Co nowego

Kongres Kobiet tym razem w Trójmieście

Kongres jest organizowany przez Stowarzyszenie Kongres Kobiet oraz trójmiejskie Prezydentki

Kongres jest organizowany przez Stowarzyszenie Kongres Kobiet oraz trójmiejskie Prezydentki

„Świat według kobiet” to hasło tegorocznego XVI Kongresu Kobiet, którym tym razem odbędzie się w Trójmieście.  28 i 29 września w Ergo Arenie spotkają się prezydentki Trójmiasta, ale też m.in. ministerki, akademiczki, ekonomistki, aktorki słowem kobiety pełniące kluczowe role w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Będą rozmawiały o świecie, Polsce i polityce według kobiet. 


Kongres jest organizowany przez Stowarzyszenie Kongres Kobiet oraz trójmiejskie prezydentki Aleksandrę Kosiorek (Gdynia), Magdalenę Czarzyńską-Jachim (Sopot), Aleksandrę Dulkiewicz (Gdańsk), przy współudziale wojewody, pani Beaty Rutkiewicz oraz marszałka Mieczysława Struka.
 - Widzę potrzebę poszerzenia dyskusji na temat dzisiejszej pozycji kobiet, również jako liderek politycznych. Rzecz w tym, że Kongres Kobiet jest nie tylko o kobietach. Jest także o edukacji, kulturze, równouprawnieniu i pozycji mężczyzn w tym świecie, jaki chcielibyśmy projektować dla przyszłych pokoleń. Trójmiasto zarządzane przez trzy kobiety jest wyjątkiem w skali kraju, a chciałybyśmy, żeby te parytety miały szansę się w przyszłości równoważyć. Natomiast dla mnie jako matki jest niezwykle istotne, aby edukacja - która jest dziś proponowana naszym dzieciom - przewidywała role dziewczynek jako tych, które będą same decydowały jaki zawód będą wykonywały i jaką karierę zawodową sobie zaprojektują – deklaruje prezydent Gdynia Aleksandra Kosiorek.


Prezydent Gdyni zwróciła uwagę także na tradycyjną już postępowość Pomorza w propagowaniu dobrych zmian.
- Niezmiennie ważny jest dla mnie fakt, że w organizacje kongresu włącza się i województwo, i Pan marszałek. To znak, że od morza wieje wiatr zmian, a w samorządzie pomorskim następuje bardzo jakościowa zmiana – dodała prezydent Gdyni.
Na potwierdzenie tych słów marszałek Pomorza Mieczysław Struk, przypomniał o tym, że kilka lat temu już samorząd powołał pomorski zespół do spraw kobiet, jako jeden z nielicznych zajmujących się tą problematyką.
 - Zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie badań pokazujących jaka jest sytuacja kobiet na rynku pracy, jaka jest ich sytuacja w różnych częściach naszego regionu – inna w Trójmieście i inna z dala od aglomeracji miejskiej, gdzie jest mniejsza dostępność do kultury, dostępność do edukacji także – mówi marszałek.


I rzeczywiście w ramach Kongresu Kobiet w tym roku dyskusja będzie toczona w ramach kilkunastu centrów tematycznych poświęconych: ekonomii, ekologii, samorządom, zdrowiu psychicznemu, kulturze, sprawom międzynarodowym, bezpieczeństwu, Ukrainie, przywództwu kobiet czy właśnie edukacji.

 - Będziemy mieli wyjątkową okazję podzielić się gdyńskimi planami na kulturę i edukację, w tym tę włączającą. To niezwykle ważne, ponieważ nasza wizja edukacji wspiera równość praw, szans i możliwości. Przygotowujemy także partycypacyjny model tworzenia polityki edukacyjnej i kulturalnej. Dzięki temu nie tylko stworzymy długofalową wizję działania, ale również zadbamy o obywatelski wymiar procesów - zapowiada Oktawia Gorzeńska, wiceprezydent Gdyni.

Tegoroczny kongres odbędzie się 28 i 29 września w Ergo Arenie na granicy Sopotu i Gdańska. Kongres Kobiet powstał w czerwcu 2009 roku, jako ruch społeczny, aktywizujący – politycznie i społecznie – kobiety w Polsce. Punktem wyjścia były działania podjęte wokół organizacji I Kongresu Kobiet.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona

Najnowsze