Co nowego

Konkurs Gdyński Przysmak rozstrzygnięty

Choć VI Weekend Kulinarny w Gdyni za nami, nie oznacza to, że zostajemy z pustymi żołądkami. W trakcie trwającej od 26 do 28 września 2014 r. imprezy poznaliśmy laureatów konkursu na Gdyński Przysmak. Jury jednogłośnie wybrało najlepszy przepis. Wygrał „Letnio-jesienny dorsz bałtycki z kurkami i puree z dyni z nutką jałowca" autorstwa Przemka Romana. To danie przygotować można także w swojej kuchni. 
 
Oceniających urzekł idealny dobór składników - nadmorskich i kaszubskich, czyli połączenie lasu, ogrodu  i morza. Dodatkowo, to wykwintne danie można przygotować z ogólnodostępnych produktów. Jak uzasadnia szefowa jury, Ewa „Malika" Szyc-Juchnowicz to danie jesienne ze względu na dobór składników, nadmorskie ze względu na rybę, kaszubskie dzięki kurkom i korzennym warzywom z jałowcem jako puree. Jałowiec, zapach z kaszubskich lasów w oryginalny sposób łączy temat grzybów z rybą co jest trendem  często spotykanym w daniach - łączenie lasu i morza we Włoszech nazywane „mare-monti"
 
No a czym w końcu sama Gdynia nie jest takim połączeniem lasu i morza, z jednej strony otoczona Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym a z drugiej Zatoką Gdańską? Jeśli dodamy kaszubskie korzenie naszego miasta, to przepis ten musiał po prostu zwyciężyć.
 
Drugą nagrodę „zgotowała" sobie Beata Waśniewska przepisem na "Gęsie udka z sosem rokitnikowo-pigwowym", za przygotowanie jesiennego dania z wykorzystaniem aromatów i smaków powracających do łask produktów. Natomiast przepis Katarzyny Jastrzębskiej na „Muszle faszerowane rybą i pomidorami w sosie kurkowym" zdobył trzecie miejsce i urzekł jurorów elegancją, oryginalnością i zgodnością z motywem konkursu a tym było „Bogactwo lasów i ogrodów przełomu lata i jesieni". 
 
 To co warte podkreślenia, to wysoki poziom wszystkich przepisów. Nie były to już proste dania z trzech składników, tylko naprawdę wykwintne potrawy a większość przepisów była świetnie skomponowana pod względem doboru składników. Górowały przepisy z ryb i z grzybów, ale nie brakowało przepisów słodkich czy na nalewki z owoców -  podsumowuje Witold Okun z Agencji Rozwoju Gdyni organizującej konkursu.  
 
Dodajmy, że Jury oceniało każdy przepis przyznając punkty osobno za: motyw przewodni, gdyńskie skojarzenie, smak i aromat, wygląd, trudność wykonania oraz oryginalność.
 

I miejsce zajął „letnio-jesienny dorsz bałtycki z kurkami i puree z dyni z nutką jałowca autorstwa Przemka Romana"Letnio jesienny dorsz bałtycki z kurkami i puree z dyni z nutką jałowca".

Potrzebne produkty - porcja dla 2 osób:
- 2 średniej wielkości filety z dorsza
- około 750 gram dyni
- 2 marchewki
- korzeń pietruszki
- 1 cebula
- ząbek czosnku
- szczypta jałowca - nie za dużo, aby nie zdominował smaku puree
- 200 gram świeżych kurek
- odrobina masła
- świeża pietruszka
- kilka kolorowych pomidorków koktajlowych
- 2 ćwiartki papryki czerwonej
- Pesto bazyliowe - opcjonalnie



Sposób przygotowania:
Dorsza oczyszczamy, dokładnie myjemy i osuszamy na ręczniku papierowym.


Puree:
Dynię, marchew, cebulę i korzeń pietruszki rozdrabniamy w kostkę i gotujemy w lekko osolonej wodzie. Dodajemy czosnek i szczyptę jałowca - nie za dużo, aby nie zdominował on smaku puree. Warzywa gotujemy do momentu aż zaczną się rozpadać. Odcedzamy wodę i całość blendujemy na gładkie puree. Następnie dodajemy rozdrobnioną natkę pietruszki i łączymy wszystko razem. Puree gotowe.

Na osobnej patelni rozgrzewamy odrobinę oleju z kawałeczkiem masła. Po roztopieniu się masła wrzucamy umyte i koniecznie osuszone wcześniej kurki. Wszystko dokładnie mieszamy dodając odrobinę soli. Kurki gotowe.

Dorsza smażymy na rozgrzanym tłuszczu skórą do dołu. 90% czasu rybę smażymy właśnie w ten sposób. Dopiero kiedy mięso zrobi się do 3/4 białe przerzucamy filet na drugą stronę na dosłownie kilka sekund. Dzięki temu skórka będzie chrupiąca.
Ćwiartki czerwonej papryki z odrobiną soli pieczemy w piekarniku aż skórka zacznie się delikatnie przypalać.

Na talerz nakładamy puree oraz kurki. Następnie filet przekrojony na pół oraz upieczoną paprykę. Dodajemy kilka pokrojonym w ćwiartki pomidorków koktajlowych. Można też dodać odrobinę bazyliowego pesto do ryby - pesto: świeża bazylia + czosnek do smaku + podpieczone orzechy nerkowca lub piniowe + tarty parmezan lub grana padano + oliwa z oliwek + sól do smaku. Wszystko rozdrabniamy i łączymy w moździerzu lub blenderze do konsystencji gęstej pasty.

II miejsce zajęła Beata Waśniewska za przepis Gęsie udka z sosem rokitnikowo-pigwowymGęsie udka z sosem rokitnikowo-pigwowym


2 duże gęsie udka 800g
1 szkl. domowego rosołu
1/2 szkl. soku pomarańczowego
2 łyżeczki rokitnika
2 łyżeczki pigwy
1 łyżeczka miodu rzepakowego
3 łyżeczki musu jabłkowego
3 łyżeczki majeranku
4 ząbki czosnku
2 łyżki oliwy z oliwek
sól pieprz
3 ugotowane buraczki
1 łyżeczka sosu balsamicznego
gęsi smalec do smażenia
domowe kopytka


Umyte i osuszone udka nacieramy solą, majerankiem i pieprzem. Obkładamy plasterkami czosnku, dodajemy oliwę z oliwek i odstawiamy pod przykryciem na 2 godz. lub całą noc do lodówki.

Gęsie udka smażymy na patelni na smalcu na złoty kolor.

Następnie układamy je w garnku zalewamy rosołem i dusimy pod przykryciem.
W trakcie duszenia dodajemy miód i majeranek.

Kiedy mięso będzie miękkie dodajemy konfiturę z pigwy, rokitnika oraz mus jabłkowy i jeszcze chwilę dusimy około 5 minut.
Wyjmujemy udka. Sos miksujemy i doprawiamy solą i pieprzem.

Buraczki ugotowane kroimy w plastry układamy na talerzu, skrapiamy sosem balsamicznym.
Dodajemy udka oraz podsmażone na maśle domowe kopytka.


III miejsce przypadło Katarzynie Jastrzębskiej za przepis na „Muszle faszerowane rybą i pomidorami w sosie kurkowymMuszle faszerowane rybą i pomidorami w sosie kurkowym

Sos z kurek:
- 500 g kurek
- 3-4 łyżki masła
- 1 łyżeczka suszonego tymianku
- Sól i pieprz
- 100 ml białego wytrawnego wina
- 250 g śmietanki 30%

Kurki, jeżeli trzeba oczyścić szczoteczką, krótko opłukać w zimnej wodzie, osączyć. Większe grzyby pokroić, małe zostawić w całości. Na patelni roztopić z tymiankiem masło. Dorzucić kurki. Podsmażyć ok. 3 minuty. Do grzybów dolać wino, dusić kolejne 3 minuty. Następnie wlać śmietankę, dusić kilka minut aż sos zgęstnieje.

Muszle:
- 200 g filetów bez skóry z dorsza
- 200 g filetów bez skóry z flądry
-2 łyżki posiekanej natki pietruszki
- Sok z ½ cytryny
-1 łyżeczka ostrej papryki (mielonej)
- 500 g mięsistych pomidorów
- 1 cebula
- 1 łyżeczka suszonego tymianku
- Sól i pieprz
- Olej do smażenia
- 24 duże muszle makaronowe (conchiglioni)

Świeży tymianek do dekoracji Filety opłukać w zimnej wodzie, osuszyć ręcznikiem papierowym. Drobno pokroić, przełożyć do miski. Dodać natkę pietruszki, doprawić papryką, solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Odstawić na bok. Pomidory na spodzie naciąć na krzyż, sparzyć, zalać zimną wodą, obrad ze skórki. Przekroić na połówki, usunąć zdrewniałe części, pokroić w kostkę. Cebulę obrad, posiekać. Na patelni rozgrzać olej. Zeszklić na nim cebulę. Dodać pomidory i tymianek. Dusić na średnim ogniu ok. 15 minut. Doprawić solą i pieprzem. Odstawić do przestudzenia. W międzyczasie ugotować makaron al dente. Pomidory wymieszać z rybami. Małą łyżeczką faszerować makaronowe muszle. W naczyniu żaroodpornym rozprowadzić sos. Na wierzchu ułożyć nafaszerowane muszle. Piec w 180°C przez 15-17 minut. Od razu podawać udekorowane świeżym tymiankiem.

Zwycięskie przepisy - pobierz

fot. Agencja Rozwoju Gdyni

  • ikonaOpublikowano: 29.09.2014 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze