Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Mammobus w Gdyni

Mammobus w Gdyni, źródło www.luxmed-diagnostyka.plTylko co trzecia gdynianka uprawniona do bezpłatnego badania mammograficznego w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi skorzystała z możliwości zyskania spokoju o swoje zdrowie i wykonała badanie mammograficzne. Badanie mammograficzne (prześwietlenie piersi) to najskuteczniejsza metoda wykrywania wczesnych objawów raka piersi. Niektóre kobiety nie zdają sobie sprawy z tego, jak istotna jest regularna kontrola i profilaktyka, która umożliwiając wczesne wykrycie zmian nowotworowych i pozwala na ich niemal 100% wyleczenie. Aby ułatwić dostęp do tak istotnych badań, w trasę po Trójmieście rusza mammobus. W pierwszej kolejności badania można będzie wykonać:


· na Obłużu w dniach 14 - 18 lipca 2014 r. przy sklepie Kaufland, ul. Admirała Unruga 5

· na Pogórzu w dniach 21 - 25 lipca 2014 r. przy Centrum Medycyny Rodzinnej, ul. Porębskiego 9

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich - dwóch projekcji każdej piersi. Badania nie należy się obawiać, ponieważ promieniowanie, które emituje jest nie większe niż przy RTG zęba. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju - wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.

Paniom, które ukończyły 50 rok życia (do 69 lat) i w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonywanego badania, przysługuje bezpłatne badanie w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, finansowanego przez NFZ. Wcześniejsza rejestracja pod nr tel. 58 666 2 444. Call Center czynne jest 7 dni w tygodniu. Informacje o badaniach dostępne również na stronie internetowej www.mammo.pl.


Mammobus w Gdyni, źródło www.luxmed-diagnostyka.plPopulacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi skierowany jest do kobiet zdrowych, które nie chorowały wcześniej na raka piersi. Ma na celu objęcie swoim zasięgiem jak największej liczby kobiet w populacji 50 - 69 lat, czyli najbardziej narażonej na zachorowanie na raka piersi. Otrzymywany wynik badania skryningowego (przesiewowego) to ocenione przez dwóch lekarzy specjalistów zdjęcia rentgenowskie piersi, z krótką adnotacją - czy wynik jest zmianowy bądź bezzmianowy. Nie jest on w formie pełnego opisu diagnostycznego tak, jak przy tradycyjnym badaniu. W razie konieczności dalszej diagnostyki, list zawiera wytyczne względem sposobu postępowania.

źródło www.luxmed-diagnostyka.pl

  • ikonaOpublikowano: 09.07.2014 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze