Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Labradorka Vectra dla niepełnosprawnej Anny Dobkowskiej

3 grudnia 2007 r. w siedzibie gdyńskiej firmy Vectra miała przekazanie Vectry Annie Dobkowskiej, foto: Małgorzata Omachel-Kwidzińskamiejsce przesympatyczna uroczystość. Po półtorarocznym szkoleniu labradorka o imieniu Vectra, przygotowana do asystowania osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim, przekazana została gdyniance - Annie Dobkowskiej.

Przypomnijmy, że w 2006 roku ogłoszono konkurs dla osób niepełnosprawnych, które chciałyby otrzymać Vectrę. Pies trafić miał do osoby aktywnej, która porusza się na wózku inwalidzkim - nie elektrycznym. Ponadto takiej osoby, która ma sprawne ręce i nie ma dysfunkcji mowy.

Do firmy Vectra wpłynęło około 50 ankiet od osób niepełnosprawnych. Po wstępnej weryfikacji pozostało dwudziestu kilku kandydatów, a ostatecznie wybrano Annę Dobkowską, absolwentkę Uniwersytetu Gdańskiego, która pracuje w Stowarzyszeniu Przyjaciół Integracji, Centrum Integracja Gdynia, gdzie jest doradcą socjalnym, specjalistą ds. osób niepełnosprawnych. Labradorka będzie teraz towarzyszyć Ani zarówno w życiu codziennym, w domu jak i w pracy, gdzie już teraz czeka na Vectrę specjalnie przygotowane miejsce. Zanim jednak obie zaczną wspólne życie, udadzą się na około dwutygodniowe szkolenie do Katowic, tak by wzajemnie siebie poznać.

Psa przeszkoliła Fundacja DOGIQ z Katowic. Zwierzę warte jest około 16 tys. zł. Tę sumę pokrył sponsor, czyli gdyńska firma VECTRA SA, która już od lat realizuje rozmaite projekty z udziałem i adresowane do osób niepełnosprawnych. Wybór psa, jego szkolenie oraz przekazanie odpowiedniej osobie, nadzorował Urząd Miasta Gdyni.

Warto wiedzieć, że przeszkolony pies potrafi osobie na wózku pomóc w bardzo wielu czynnościach - podaje ubranie, podaje słuchawkę telefonu, otwiera i zamyka drzwi i szafki, przysuwa wózek itd.

Anna Dobkowska z Vectrą, foto: Małgorzata Omachel-KwidzińskaI jeszcze kilka słów o Ani. Niepełnosprawności doświadczyła w wieku 16 lat w wyniku urazu. Przeszła dwie poważne operacje kręgosłupa. W trakcie leczenia uaktywniła się u Anny dość rzadka i nieuleczalna choroba mięśni, zdiagnozowana jako dystonia mięśniowa uogólniona. Jej następstwem jest czterokończynowy niedowład spastyczny.

Labradorka Vectra do Anny trafiła w wieku 18 miesięcy, przechodząc wcześniej gruntowne szkolenie. Jako 7 tygodniowe szczenię biszkoptowa labradorka przeszła testy określające predyspozycje psychiczne i zakwalifikowała się do projektu Vectra. Tydzień później zamieszkała ze swoją trenerką, Karoliną Kubiś z fundacji DOGIQ. Początkowo Vectra uczyła się prostych umiejętności. W wieku 8 miesięcy rozpoczęła Program Szkolenia Zaawansowanego. W wieku 16 miesięcy Vectra przystąpiła do egzaminu państwowego z zakresu Psa Towarzyszącego I stopnia- uzyskując 198 na 200 możliwych punktów otrzymując tym samym ocenę doskonałą.

Przypomnijmy jeszcze, że Fundacja DOG IQ zajmuje się szkoleniem psów asystujących dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach. Dotychczas pracownicy Fundacji przeszkolili 7 psów. Dwa trafiły do Trójmiasta. Jeden do studentki Uniwersytetu Gdańskiego Anny Urbańskiej (czarny 1,5 roczny labrador o imieniu Irysek), drugi Vectra - do Anny Dobkowskiej.
W Polsce przeszkolono dotychczas ponad 20 psów asystujących, w krajach europejskich szkoli się 100 takich czworonogów rocznie, a potrzeby są znacznie większe.

tekst i zdjęcia: Małgorzata Omachel-Kwidzińska

Przeczytaj także:
Polska Dziennik Bałtycki:
Gdynia. Psa na receptę poproszę, doktorze

ikona

Najnowsze