Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Muzeum Emigracji bez wyjątku

Muzeum bez wyjątku – oferta dla osób z niepełnosprawnościamiCzy można zobaczyć nie widząc? Czy można usłyszeć nie słysząc? Jak zrozumieć skomplikowane przekazy, których nikt nie tłumaczy? Od października do grudnia osoby niewidome, niesłyszące i niepełnosprawne intelektualnie, będą oprowadzane, po wystawie w Muzeum Emigracji w Gdyni (ul. Polska 1), przez profesjonalnie przygotowanych przewodników i tłumaczy. Wszystko to w ramach projektu „Muzeum bez wyjątku".
 
Projekt „Muzeum bez wyjątku" składa się z dwóch części. W pierwszej będziemy przybliżać naszą wystawę stałą osobom z niepełnosprawnością wzroku i słuchu, w tym również osobom głucho-niewidomym oraz osobom niepełnosprawnym intelektualnie. Druga część projektu to przybliżenie stałej oferty kulturalnej osobom niesłyszącym. Wszystkie nasze spotkania z pisarzami, wykłady o artystach, które odbywają się w ramach prowadzonych cykli będą tłumaczone na Polski Język Migowy. - tłumaczy Agnieszka Kaim, specjalistka ds. Edukacji Muzeum Emigracji w Gdyni. „Muzeum bez wyjątku" pozwoli nam dotrzeć do osób, którym znacznie trudniej jest uczestniczyć w życiu kulturalnym. Zależy nam na tym, żeby wykraczać poza grono stałych odbiorców. Chcemy, aby w Muzeum każdy czuł się mile widziany - dodaje Agnieszka Kaim.
 
Do współpracy zaproszonych zostało 18 przewodniczek specjalizujących się w pracy z osobami niepełnosprawnymi. Niesłyszący będą mogli skorzystać z tłumaczenia na Polski Język Migowy lub System Językowo-Migowy, niewidomi - z pomocy przewodniczek biegłych w audiodeskrypcji, które towarzyszyć będą podczas zwiedzania wystawy. Wsparcia głuchoniewidomym udzielą tzw. tłumacze SKOGN, zaś niepełnosprawni intelektualnie będą mogli skorzystać ze zrozumiałej i przyjemnej formy oprowadzania.
 
Na co dzień wspieramy osoby głucho-niewidome. Oferta kulturalna dla tych osób nie jest szeroka. Wystawa w Muzeum Emigracji jest bardzo dobrze przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością zarówno wzrokową jak i słuchową a także dla osób głucho-niewidomych - tłumaczy Anna Jurkowska z Pomorskiej Jednostki Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym.
 
Udział w projekcie „Muzeum bez wyjątku" trwającym do 20 grudnia jest bezpłatny. Oprowadzanie dla osób niewidomych, słabowidzących, głuchoniewidomych, z niepełnosprawnością intelektualną odbywa się od wtorku do niedzieli. We wtorki i czwartki w godzinach popołudniowych i wieczornych oraz w środy od godz. 12.00 do 15.00 - oprowadzanie osób niesłyszących tłumaczone na SJM lub PJM.
 
Udział w spotkaniach i wykładach tłumaczonych na język migowy nie wymaga rezerwacji. Rezerwacji bezpłatnego wstępu na wystawę i oprowadzania należy jednak dokonywać z wyprzedzeniem minimum 3 dni roboczych.
 
Projekt„Muzeum bez Wyjątku", otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Dostępna". Partnerami projektu są Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym oraz Centrum Integracja.

  • ikonaOpublikowano: 07.10.2015 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze