Co nowego

Muzeum Emigracji udostępnia największą bazę danych genealogicznych ancestry.com

Muzeum Emigracji udostępnia największą bazę danych genealogicznych ancestry.com2 maja 2016 r. największa i najbardziej popularna na świecie genealogiczna baza danych - portal ancestry.com - zostanie udostępniona odwiedzającym Muzeum Emigracji w Gdyni. To pierwszy bezpłatny dostęp w instytucji publicznej w Polsce. Każdy kto chciałby zrekonstruować historię swojej rodziny uzyska tu wgląd w setki milionów skanów oryginalnych dokumentów. Premiera muzealnych stanowisk genealogicznych jest jedną z głównych atrakcji projektu „Pędem do korzeni!" przygotowanego z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą.

Ancestry.com jest szczególnie pomocne w badaniu historii rodzin, których losy w przeszłości związane były ze Stanami Zjednoczonymi, Kanadą, Australią, Niemcami, Francją, Wielką Brytanią, Holandią, Włochami czy krajami skandynawskimi. Dotyczy to zarówno emigracji do tych krajów, jak i imigracji do Polski. Z uwagi na m.in. ogrom udostępnionych dokumentów oraz różnorodność kolekcji, portal od wielu lat co roku plasuje się w ścisłej czołówce rozmaitych rankingów najlepszych stron poświęconych tej tematyce. Możliwości wykorzystania serwisu do badania historii własnej rodziny najlepiej poznać 2 maja podczas warsztatów genealogicznych Dominika Pactwy, pasjonata genealogii, który w swoich poszukiwaniach dotarł do przodka z 1752 roku.

W Stanach Zjednoczonych dostęp do ancestry.com oferują m.in. biblioteki i archiwa państwowe. W Polsce Muzeum Emigracji jest pierwszą instytucją publiczną, która umożliwia korzystanie z zasobów zgromadzonych w serwisie. Z sześciu ogólnodostępnych, multimedialnych stanowisk genealogicznych będzie można korzystać w godzinach otwarcia Muzeum bez konieczności zapisów.

Ci, którym nie uda się odwiedzić Muzeum w majówkę a chcieliby dowiedzieć się więcej o portalu, będą mieli drugą szansę jeszcze przed wakacjami. Od 10 maja do 28 czerwca, w każdy wtorek, w godzinach 15.00-17.00 wolontariusz bądź wolontariuszka będzie pełnić przy stanowiskach dyżury i pomoże w obsłudze strony. Dla tych, którzy zarażą się pasją genealogii Muzeum planuje także drugą edycję cieszących się ogromną popularnością warsztatów, na które zapisywać będzie się można już na początku maja.

  • ikonaOpublikowano: 02.05.2016 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze