Co nowego

Kto się zaszczepi w marcu?

Fot. Przemysław Kozłowski

Fot. Przemysław Kozłowski

Trwa rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla przewlekle chorych, a od jutra także dla osób w wieku 69 lat. Kto i kiedy będzie mógł zapisać się na szczepienie? I jak najlepiej to zrobić?


W Polsce rozpoczął się kolejny etap szczepień przeciw COVID-19. W tej chwili zarejestrować na nie mogą się osoby w wieku 69 lat, pacjenci z chorobami przewlekłymi oraz służby mundurowe.

Program szczepień w marcu


Ważne terminy w tym miesiącu to:

 • 10 marca – otwarcie rejestracji dla pacjentów chorych przewlekle;
 • 11 marca - otwarcie rejestracji dla pacjentów wieku 69 lat;
 • 15 marca – rozpoczęcie szczepień pacjentów chorych przewlekle;
 • 22 marca – rozpoczęcie szczepień pacjentów w wieku 69 lat;
 • 29 marca – rozpoczęcie szczepień służb mundurowych.


Szczepienia dla ozdrowieńców i osób w wieku 65-69 lat


Rada Medyczna zmieniła zasady szczepień osób, które już przeszły COVID-19. Ozdrowieńcy mają przyjąć jedną dawkę szczepionki po 6 miesiącach, licząc od dnia uzyskania wyniku testu potwierdzającego zakażenie.

W czwartek, 11 marca ruszy rejestracja na szczepienia dla osób w wieku 69 lat. Od 18 marca - także dla osób między 67. a 68. rokiem życia. Z kolei od 22 marca rejestrować będą mogli się Polacy w wieku 65 i 66 lat. Pierwszeństwo mają najstarsi, ale to nie znaczy, że jeśli miną podane terminy, seniorzy z danej grupy wiekowej nie będą mogli zapisać się później.

Jak się zarejestrować? 


Sposobów na zarejestrowanie się na szczepienie jest kilka. Można to na przykład zrobić przez wypełnienie formularza, w którym trzeba podać kilka podstawowych danych: m.in. imię i nazwisko oraz adres mailowy. Na podany adres zostanie przesłana wiadomość z prośbą o potwierdzenie zgłoszenia. Kiedy przyjdzie nasza kolej na szczepienie, zadzwoni konsultant i podczas rozmowy umówi nas na konkretny termin wizyty.

Wszyscy uprawnieni do szczepień w grupie wiekowej powyżej 65 lat mogą się również zarejestrować się na szczepienie:

 • przez infolinię: 989;
 • e-Rejestrację;
 • wysyłając sms o treści: SzczepimySie pod jeden z podanych numerów telefonów: 664 908 556 lub 880 333 333.

Warto pamiętać, że oba numery prowadzą do tego samego systemu, dlatego podczas zapisów należy skorzystać tylko z jednego z nich.

Rejestrację prowadzą też punkty szczepień, ale zaleca się zapisy online lub przez telefon. To najwygodniejsza i najbezpieczniejsza w obecnej sytuacji forma.

Od 15 marca ruszają szczepienia przewlekle chorych


Pacjenci z chorobami współistniejącymi mają obniżoną odporność, a występujące u nich problemy zdrowotne to większe ryzyko wystąpienia ciężkich powikłań wywołanych koronawirusem.

W celu sprawnego przeprowadzenia szczepień, również wśród osób przewlekle chorych, obowiązuje kolejność szczepień. Na początku szczepionkę będą mogli przyjąć:

 • pacjenci dializowani z powodu przewlekłej niewydolności nerek;
 • pacjenci z chorobą nowotworową, u których po 31 grudnia 2019 roku prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią;
 • pacjenci po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzono leczenie immunosupresyjne;
 • pacjenci poddawani przewlekłej wentylacji mechanicznej.

Rada Medyczna rekomenduje, by szczepieniami objąć również pacjentów, u których zdiagnozowano choroby onkologiczne, a którzy nie podjęli jeszcze leczenia, a także pacjentów, którzy zostali zakwalifikowani do przeszczepów.

Skierowania dla tej grupy wystawione będą automatycznie. Pacjenci dializowani będą mogli się zaszczepić w swojej stacji dializ, osoby hospitalizowane – w szpitalach, w których są leczone. Uprawnieni będą mogli także skorzystać ze szczepień w szpitalach węzłowych lub w wybranym przez siebie punkcie populacyjnym.

Dostępne są też mobilne zespoły szczepiące. Przyjadą one do osób, które nie są w stanie samodzielnie dotrzeć do wybranego punktu. O kwalifikacji do szczepień zdecydują tuż przed podaniem preparatu lekarze prowadzący oraz medycy.

Informacje dla osób przewlekle chorych znajdują się w przeznaczonej dla tej grupy pacjentów zakładce na stronie: www.gov.pl.

Natomiast wszystkie ważne komunikaty na temat szczepień w naszym mieście można znaleźć na stronie #GDYNIASIESZCZEPI.
 

Źródło: gov.pl

 • ikonaOpublikowano: 10.03.2021 11:20
 • ikona

  Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 11.03.2021 07:49
 • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze