Co nowego

Młodzi po szkole chodzą do SPOT-ów

SPOT-y organizują zajęcia dla dzieci i młodzieży. // fot. archiwum Stowarzyszenia 180 Stopni

SPOT-y organizują zajęcia dla dzieci i młodzieży. // fot. archiwum Stowarzyszenia 180 Stopni

Warsztaty muzyczne i fotograficzne, indywidualne rozmowy z terapeutami, opieka nad zwierzętami, a nawet wspólne malowanie ścian – gdyńska młodzież ma wiele możliwości, aby po szkole nabywać umiejętności, które przydają się w dorosłym życiu. Szczególną rolę odgrywają tutaj SPOT-y, czyli miejsca wspierające rodziny w pokonywaniu trudności wychowawczych i budowaniu więzi. Jednym z takich miejsc jest SPOT Youth Point, który znajduje się na terenie Szkoły Podstawowej nr 47 na Dąbrowie.


Do 16 placówek w 10 dzielnicach Gdyni uczęszcza ponad pół tysiąca młodych gdynian. SPOT-y prowadzone są przez 9 organizacji pozarządowych i Zespół Placówek Specjalistycznych w Gdyni. Oferta SPOT-ów skierowana jest przede wszystkim dla dzieci z najtrudniejszą sytuacją rodzinną jak i tych, które są kierowane przez sąd rodzinny, kuratorów i MOPS. Wszystkie punkty oferują wsparcie w nauce, posiłki, zajęcia terapeutyczne w grupach jak i indywidualne rozmowy wspierające z wychowawcami.

mapka na której jest zaznaczone 16 lokalizacji
SPOT-y zlokalizowane w całym mieście, aby młodzi ludzie mogli się do nich dostać zaraz po skończeniu lekcji. // materiały MOPS w Gdyni. 

Do SPOT-u Youth Point uczęszcza 23 dzieci z Dąbrowy i sąsiednich dzielnic. Oprócz tego stale trwa rekrutacja nowych uczestników.

- W Gdyni stawiamy na to, aby dzieci, szczególnie te z mające trudną sytuację w domu, spędzały wartościowy czas po szkole – zauważył Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. - W SPOT-ach zajmujemy się wzmacnianiem kompetencji społecznych rodzin. Staramy się pomóc w relacjach z rodzicami, rówieśnikami, nauczycielami. Bardzo ważnym aspektem jest również to, że Youth Point oprócz bogatej oferty zajęć ma też bardzo dobrą lokalizację, znajduje się na terenie szkoły i w miejscu łatwo dostępnym dla dzieci z zachodnich dzielnic Gdyni.
dzieci trzymają upieczone pierniczki w tle kuchnia
Pieczenie pierniczków przez uczestników, w tle widać niebieskie kafle, które pomalowali samodzielnie. // fot. archiwum Stowarzyszenia 180 Stopni. 
Za funkcjonowanie Youth Point odpowiedzialne jest Stowarzyszenie 180 Stopni z Gdańska.

- Niesamowicie ważna jest dla nas realna zmiana, oparta na wzajemnej współpracy i na głębokim szacunku wobec młodego człowieka – wyjaśnia Iwona Woźniewska, prezes Stowarzyszenia 180 Stopni. - Naszym głównym celem jest wyposażenie młodych w narzędzia budujące ich elastyczność psychologiczną będącą podstawą do późniejszego dorosłego życia.

SPOT to więcej niż świetlica szkolna

Youth Point to przede wszystkim relacja, terapia, profilaktyka, edukacja, animacja i aktywizacja zawodowa młodych. Na zajęcia przychodzą dzieci w wieku 11 lat i starsze.

