce świątecznego spaceru. Tak powinno pozostać na zawsze. Będziemy chcieli poddać ten teren renaturalizacji i zaproponować ekologiczne rozwiązania, które uprzyjemnią spędzanie czasu na łonie natury – podkreślał podczas styczniowego briefingu prasowego prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Częścią rezerwatu jest Polanka Redłowska - miejsce rekreacji i wypoczynku na łonie natury // fot. Kamil Złoch
Częścią rezerwatu jest Polanka Redłowska - miejsce rekreacji i wypoczynku na łonie natury // fot. Kamil Złoch

Wśród nagrodzonych miejsc aż trzy znajdziemy w naszym regionie. To właśnie gdyńska Kępa Redłowska, a także Słowiński Park Narodowy i Kaszubski Park Krajobrazowy. Poniżej prezentujemy pełną listę laureatów:

Laureaci Złotych Pinezek Map Google

Parki narodowe:

 • Karkonoski Park Narodowy (woj. dolnośląskie)
 • Ojcowski Park Narodowy (woj. małopolskie)
 • Pieniński Park Narodowy (woj. małopolskie)
 • Słowiński Park Narodowy (woj. pomorskie)
 • Bieszczadzki Park Narodowy (woj. podkarpackie)

Parki krajobrazowe:

 • Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego (woj. śląskie)
 • Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy (woj. małopolskie)
 • Kaszubski Park Krajobrazowy (woj. pomorskie)
 • Ślężański Park Krajobrazowy (woj. dolnośląskie)
 • Bolimowski Park Krajobrazowy (woj. łódzkie)

Rezerwaty przyrody:

 • Wąwóz Homole (woj. małopolskie)
 • Kadzielnia (woj. świętokrzyskie)
 • Wodospad Wilczki (woj. dolnośląskie)
 • Kępa Redłowska (woj. pomorskie)
 • Skamieniałe Miasto (woj. małopolskie)

 • ikonaOpublikowano: 22.08.2022 13:48
 • ikona

  Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 23.08.2022 08:25
 • ikonaZmodyfikował: Estera Grubert
ikona

Zobacz także

Najnowsze