Co nowego

Gdynia w plenerowym studiu Radia Gdańsk

Gdynia była bohaterką audycji na żywo Lata z Radiem Gdańsk

Gdynia była bohaterką audycji na żywo Lata z Radiem Gdańsk

Lato zaczyna się w Gdyni wraz z Radiem Gdańsk. Ze skweru Kościuszki w piątkowy letni dzień nadawało plenerowe studio gdańskiej rozgłośni. Dobra energia i pozytywny przekaz o mieście oferującym bogatą, atrakcyjną rozrywkę, kulturę i aktywności sportowe popłynęły w eter.

- Lato rozpoczynamy z przytupem – mówiła Joanna Zielińska, radna miasta Gdyni i koordynatorka Święta Miasta. – W ciągu 10 dni – do 30 czerwca miasto będzie tętnić atrakcjami związanymi ze wszystkim, co na wodzie. Będziemy podziwiać, cieszyć się tym, co morze oferuje, jakie stwarza nam możliwości i co daje nam na co dzień. 

Podczas Święta Morza czekają nas uroczyste spotkania, wydarzenia artystyczne i sportowe, przypłyną i zaprezentują się różne morskie jednostki, nie zabraknie również innych marynistycznych atrakcji. Łącznie na pasjonatów morza, kultury, sportu czy innych okołomorskich aktywności czekać będzie ponad 40 różnorodnych, ogólnodostępnych wydarzeń. Odbywać się będą m.in. w nadmorskich przestrzeniach miasta, ale także w placówkach kulturalnych i muzeach, obiektach naukowych uczelni wyższych czy innych miejskich plenerach związanych z morską tożsamością Gdyni.

Joanna Zielińska opowiedziała o Święcie Morza

Bogata oferta kulturalna
O różnorodnej, gdyńskiej ofercie kulturalnej opowiadała dziennikarce Beacie Szewczyk - Maja Wagner, naczelnik Wydziału Kultury.

– W obszarze kultury stoimy mocno na czterech podstawowych filarach, które konsekwentnie realizujemy, wypełniając strategię miasta. Są to: muzyka, film, teatr i literatura. Myślę, że w ofercie wakacyjnej każdy znajdzie coś dla siebie interesującego – mówiła gościni Radia Gdańsk. - Jednych przyciągnie Open’er Festiwal, miłośników etnicznego brzmienia Globaltica, a innych Ladies’ Jazz Festiwal.

- Dużą popularnością cieszy się kino pod chmurką organizowane w gdyńskich dzielnicach i kino letnie w Orłowie. Myślę, że wszyscy gdynianie, ale też turyści czekają na możliwość obejrzenia dobrych, nagradzanych filmów w takim anturażu – przyznaje naczelnik Wydziału Kultury.

W sobotę odbędzie się inauguracja 28. Sceny Letniej na Plaży w Orłowie. Widzowie będą mogli obejrzeć premierowy spektakl „Przybora. Kabaret Metapsychiczny”. Poza tym w okresie letnim można będzie oglądać przedstawienia na Darze Pomorza.

– Jesteśmy bardzo dumni, że z Krakowa do Gdyni przenosi się Festiwal Reportażu Non-fiction. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 28-30 czerwca w Muzeum Miasta Gdyni. Pod koniec lipca powraca Plener Literacki, a lato kończymy festiwalem Miasto Słowa, który towarzyszy Nagrodzie Literackiej Gdynia

Maja Wagner przyznała, że z żalem opuszcza w wakacje Trójmiasto, bo oferta jest tak bogata, że chciałoby się tutaj zostać i nigdzie nie wyjeżdżać. – Mieszkańcy latem każdego dnia po godz. 16.00 mają urlop – zauważa.  

Maja Wagner, naczelnik Wydziału Kultury opowiedziała o bogatej ofercie kulturalnej

Aktywnie, na sportowo 
Latem nie sposób nie skorzystać z dobrodziejstw usytuowania naszego miasta nad morzem. Na mieszkańców i turystów czekają cztery świetnie zlokalizowane i łatwo dostępne plaże ze strzeżonymi kąpieliskami, każda wyjątkowa i warta odwiedzenia.

- W sobotę, 22 czerwca rozpocznie się sezon na gdyńskich kąpieliskach. Otwieramy plażę Śródmieście, a pozostałe w Babich Dołach, Redłowie oraz Orłowie już za tydzień. Bezpieczeństwa mieszkańców i naszych gości będzie strzegło 31 ratowniczek i ratowników. Warto podkreślić, że plaża w Śródmieściu jest również dostępna dla osób z niepełnosprawnością, które mogą skorzystać ze specjalnych wózków kąpielowych – mówił Paweł Brutel, zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu.

Zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu zachęcał do uczestnictwa w aktywnościach na plażach (Aktywne Lato i Aktywna Plaża), a także zapraszał m.in. na widowiskowe wydarzenia sportowe Gdynia Sailing Days - największe regaty w basenie Morza Bałtyckiego czy Red Bull Konkurs Lotów, który wraca do Gdyni po pięciu latach. 40 załóg będzie walczyć o to, aby utrzymać się w powietrzu jak najdłużej. Poza tym na początku sierpnia z plaży Gdynia Śródmieście startuje Enea IRONMAN 70.3 Gdynia, czyli topowa impreza triathlonowa w kraju, a tuż pod koniec wakacji w dniach 20-26 sierpnia odbędzie się LTE Beach Tennis Cup – międzynarodowy turniej tenisa plażowego. 

To tylko kilka wymienionych wydarzeń sportowych, które odbędą się latem. Więcej infomacji znajdziecie tutaj.

Paweł Brutel, zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu zachęcał m.in. do uczestnictwa w aktywnościach na plażach

Tyranozaury, brontozaury i nie tylko w Experymencie
 
Na antenie Radia Gdańsk gościła także Natalia Grzywacz-Leszkowska - zastępczyni dyrektora Centrum Nauki Experyment, która przekonywała, że Experyment jest atrakcyjny przez cały rok, oczywiście również w wakacje, więc to oczywisty cel dla turystów z całej Polski.

- Motywem przewodnim tegorocznej, wakacyjnej oferty Experymentu będą dinozaury, którym od 24 czerwca do 1 września poświęcone będą specjalne warsztaty rodzinne dla dwóch grup wiekowych. Bohaterem pierwszego weekendu wakacji, w dniach 22-23 czerwca, będzie Kopernik. Wspólnie z wielkim polskim uczonym uczestnicy warsztatów wezmą udział w fascynującej podróży po Układzie Słonecznym. W drugiej połowie sierpnia (w dniach 23-24 sierpnia) na Molo Południowym w Gdyni odbędzie się astronomiczne wydarzenie "Mniej światła, więcej gwiazd”. W okresie wakacyjnym Experyment zaprasza również dorosłych do udziału w spotkaniach z naukowcami, które realizowane są w ramach cyklu Science Cafe – informowała o wydarzeniach, w których mogą wziąć udział zarówno mali, jak i ci trochę więksi odkrywcy.  
 
 
Audycja Radia Gdańsk poświęcona Gdyni trwała 3 godziny, od 12:00 do 15:00. Do usłyszenia za rok!

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 21.06.2024 18:31
  • ikona

    Autor: Urszula Abucewicz (urszula.abucewicz@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 21.06.2024 19:06
  • ikonaZmodyfikował: Urszula Abucewicz
ikona

Najnowsze