Co nowego

Lato aktywne dla Straży Miejskiej. Kontrole, profilaktyka, patrole rowerowe

Lato aktywne dla Straży Miejskiej. Kontrole, profilaktyka, patrole rowerowe. Fot. arch.

Lato aktywne dla Straży Miejskiej. Kontrole, profilaktyka, patrole rowerowe. Fot. arch.

Żeby jedni latem mogli odpocząć, inni muszą pracować. Okres letni dla gdyńskiej Straży Miejskiej to czas szczególnie wytężonej pracy. Odbywać się będą kontrole, akcje profilaktyczne, patrole prewencyjne, a samych strażników będziemy też mogli zarówno spotkać na rowerach, jak i na hulajnogach. 

Jak informuje Kamil Zdunek ze Straży Miejskiej w Gdyni, półkolonie, organizowane przez jednostki miejskie, zostaną objęte profilaktyką przez strażników. Co to oznacza? 

- W półkoloniach, organizowanych przez jednostki miejskie, będziemy współuczestniczyć pod kątem profilaktyki społecznej. Będziemy tam jeździli, spotykali się z dziećmi, uczulali na zasady bezpieczeństwa. Czas wakacji to nie jest czas błogiego lenistwa dla strażników z referatu środowiska i profilaktyki społecznej. Po pierwsze: ochrona środowiska, więc nasze działania EKOpatrolu będą bardzo rozbudowane w sezonie letnim, a po drugie: ta właśnie profilaktyka społeczna - dodaje Zdunek. Strażnicy miejscy będą przypominać najmłodszym o ogólnych zasadach bezpieczeństwa, bezpiecznych wakacji, z uwzględnieniem m.in. kontaktów z osobami nieznajomymi lub też innymi, które mogą dotyczyć dzieci. 

- Dodatkowo będziemy także patrolowali miejsca szczególnie często uczęszczane przez dzieci i młodzież. Są to parki, nie tylko w Śródmieściu, ale także w naszych dzielnicach, place zabaw lub inne miejsca, szczególnie często wybierane przez tych najmłodszych do spędzania tego wakacyjnego czasu – dodaje Kamil Zdunek

Lato oznacza również rozpoczęcie letnich patroli rowerowych strażników miejskich. 

- Każdego roku latem w Straży Miejskiej organizujemy patrole rowerowe, nie tylko na samych rowerach, ale również na hulajnogach. Posiadamy zarówno rowery elektryczne, jak i standardowe, a każdy patrol składa się zawsze z dwóch strażników. Patrole takie są na tyle lepsze od patroli zmotoryzowanych, że możemy dotrzeć do miejsc trudniej dostępnych, tam gdzie radiowóz nie może wjechać, no i są szybsze od patroli pieszych – mówi Leonard Wawrzyniak, rzecznik prasowy gdyńskiej straży

Strażników na rowerach i hulajnogach spotkamy m.in. w parkach, na skwerach, w innych miejscach trudno dostępnych. 

- To nie tylko Skwer Kościuszki czy Bulwar Nadmorski, ale również i Orłowo, ulica Orłowska, Babie Doły, ulica Zielona oraz tamtejszy bulwar. Patrole te będą kontrolować miejsca, w których gromadzą się ludzie, również ci, którzy ewentualnie mogą spożywać alkohol w miejscu zabronionym. Patrole będą też pełniły funkcję prewencyjną, co oznacza, że będziemy tutaj zwracali uwagę na uszkodzone nawierzchnie, uszkodzone znaki i oczywiście wszystko to będzie zgłoszone administratorom w celu usunięcia usterki – dodaje Leonard Wawrzyniak.

  • ikonaOpublikowano: 18.06.2024 09:06
  • ikona

    Autor: Zygmunt Gołąb (z.golab@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 18.06.2024 10:31
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze