Co nowego

Ku pamięci wielkich żeglarzy

Na zdj. Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni w czasie odsłonięcia pamiątkowych tablic w Alei Żeglarstwa Polskiego// fot. Michał Puszczewicz

Na zdj. Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni w czasie odsłonięcia pamiątkowych tablic w Alei Żeglarstwa Polskiego// fot. Michał Puszczewicz

W sobotę, 26 czerwca w alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni odsłonięto tablice poświęcone kolejnym wielkim żeglarzom – Henrykowi Jaskule i Andrzejowi Rościszewskiemu. Uroczystość połączono z otwarciem pomorskiego sezonu żeglarskiego 2021 i trwającym w mieście Świętem Morza.


W sobotę, 26 czerwca w alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni, na południowym falochronie basenu jachtowego, odbyła się najważniejsza żeglarska uroczystość tegorocznego Święta Morza. O godzinie 11:00 uczczeni zostali dwaj żeglarze, którzy zapisali się na kartach polskiej historii.

Jeden z nich to Henryk Jaskuła – pierwszy Polak i trzeci żeglarz, który samotnie opłynął świat bez zawijania do portu. Był również organizatorem żeglarstwa w Przemyślu i współzałożycielem Przemyskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Z kolei Andrzej Rościszewski żeglował w pionierskich rejsach polarnych, m.in. do Islandii i na Spitsbergen, które potem barwnie opisywał. Dał się poznać także jako doskonały adwokat, obrońca opozycjonistów z ramienia Komitetu Prymasowskiego oraz członek Trybunału Stanu.

Aleja Żeglarstwa Polskiego w Gdyni powstała z inicjatywy: Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, miasta i Urzędu Morskiego. Od 2012 roku odsłonięto w niej tablice: Władysława Wagnera, Leonida Teligi, Teresy Remiszewskiej, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego, Witolda Bublewskiego, Zdzisława Pieńkawy, Bolesława K. Kowalskiego, Ludomira Mączki, Kazimierza „Kuby” Jaworskiego, Dariusza Boguckiego, Zygfryda „Zygi” Perlickiego, Zbigniewa Puchalskiego, Tadeusza Siwca, Bolesława Mazurkiewicza, Aleksandra Bereśniewicza, Czesława Marchaja, Henryka Fronczaka i Bolesława Romanowskiego.

Uroczyste odsłonięcie tablic Henryka Jaskuły i Andrzeja Rościszewskiego połączono z otwarciem pomorskiego sezonu żeglarskiego 2021 i symbolicznym podniesieniem bandery.

W sobotniej uroczystości udział wzięli polonijni żeglarze, którzy od piątku, 25 czerwca ścigają się w II Światowych Polonijnych Mistrzostwach Żeglarskich im. Tadeusza Wendy. Wydarzenie uświetnił także występ Męskiego Chóru Szantowego „Zawisza Czarny”.

Uroczystość zorganizował Pomorski Związek Żeglarski, a jej partnerami byli: Gdynia, Polski Związek Żeglarski oraz Liga Morska i Rzeczna. Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk objął patronat honorowy nad wydarzeniem.
 

Henryk Jaskuła

Na zdj. Henryk Jaskuła na Darze Przemyśla w Gdyni w 1979 roku, fot. Jerzy Fijka / archiwum Stanisława Dorosza
Na zdj. Henryk Jaskuła na „Darze Przemyśla". Gdynia, 1979 rok. Fot. Jerzy Fijka / archiwum Stanisława Dorosza

Henryk Jaskuła urodził się 22 października 1923 roku. Zmarł 14 maja w 2020 roku. Jako dziecko wyemigrował z rodziną do Argentyny. Do Polski wrócił w 1946 roku.

Po ukończeniu Akademii Górniczo-Hutniczej osiadł w Przemyślu. Swój pierwszy morski rejs odbył w 1964 roku, a siedem lat później otrzymał patent jachtowego kapitana żeglugi wielkiej.

W 1975 roku z przyjaciółmi założył Przemyski Okręgowy Związek Żeglarski. 12 czerwca 1979 roku wyruszył z Gdyni na „Darze Przemyśla” w rejs dookoła świata. Ukończył go po 344 dniach – 20 maja 1980 roku. Tym samym został pierwszym Polakiem i trzecim żeglarzem na świecie, który odbył taką wyprawę.

Andrzej Rościszewski

Na zdj. Andrzej Rościszewski na Śmiałym. Fot. z archiwum rodziny RościszewskichNa zdj. Andrzej Rościszewski na „Śmiałym". Fot. z archiwum rodziny Rościszewskich

Andrzej Rościszewski urodził się 2 sierpnia 1930 roku. Zmarł 16 sierpnia w 2019 roku. Jest uznawany za pioniera polskich rejsów polarnych.

W 1968 roku dotarł „Opalem” do Islandii. Dwa lata później opłynął tę wyspę na „Śmiałym”, za co otrzymał pierwszą w historii nagrodę Rejs Roku – Srebrny Sekstant. Popłynął także na „Generale Zaruskim” na Spitsbergen. Swoje wyprawy opisał potem w książce „Północne rejsy”.

Andrzej Rościszewski był nie tylko żeglarzem, ale również angażował się organizacyjnie. Działał w Polskim Związku Żeglarskim, a w latach 80. organizował żeglarskie konferencje bezpieczeństwa w Trzebieży. Z zawodu był adwokatem.
 

Źródło: Jędrzej Szerle

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 26.06.2021 15:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.06.2021 09:56
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Najnowsze