Co nowego

Na tropie bliźniaków genetycznych

Oliwia Sobczuk została gdyńskim koordynatorem Fundacji DKMS i marzy o tym, aby zarejestrować jak najwięcej potencjalnych dawców szpiku m.in. dla Amelii z SP 34 // fot. archiwum rodzinne

Oliwia Sobczuk została gdyńskim koordynatorem Fundacji DKMS i marzy o tym, aby zarejestrować jak najwięcej potencjalnych dawców szpiku m.in. dla Amelii z SP 34 // fot. archiwum rodzinne

Oliwia Sobczuk, studentka z Gdyni ma cel na wiosnę: zarejestrować jak najwięcej potencjalnych dawców szpiku z miasta morza i marzeń, oraz obalać mity na temat dzielenia się szpikiem. Mitów jest wiele, ale tak naprawdę pomóc może każdy. Ruszyła właśnie 13. wiosenna edycja Helpers’ Generation.


Gdynia jest jednym z miast, które już od lat włącza się w działania Fundacji DKMS. Tutaj mieszkają dzieci i dorośli, którym anonimowi dawcy, darując cząstkę siebie uratowali życie. Tutaj też mieszkańcy coraz chętniej rejestrują się w bazach potencjalnych dawców. Tym razem z akcją rejestracji ruszyli studenci. Gdyńskim koordynatorem została Oliwia Sobczuk.

- W poszukiwaniu bliźniaków genetycznych najważniejsze jest to, że pomóc może tak naprawdę każdy, kto tego chce - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - Rejestracja w bazie jest prosta, a świadomość, że można uratować komuś życie może niezwykle pozytywnie motywować.
Studenci już nie raz udowodnili, że pomoc mają zapisaną w genach. Podczas dotychczasowych, trzynastu edycji projektu HELPERS’ GENERATION, zorganizowali łącznie 1325 akcji rejestracji, podczas których do bazy potencjalnych Dawców szpiku Fundacji DKMS dołączyło aż 133 655 osób, a ponad 1000 z nich oddało cząstkę siebie potrzebującemu pacjentowi. W wiosennej odsłonie projektu studenci ponownie połączą siły w poszukiwaniu „bliźniaków genetycznych” dla chorujących na nowotwory krwi.

Oliwia Sobczuk jest absolwentką IX Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni i jeszcze przed maturą zainteresowała się działaniami Fundacji DKMS.

- Zawsze chciałam pomagać, zawsze też interesowało mnie zdrowie – mówi Oliwia Sobczuk. - Działania Fundacji DKMS bardzo mnie zaangażowały, dlatego, że tak niewiele trzeba, aby uratować dzieci i dorosłych, których choroba krwi skazuje na śmierć. W moich działaniach ważna jest edukacja, ponieważ wokół problematyki bycia dawcą narosło tak wiele mitów. Tymczasem sam proces jest w pełni bezpieczny i bezbolesny. W moich działaniach staram się wykorzystywać magię social mediów, to pozwala mi dotrzeć do jak największej liczy potencjalnych dawców.
Tegoroczna akcja trwa od 4 do 10 kwietnia. HELPERS’ GENERATION to projekt zainicjowany przez Fundację DKMS, który od 2013 zrzesza studentów w całej Polsce wokół idei dawstwa szpiku. Każdego roku na uczelnianych korytarzach pojawiają się stanowiska, na których studenci nie tylko rejestrują potencjalnych Dawców szpiku, ale również edukują i uświadamiają innych, jak niewiele trzeba zrobić, by uratować komuś życie. Dzięki zaangażowaniu studentów, od początku trwania projektu udało się zorganizować niemal 1,5 tys. Dni Dawcy szpiku na uczelniach w całej Polsce! Każdy ze studenckich liderów, zanim przystąpi do akcji na swojej uczelni, bierze udział w warsztatach organizowanych przez Fundację DKMS. Podczas nich uczestnicy zdobywają wiedzę na temat dawstwa szpiku, ale także praktyczne umiejętności, które będą mogli wykorzystać w przyszłości, tj.: organizacja i promocja wydarzeń, komunikacja w social mediach czy zarządzanie projektami.

- W Gdyni mamy duże doświadczenie w organizowaniu wspólnie z Fundacją DKMS pomocy dla osób chorych na białaczkę, którzy szukają swoich genetycznych bliźniaków. Gdynianki i gdynianie wykazują się niesamowitą empatią i gdy tylko ktoś z naszych mieszkańców zachoruje wspólnie działamy, aby pomóc w poszukiwaniach dawcy. Do takich akcji chętnie przyłączają się również gdyńskie szkoły i ich uczniowie, przykładem jest projekt #KOMÓRKOMANIA. Teraz wspólnie szukamy genetycznego bliźniaka dla Amelii, uczennicy Szkoły Podstawowej nr 34. Szansą dla niej jest każda kolejna nowa osoba, która dziś zdecyduje się zarejestrować - mówi Sylwia Szumielewicz-Tobiasz, kierownik Samodzielnego Referatu ds. jakości życia – Bardzo budujący jest fakt, że wśród naszych mieszkańców są osoby, które dzięki znalezieniu genetycznego bliźniaka i przeszczepowi szpiku wyzdrowiały. Dostali drugie życie i mogą realizować marzenia. Co ważne teraz pomagają innym i swoim przykładem dają im nadzieję.

Gdynianka Oliwia Sobczuk obecnie studiuje w Wyższej Szkole Zdrowia w Gdańsku. Tam też przygotowała punkt rejestracyjny, w którym na miejscu przez trzy dni czyli od 6.04 do 9.04 w godz. 9.30-14.00 można się zarejestrować. Szczegóły akcji można znaleźć tutaj.

Potencjalnym dawcą dla Amelii i innych można również zostać zamawiając pakiet rejestracyjny do domu.


Co trzeba wiedzieć o rejestracji?
Do bazy może dołączyć osoba aktualnie zdrowa, w wieku od 18 do 55 lat. Rejestracja trwa kilka minut i polega na pobraniu wymazu z ust i wypełnieniu formularza. Jedna na 20 tys. zarejestrowanych osób zostaje dawcą faktycznym. Samo pobranie komórek macierzystych jest dość proste oraz bezpieczne dla zdrowia (co jest dodatkowo weryfikowane przed pobraniem). Najczęściej, bo w 85%, polega na pobraniu krwi z przedramienia i wydzieleniu z niej komórek krwiotwórczych. W pozostałych 15% jest to pobranie z talerza kości biodrowej w znieczuleniu ogólnym. Po pobraniu funkcjonuje się normalnie, a komórki w pełni regenerują się do 2 tygodni po pobraniu.

  • ikonaOpublikowano: 06.04.2022 14:25
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (aneta.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 06.04.2022 14:51
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze