Co nowego

„Miasto Słowa” – oglądaj festiwal w internecie

Znaczna część spotkań w ramach festiwalu „Miasto Słowa” odbywa się w Muszli na placu Grunwaldzkim // fot. Anna Rezulak

Znaczna część spotkań w ramach festiwalu „Miasto Słowa” odbywa się w Muszli na placu Grunwaldzkim // fot. Anna Rezulak

Święto literatury #wGdyni wystartowało. Rozpoczął się festiwal „Miasto Słowa”, który co roku towarzyszy wręczeniu Nagrody Literackiej Gdynia. To siedem dni ciekawych spotkań z autorami, dyskusji nad językiem i literaturą, a także spektakli teatralnych czy koncertów związanych ze słowem pisanym. Część wydarzeń, które odbywają się w ramach festiwalu, można obejrzeć w internecie. Sprawdź, które punkty programu będą transmitowane online.


Festiwal „Miasto Słowa” rozpoczął się w poniedziałek, 23 sierpnia i potrwa do 29 sierpnia. Impreza od lat przyciąga do Gdyni miłośników literatury, a przede wszystkim znakomitych autorów i autorki. Nic więc dziwnego, że festiwal oraz gala Nagrody Literackiej Gdynia uznawane są obecnie za jedno z najważniejszych w kraju wydarzeń poświęconych słowu pisanemu. Kostki Literackie zostaną rozdane już po raz szesnasty. Dwudziestka autorów i autorek walczy o statuetki w czterech kategoriach – proza, poezja, esej i przekład na język polski. O tym, kto zwycięży, dowiemy się podczas gali, która odbędzie się 27 sierpnia.

Festiwalowy program wypełnią rozmaite aktywności. Wśród nich wspomniana gala NLG, ale także spotkania z wybitnymi polskimi pisarzami i pisarkami, warsztaty, koncerty i spektakle teatralne.

W poniedziałek, pierwszego dnia festiwalu, otwarto plenerową wystawę plakatów wyróżnionych w konkursie „Lem na plakacie”. Jego uczestnicy mieli za zadanie stworzyć pracę odnoszącą się do dzieł Stanisława Lema, a wszystko z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy jego urodzin. Dzieła można oglądać wzdłuż alejki na placu Grunwaldzkim.

Lem na plakacie // fot. Anna Rezulak
Lem na plakacie // fot. Anna Rezulak

Nieopodal, bo w odrestaurowanej Muszli, odbywają się spotkania i rozmowy z gośćmi festiwalu. W poniedziałkowe popołudnie Maciej Płaza i Łukasz Kozak – autorzy „Golema” i „Upiora” – spotykali się, żeby porozmawiać o tym, co napisali, ale też o swoich fascynacjach tym, co ich przestrasza i niepokoi.

Nieco później w tym samym miejscu zasiedli Adam Leszczyński i Kacper Pobłocki. W panelu zatytułowanym „Dzieci pańszczyzny” poruszane były kwestie wybudzania się Polski z pseudosarmackiego stuporu i losów klasy ludowej.

fot. Anna Rezulak
Maciej Płaza i Łukasz Kozak oraz prowadząca spotkanie – Eliza Kącka // fot. Anna Rezulak

Festiwal „Miasto Słowa” to jednak nie tylko rozmowy o literaturze. To również spotkania ze słowem w innej formie, na przykład teatralnej. Takie podejście do literatury zaprezentował Teatr Gdynia Główna, który z okazji 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema przygotował spektakle inspirowane jego dziełami. W poniedziałek na patio Gdyńskiego Centrum Filmowego można było zobaczyć przedstawienia: „Kongres futurologiczny” oraz „Czy Pan istnieje, Mr Johns?”.

Spektakl Teatru Gdynia Główna // fot. Anna Rezulak
Spektakl Teatru Gdynia Główna // fot. Anna Rezulak

Przez cały tydzień niektóre festiwalowe wydarzenia będą transmitowane w internecie. Dostępne będą na profilu facebookowym Nagrody Literackiej Gdynia oraz na kanale  YouTube Gdyni Kulturalnej.

To doskonała okazja dla tych, którzy z różnych powodów nie mogą znaleźć się w Gdyni i osobiście uczestniczyć w święcie literatury.

Co przewidziano w programie transmisji online? To m.in. spotkania z nominowanymi do Nagrody Literackiej Gdynia, które pozwolą nam poznać autorów i autorki najciekawszych tegorocznych książek, a także transmisja gali wręczenia nagród.

Festiwal „Miasto Słowa” - harmonogram transmisji online


24 sierpnia | wtorek

17.30 - Sierociństwo | Magdalena Grzebałkowska i Anna Cieplak | prowadzenie Szymon Kloska
„Wojenka” to reportaż o dzieciach, które doświadczyły II wojny światowej. Rozpływaj się to powieść, której bohaterami są polskie eurosieroty. W obu wypadkach mały człowiek zderza się z wielką historią, w obu wypadkach początkiem historii była rozmowa.
Link do transmisji: https://youtu.be/ziF7xtWmO2c


19.00 - Przewóz | spotkanie z Andrzejem Stasiukiem | prowadzenie Dorota Karaś
Powrót powieściowy autora „Białego kruka” to jednocześnie powrót do nadbużańskiej krainy dzieciństwa i do wojny, która położyła się na niej cieniem. Jak na całym kraju zresztą. O topografię, o męskość, o to, dlaczego lepiej pisać, niż gadać i o to, czy kiedyś było lepiej, zapytamy Andrzeja Stasiuka, a on powie, co zechce.
Link do transmisji: https://youtu.be/ctw5IlDf3YY


