Co nowego

Muzealnicy - ludzie z pasją i misją - nagrodzeni

Muzeum To Ludzie. Muzealnicy odebrali nagrody w dniu swojego święta (fot. Łukasz Czerwiński))

Muzeum To Ludzie. Muzealnicy odebrali nagrody w dniu swojego święta (fot. Łukasz Czerwiński))

Edukują, promują wiedzę o historii miasta, organizują wydarzenia kulturalne. Gdyńscy muzealnicy - pielęgnujący pamięć mieszkańców o historii ich miasta i kształtujący wiedzę o wciąż młodym mieście Gdyni u turystów, dzisiaj  (17 czerwca br.) mieli swoje święto.


Z okazji Dnia Muzealnika ci, którzy wykazali się szczególnym zaangażowaniem w ostatnim roku, zostali nagrodzeni. Wyróżnienia odebrało 10 osób. Prezydent Aleksandra Kosiorek wręczyła je podczas uroczystości, która odbyła się w poniedziałek, 17 czerwca w Muzeum Miasta Gdyni.
- W imieniu miasta i wszystkich gdynian chcę podkreślić jak niezwykle ważny jest wkład Państwa w rozwijanie muzealnictwa. Państwa praca spotyka się z bardzo pozytywną odpowiedzią, na co wskazują rosnące statystyki wśród osób korzystających z muzeów - mieszkańców i turystów. Chcę Państwu za to bardzo podziękować. Dziś 10 osób odbiera nagrody, ale pamiętajmy, że jest to dzień wszystkich muzealników! – podkreślała Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni.

Nagrodzeni z okazji Miejskiego Dnia Muzealnika 2024


  • Ewa Sorn, Muzeum Miasta Gdyni – za zaangażowanie i profesjonalizm, które w połączeniu uśmiechem i życzliwością, sprawiają, że każdy gość Muzeum czuje się wyróżniony.
  • Olga Lewandowska, Muzeum Miasta Gdyni – za stworzenie muzealnej Świetlicy – azylu kulturalnego dla uciekinierów z Ukrainy, miejsca pełnego ciepła i zrozumienia, w którym uchodźcy wojenni mogą znaleźć spokój i równowagę.
  • Ewa Siwek, Muzeum Miasta Gdyni – za wielki wkład pracy w powstanie publikacji „Niepoznana”, a także za ogromne zaangażowanie, determinację i konsekwencję, dzięki którym I tom gdyńskiej monografii jest dziełem wartościowym i pięknym.
  • Paweł Kowalewski, Muzeum Emigracji w Gdyni – za profesjonalizm oraz wyjątkową uważność na kwestie społeczne przy tworzeniu niezwykłego projektu Arka Agathe, który stanowił niezwykłą przestrzeń integracji rozmaitych środowisk i ludzi mieszkających oraz działających na rzecz Gdyni.
  • Przemysław Janczewski, Muzeum Emigracji w Gdyni – za niezwykłe zaangażowanie, profesjonalizm i inicjatywę w zakresie obsługi technicznej i audiowizualnej przy realizacji prac związanych z utrzymaniem wystawy stałej oraz podczas wydarzeń organizowanych w Muzeum.
  • Marcin Brzeski, Muzeum Emigracji w Gdyni – za rzetelność, profesjonalizm i wyjątkowe zaangażowanie w zakresie obsługi technicznej i audiowizualnej podczas wydarzeń organizowanych w Muzeum.
  • Aneta Baranowska, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni – za niezwykłe oddanie i zaangażowanie w organizację wystaw muzealnych oraz pełen profesjonalizm w kierowaniu Działem Opracowań Muzealiów.
  • Kmdr ppor. Marek Mielnik, Okręt-muzeum ORP „Błyskawica” – za pełną pasji i oddania pracę na rzecz upowszechniania wiedzy z zakresu Ceremoniału Morskiego i oręża polskiego na morzu, a także za troskę o utrzymanie ORP „Błyskawica” w jak najlepszym stanie technicznym.
  • Piotr Poklękowski, Statek-muzeum „Dar Pomorza” – za niezwykłą troskę o zachowanie statku-muzeum „Dar Pomorza” w jak najlepszym stanie dla przyszłych pokoleń, a także za zaangażowanie w zapewnienie bezpieczeństwa i niezapomnianych wrażeń osobom zwiedzającym Białą Fregatę.
  • Witold Ciążkowski, Gdyńskie Muzeum Motoryzacji – za szczególne osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania i ochrony dóbr kultury, poprzez konserwację zabytkowych pojazdów i krzewienie wiedzy o historii motoryzacji w Gdyni

 Jak wielokrotnie podkreślano podczas uroczystości, muzealnicy zwłaszcza Gdyni, każdego dnia dowodzą, że dzisiaj muzeum to coś zupełnie innego niż jeszcze 20 lat temu.
- Są to ludzie z misją, niepospolici, gotowi działać na rzecz naszej lokalnej społeczności. Prowadzą bardzo aktywną działalność edukacyjną, spacery historyczne po mieście, wydają podcasty. Trzeba ich szukać w Internecie i na Youtube. Myślę, że dziś dzięki nim mamy zupełnie inne rozumienie misji muzeum. Muzea w tej chwili skłaniają do refleksji. Nie dają gotowych odpowiedzi, stawiają pytania i zachęcają do tego, aby nasi odbiorcy sami poszukiwali odpowiedzi na nie – podsumowuje Karin Moder, Dyrektor Muzeum Miasta Gdyni.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona

Najnowsze