Od lipca remont Sali Obsługi Mieszkańca i zmiany w funkcjonowaniu urzędu. Szczegóły w komunikacie. 
Co nowego

Marynarka Wojenna świętuje

Capstrzyk z okazji 101. rocznicy utworzenia morskiego Rodzaju Sił Zbrojnych // fot. st. chor. szt. Mar. Piotr Leoniak

Capstrzyk z okazji 101. rocznicy utworzenia morskiego Rodzaju Sił Zbrojnych // fot. st. chor. szt. Mar. Piotr Leoniak

Dba o bezpieczeństwo nad polskim morzem i działa na rzecz morskiej racji stanu. Minęło sto jeden lat od utworzenia polskiej Marynarki Wojennej. Z tej okazji 27 listopada, w honorowej asyście Marynarki Wojennej przy pomniku Polski Morskiej na skwerze Kościuszki w Gdyni, odbył się uroczysty capstrzyk.

W dniu obchodów 101. rocznicy utworzenia morskiego rodzaju Sił Zbrojnych, 28 listopada, do służby w Marynarce Wojennej RP zostanie wcielony najnowszy polski okręt – patrolowiec ORP Ślązak. Na jednostce po raz pierwszy zostanie podniesiona biało-czerwona bandera.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI
czwartek, 28 listopada
 
  • 08:00 – podniesienie wielkiej gali banderowej na okrętach Marynarki Wojennej;
  • 09:00 – złożenie wiązanek kwiatów w panteonie bohaterów Marynarki Wojennej na Cmentarzu MW w Gdyni Oksywiu;
  • 10:00 – uroczysta msza święta w intencji Marynarki Wojennej w Kościele Garnizonowym MW w Gdyni Oksywiu;
  • 12:00 – uroczystości 101. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej połączone z pierwszym podniesieniem bandery na okręcie patrolowym ORP Ślązak;
  • 14:00 – uroczysta akademia i koncert z okazji 101. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej w Sali widowiskowej Klubu 3. Flotylli Okrętów (uroczystość zamknięta - wstęp wyłącznie za okazaniem zaproszenia).
 
O Marynarce Wojennej 


Marynarka Wojenna prowadzi działania we wszystkich środowiskach – morskim, lądowym i powietrznym. Jej główne siły to: dwie fregaty rakietowe, jedna korweta, trzy okręty podwodne, trzy okręty rakietowe, pięć okrętów transportowo-minowych, trzy niszczyciele min, kilkanaście trałowców, jednostki ratownicze i zabezpieczenia. Operują one z baz morskich w Gdyni i Świnoujściu, a także z baz w Helu i Kołobrzegu. Marynarka Wojenna dysponuje lotnictwem morskim operującym z lotnisk w Gdyni Babich Dołach, Darłowie i Siemirowicach, w tym także lotnictwem pokładowym startującym z pokładów fregat rakietowych. Komponent lotniczy Marynarki Wojennej to przede wszystkim samoloty patrolowo-rozpoznawcze, śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych, ratownicze, a także lotnictwo transportowe. Wzdłuż polskiego wybrzeża rozlokowane są specjalistyczne jednostki brzegowe w tym m.in. dywizjony przeciwlotnicze i bataliony saperów oraz Morska Jednostka Rakietowa. Głównym ośrodkiem szkoleniowym jest Centrum Szkolenia MW w Ustce. Rocznie siły Marynarki Wojennej uczestniczą w kilkudziesięciu ćwiczeniach i operacjach NATO na różnych akwenach morskich.

Zadania Marynarki Wojennej wiążą się głównie z zapewnieniem bezpieczeństwa polskich interesów na morzu oraz z naszym wkładem w bezpieczeństwo Europy w ramach NATO, UE i innych porozumień międzynarodowych. Chodzi tutaj o konieczność działań zarówno narodowych, jak i sojuszniczych, przede wszystkim w zakresie osłony morskich szlaków komunikacyjnych, zwłaszcza tych, którymi transportowane są surowce strategiczne i towary, monitoringu bezpieczeństwa żeglugi, operacji pokojowych, zwalczania terroryzmu oraz wczesnego wykrywania symptomów zagrożeń od strony morza. Inaczej mówiąc MW operuje na akwenach morskich na rzecz systemu obrony państwa jak i jego bezpieczeństwa gospodarczego. Poprzez ciągłe szkolenie utrzymuje gotowość do reagowania wobec zagrożeń mogących wystąpić na wodach terytorialnych, wyłącznej strefy ekonomicznej, czy wszędzie tam, gdzie poruszają się jednostki transportu morskiego. MW jest także kluczową częścią krajowego systemu ratowania życia na morzu SAR.
 

Żródło: https://www.wojsko-polskie.pl/3fo/

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona

Najnowsze