Co nowego

Mijają 73 lata od wyzwolenia Gdyni

Mijają 73 lata od wyzwolenia Gdyni // fot. Magdalena Czernek

Mijają 73 lata od wyzwolenia Gdyni // fot. Magdalena Czernek

28 marca 1945 roku Gdynia była wolna. Dziś mijają dokładnie 73 lata od zakończenia walk o wyzwolenie naszego miasta. Z tej okazji na skwerze Kościuszki, przy płycie pomnika Marynarza Polskiego, odbyły się uroczystości upamiętniające tę ważną rocznicę.
 
Gdynia była jednym z głównych ogniw niemieckiego systemu obronnego nad Zatoką Gdańską. Wyzwolenie miasta to efekt zmasowanej ofensywy wojsk radzieckich i polskich. 13 marca 1945 roku armie 2 Frontu Białoruskiego stanęły na przedpolach przygotowanego do długotrwałej obrony Trójmiasta. Po dwóch tygodniach zaciekłych walk wojska dotarły do Gdyni. 26 marca rozpoczął się szturm. Walki o poszczególne dzielnice Gdyni były bardzo zacięte. 28 marca 1945 roku ostatecznie wyparto z miasta niemieckich okupantów. Gdynia była wolna.  
 
Dziś świętujemy dokładnie 73. rocznicę zakończenia walk o wyzwolenie Gdyni. W mieście godnie upamiętniono te ważne wydarzenie.
 
Okupacja niemiecka w Gdyni rozpoczęła się 14 września 1939 roku, jednak Oksywie, pod dowództwem płk. Stanisława Dąbka, broniło się do 19 września. Tego dnia do miasta wkroczyły pierwsze jednostki Wehrmachtu i oddziały niemieckie, które pozostały w nim aż do 28 marca 1945 roku, czyli do dnia zakończenia działań wojennych na terenie naszego miasta. Trwający ponad pięć i pół roku okres hitlerowskiej okupacji stanowi najtragiczniejszą kartę w jego historii. Dziesiątki tysięcy gdynian musiało wtedy opuścić swoje mieszkania w ramach przymusowych deportacji  i wyjechać w nieznane. W tym dniu należy także przypomnieć gdyńskich harcerzy, którzy od pierwszych dni okupacji rozpoczęli działalność konspiracyjną. Harcerzom Tajnego Hufca zawdzięczamy między innymi, że miasto  niewiele ucierpiało w czasie walk w 1945 roku. Po zakończeniu działań wojennych gdynianie masowo powracali do swoich domów i rozpoczęło się odbudowywanie miasta i portu – mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca gdyńskiej Rady Miasta.
 
Oficjalne uroczystości odbyły się w południe przy płycie pomnika Marynarza Polskiego na skwerze Kościuszki. Wzięli w nich udział m.in. przedstawiciele: władz miasta, Marynarki Wojennej RP i służb mundurowych. Oddali oni hołd poległym podczas wyzwalania Gdyni. Złożyli również wieńce i wiązanki kwiatów. W obchodach wziął udział Jerzy Zając, sekretarz miasta Gdyni.

Uroczystości uświetniła wojskowa asysta honorowa składająca się z Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Marynarze wystawili wartę honorową  przy płycie pomnika Marynarza Polskiego. Oficjalne obchody zakończyła defilada.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona

Najnowsze