25 sierpnia | środa

17.30 - PROZA: Waldemar Bawołek, Dominika Horodecka, Agnieszka Jelonek, Elżbieta Łapczyńska, Andrzej Muszyński.
Spotkanie z nominowanymi do Nagrody Literackiej Gdynia. Prowadzenie: Marcin Sendecki.
Link do transmisji: https://youtu.be/pGNaC_OPMLo


19.00 - ESEJ: Jakub Kornhauser, Joanna Krakowska, Rafał Księżyk, Piotr Paziński, Jakub Skurtys.
Spotkanie z nominowanymi do Nagrody Literackiej Gdynia. Prowadzenie: Zofia Król.
Link do transmisji: https://youtu.be/9r9xdkf8rcY


Warsztaty podczas festiwalu "Miasto Słowa" // fot. Anna Rezulak
Warsztaty podczas festiwalu "Miasto Słowa" // fot. Anna Rezulak

26 sierpnia | czwartek

16.30 - Mery Spolsky | spotkanie autorskie | prowadzenie Olga Drenda
„Jestem Marysia i chyba się zabiję dzisiaj” to kolejna premiera tegorocznej edycji festiwalu „Miasto Słowa”. Mery Spolsky, znana ze swoich tekstów i piosenek, debiutuje jako pisarka. Ta bezpośrednia i osobista książka, wbrew tytułowi, tryska pozytywną energią.
Link do transmisji: https://youtu.be/GC_3egsJ7EM


17.30 - POEZJA: Cezary Domarus, Ewa Jarocka, Radosław Jurczak, Justyna Kulikowska, Natalia Malek.
Spotkanie z nominowanymi do Nagrody Literackiej Gdynia. Prowadzenie: Bartłomiej Majzel.
Link do transmisji: https://youtu.be/aHaU74jHQ1U


19.00 - PRZEKŁAD NA JĘZYK POLSKI: Magda Heydel, Zbigniew Machej, Agnieszka Rembiałkowska, Michał Tabaczyński, Kinga Siewior, Jakub Kornhauser.
Spotkanie z nominowanymi do Nagrody Literackiej Gdynia. Prowadzenie: Tomasz Pindel.
Link do transmisji: https://youtu.be/1bMkASRE4A8


27 sierpnia | piątek

19.00 - Gala Nagrody Literackiej Gdynia | Muzeum Emigracji
Kostki Literackie zostaną rozdane już po raz szesnasty. Dwudziestka autorów i autorek walczy o statuetki w czterech kategoriach – proza, poezja, esej i przekład na język polski.
Link do transmisji: facebook.com/nagroda.literacka.gdynia


28 sierpnia | sobota

14.00 - Najlepszy zespół na świecie | Maciej Hen i Jerzy Jarniewicz | prowadzenie Agnieszka Szydłowska
O Beatlesach, o Polsce (tej ludowej) i o miłości do liverpoolskiej czwórki porozmawiają dwaj bezgranicznie w niej zakochani dyskutanci. „Beatlesi w Polsce”, książka napisana przez Macieja Hena, jest pretekstem do rozmowy o niesłabnącej sile Beatlesów i ich potężnym wpływie na kulturę. Henowi towarzyszyć będzie przewodniczący kapituły Nagrody Literackiej Gdynia, którego słabość do Beatlesów jest powszechnie znana, przynajmniej od czasu publikacji All you need is love. Sceny z życia kontrkultury.
Link do transmisji: https://youtu.be/soSqvQDQTek


16.00 - Kłopoty z innymi | spotkanie z Olgą Hund i Dorotą Kotas | prowadzenie Juliusz Kurkiewicz
Inność to kategoria, z którą z niezrozumiałych powodów ciągle są kłopoty. Dlaczego tak jest i co z tym zrobić? Odpowiedzi na te pytania mają absolutnie wszyscy, w tym politycy, którzy poza odpowiedziami mają też, niestety, władzę. Dlatego autorki powstrzymają się od udzielania odpowiedzi, ale nie powstrzymają się przed zadawaniem szeregu pytań. Przed spotkaniem rekomendowana jest lektura (przynajmniej) Cukrów i Łyski liczą do trzech.
Link do transmisji: https://youtu.be/bn8lrI_3LGA


17.00 - Spotkanie z laureatami Nagrody Literackiej Gdynia | prowadzenie Dorota Kozicka i Tomasz Swoboda
Link do transmisji: https://youtu.be/XvR5ts8m3_g


18.30 - Innego końca świata nie będzie | Natalia Hatalska, Zuzanna Skalska i Tomasz Stawiszyński | prowadzenie Martyna Wielewska-Baka
Jak będzie wyglądał świat w roku 2040? A może nie będzie wyglądał w ogóle? Wiek Paradoksów. Czy technologia nas ocali?, Co robić przed końcem świata i Prototyping 2040 to trzy książki, które prognozują przyszłość, jednocześnie przyglądając się z uwagą światu dziś.
Link do transmisji: https://youtu.be/yEVL1MprFMA


Szczegółowy program festiwalu dostępny na Gdynia.pl w artykule „Od poniedziałku gdyńskie święto literatury” oraz na oficjalnej stronie Nagrody Literackiej Gdynia.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 24.08.2021 08:27
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 24.08.2021 11:02
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także

Najnowsze