- Posiadamy także profesjonalne studio fotograficzno-filmowe, wyposażające młodzież w kompetencje niezbędne na rynku pracy. Nasz SPOT znacząco odbiega od typowych skojarzeń ze świetlicą szkolną. Młodzi ludzie potrzebują miejsca, które mogą współkreować, które będzie odpowiedzią na ich potrzeby, silnie uwzględniając ich poczucie estetyki, zainteresowania oraz percepcję rzeczywistości. Mamy salę warsztatową, kuchnię, gabinet terapeutyczny oraz studio foto-video – dodaje Iwona Woźniewska.
dzieci grają na instrumentach muzycznych
Zajęcia muzyczne w SPOT Youth Point // fot. archiwum Stowarzyszenia 180 Stopni. 

Codziennie prowadzona jest socjoterapia, dzieci mają też czas na indywidualne rozmowy z wychowawcami, a raz w tygodniu odbywają się warsztaty muzyczne.

- Przychodziło tu moje starsze rodzeństwo. Wiedziałem, że i ja chętnie się pojawię. Gdy tu przyszedłem po raz pierwszy, nie znałem wszystkich dzieci, ale dzięki wspólnym zabawom się poznaliśmy. Na konsultacjach każdy z nas może porozmawiać z wychowawcą o swoich prywatnych sprawach, to jest bardzo fajne - dodaje Ksawery, uczestnik zajęć.
czarna tablica ze zdjęciami
Uczestnicy zajęć wspólnie dbają o przestrzeń SPOT-u. // fot. archiwum Stowarzyszenia 180 Stopni. 
Wychowawcy i terapeuci ze SPOT-ów podkreślają, że zachowanie dzieci jest odzwierciedleniem tego, co dzieje się w jego domu.

- Nie da się oddzielić sytuacji dziecka od sytuacji jego rodziny. Aby nasza pomoc była skuteczniejsza , zdecydowaliśmy się wsparciem objąć również rodziców naszych wychowanków. Udzielamy im konsultacji, towarzyszymy w trudnościach i wspólnie wyznaczamy cele – wyjaśnia Justyna Kaczor, wychowawca w SPOT Youth Point.
dzieci i rodzice na ognisku, na zdjęciu około 30 osóbGdyńskie SPOT-y zapraszają rodziców uczestników zajęć do wspólnego spędzania czasu i dzięki temu do pogłębiania więzi ze swoimi dziećmi. // fot. archiwum Stowarzyszenia 180 Stopni

Pomaganie to działanie

Dzieci uczą się, jak można w praktyce pomóc innym. Przy remoncie SPOT-u w Witominie, o którym pisaliśmy niedawno (tutaj artykuł) zaangażowani byli starsi uczestnicy zajęć z Dąbrowy. Oprócz tego, młodzież pomagała w odświeżeniu przestrzeni swojego SPOT-u, malując ściany i płytki w kuchni, który otrzymały bardzo oryginalny wzór. Youth Point zamieszkują także dwaj nietypowi lokatorzy.

- Opiekujemy się żółwiami. Przyjechały do nas w złym stanie, ale dziś są zdrowe, z czego my i dzieci bardzo się cieszymy. Żółwie są elementem terapeutycznym, ponieważ uczą dzieci odpowiedzialności – dodaje Justyna Kaczor.
Prowadzący zajęcia starają się regularnie organizować dzieciom ogniska, wycieczki do miasta, do lasu, do muzeum. Gdy skończy się zima młodzież chce się zająć ogródkiem przyległym do SPOT-u. Dzięki temu, że jeden z wychowawców uczy się w technikum architektury krajobrazu, to okiełznanie tej przestrzeni będzie z pewnością łatwiejsze.
3 nastolatków uczy się robić zdjęcia
Młodzież w Youth Point ma dostęp do profesjonalnego sprzętu fotograficznego, dzięki któremu poznają różne techniki robienia zdjęć. //fot. archiwum Stowarzyszenia 180 Stopni

SPOT Youth Point

Gdynia, ul. Nagietkowa 73 (teren Szkoły Podstawowej nr 47)
Poniedziałek-czwartek w godz. 14:00-20:00, piątek w godz. 10:00-16:00.

  • ikonaOpublikowano: 16.12.2021 11:40
  • ikona

    Autor: Diana Kot (d.kot@mopsgdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 16.12.2021 16:44
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Najnowsze