Co nowego

Młodzi naukowcy działają. Konkurs Explory w toku

Uczą się, ale już marzą o naukowych karierach - konkurs naukowy Explory to prawdziwa kuźnia talentów. Na zdjęciu uczestnicy jednej z jego edycji, którzy prezentują swój innowacyjny pomysł, fot. mat. prasowe Explory

Uczą się, ale już marzą o naukowych karierach - konkurs naukowy Explory to prawdziwa kuźnia talentów. Na zdjęciu uczestnicy jednej z jego edycji, którzy prezentują swój innowacyjny pomysł, fot. mat. prasowe Explory

Ponad 289 projektów wymyślonych przez ponad 600 młodych naukowców, uczniów podstawówek i szkół średnich z całej Polski – tyle zgłoszeń wpłynęło do tegorocznej edycji Konkursu Naukowego Explory. Jego finał co roku przyciąga do Gdyni tych, którzy chcą zmieniać świat nauki. Za nami pierwszy etap, a dalej przeszło łącznie 140 zgłoszeń, wśród których znalazł się też gdyński akcent!


Od podpartych technologią urządzeń i robotów, przez rozwiązania medyczne wspierające profilaktykę różnych chorób, aż po nowinki łączące biologię, chemię i fizykę, które mogą dać niespodziewane (przynajmniej dla przeciętnego Kowalskiego), pozytywne efekty – to, co rodzi się i dojrzewa w głowach przyszłych polskich naukowców potrafi naprawdę zadziwić. Aż 140 z ich najlepszych i najbardziej perspektywicznych projektów właśnie awansowało do następnego etapu Konkursu Naukowego Explory.

Stąd już prosta droga do szansy pokazania swojego pomysłu w Gdyni, podczas wielkiego finału i walki o nagrody – w tym o środki, które otwierają perspektywy naukowej kariery. Organizatorzy, którzy poza konkursem odpowiadają też za naukowy festiwal Gdynia Explory Week wybierali spośród łącznie 289 zgłoszeń do tegorocznej edycji. Stało za nimi aż 620 młodych osób z całej Polski – uczniów szkół podstawowych i szkół średnich – oraz 193 opiekunów, którzy pomagają im realizować nawet najśmielsze wizje.

Co dalej? Punkt kulminacyjny to oczywiście wielki finał w Gdyni, który zagości nad morzem najprawdopodobniej jesienią, ale wcześniej przed uczestnikami jeszcze regionalne zmagania – w podziale na cztery lokalne edycje konkursu: w Warszawie, Łodzi, Olsztynie i Wrocławiu.



Otwarcie tegorocznej edycji programu Explory, transmisja organizatorów. Mat. wideo: facebook.com/Explory

Gdyńskie licealistki walczą o finał


W jednej z nich (Olsztyn) w gronie najlepszych znalazły się reprezentantki gdyńskiej szkoły. To Diana Serjant i Kornelia Wieczorek z III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, które mają ambitny plan – chcą znaleźć nowy sposób na to, aby zapanować nad etylenem, czyli powszechnym hormonem roślinnym, który odpowiada m.in. za dojrzewanie owoców. Jak planują tego dokonać? Licealistki sięgają w tym celu po Rhizobium, czyli specjalne bakterie, które mogą pełnić rolę ekologicznego nawozu.

Pomidory - jedne z roślin, dla których etylen pełni ważną rolę w procesie dojrzewania. To nad tą kwestią pochylają się licealistki z Gdyni, zdj. ilustracyjne
Pomidory - jedne z roślin, dla których etylen pełni ważną rolę w procesie dojrzewania. To nad tą kwestią pochylają się licealistki z Gdyni, zdj. ilustracyjne

Nad badaniami czuwa Katarzyna Radzikowska, która na co dzień uczy biologii w III LO. Dla Diany i Kornelii wiosenny etap regionalny to szansa na to, aby znaleźć się w absolutnym topie młodych naukowców w Polsce i o uznanie jury walczyć właśnie podczas gdyńskiego finału.

Przed nimi niemała konkurencja – wśród innych zakwalifikowanych projektów tylko w tym samym regionie znajdziemy m.in. urządzenia do zarządzania hodowlą grzybów, sensorycznego tłumacza języka migowego, robota zwiadowczego, kasetki do automatycznego dozowania leków, a nawet badanie, które sprawdzi… jak fazy księżyca wpływają na rozwój krów.

O tym, czy reprezentantki gdyńskiego III LO dostaną się do krajowego finału 12. edycji przekonamy się od 14 do 16 czerwca tego roku, kiedy w formie zdalnej będą rywalizować podczas regionalnego festiwalu w Olsztynie.

Śledzimy konkurs, czekamy na festiwal


Konkurs naukowy to jeden z najważniejszych – bo dających naukowemu światu mnóstwo nowych idei – elementów całego Explory, ale nie mniejsze emocje wywołuje wydarzenie, które towarzyszy finałowi. To wspomniany Gdynia Explory Week, czyli festiwal dedykowany młodym naukowcom.

W najbardziej pasującym do tego miejscu, Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia, odwiedzający nie tylko zobaczą kilkadziesiąt najlepszych projektów naukowych, ale wezmą też udział w warsztatach, wykładach, spotkaniach tematycznych ze znanymi postaciami i konferencjach. To wszystko zawsze jesienią, na przełomie września i października, od lat właśnie w Gdyni.

- Explory idealnie pasuje do Gdyni i znalazło tu swoje miejsce praktycznie na stałe, łączy innowację z chęcią odkrywania, podpartą też poniekąd przedsiębiorczością, bo projekty realizowane przez młodych uczestników często wymagają sporych umiejętności organizacyjnych. Skala ich pomysłów i kreatywności jest wprost rewelacyjna, a co najważniejsze, regularnie na konkursowych listach pojawiają się też uczniowie gdyńskich szkół. Gdynia Explory Week to już z kolei dobrze znana marka i wszyscy, którzy choć raz wzięli udział w wydarzeniu wiedzą, że naprawdę warto. Mam nadzieję, że i tym razem zobaczymy lokalny akcent w finałowym gronie - mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

W Gdynia Explory Week uczestniczą m.in. uczniowe szkół ponadpodstawowych z województwa pomorskiego. Podczas dotychczasowych edycji wydarzenie gościło jednocześnie także w różnych szkołach w całej Polsce. Organizatorem Gdynia Explory Week jest Fundacja Zaawansowanych Technologii.

Cały Program Explory już od 2012 roku odkrywa naukowe talenty, tworząc w tym czasie społeczność ponad 2400 młodych naukowców, którzy zgłosili do konkursu prawie 1500 projektów naukowych.

  • ikonaOpublikowano: 02.02.2023 08:23
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (kamil.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 02.02.2023 16:20
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze